DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21119611,81%
Gaziantep
20°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

1 Eylül Dünya Barış Günü Gaziantep’te kutlandı

1 Eylül Dünya Barış Günü Gaziantep’te kutlandı

ABONE OL
2 Eylül 2021 16:35
1 Eylül Dünya Barış Günü Gaziantep’te kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi – Gaziantep’te 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Emek ve Demokrasi Platformu ABD’nin Afganistan politikasını eleştirdi.

Kırkayak Parkı’nda başlayan ve Yeşilsu Parkı’nda son bulan yürüyüşle başlayan kutlama Yeşilsu Parkı’nda okunan basın açıklamasıyla son buldu. Emek ve Demokrasi Platformu tarafından okunan basın bildirisinde Kürt-Alevi sorunu, artan ırkçı saldırılar, Taliba’nın tanınması ve mülteci sorunları ön plana çıktı. Basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

“20 yıldır işgal ettiği, kendi kaderini belirleme iradesini yok saydığı Afganistan’ı apar topar terk eden emperyalist ABD bu kez de yeni işbirlikçisi gerici Taliban güçlerini yerine bırakmıştır. Benzer zihniyete sahip ülkelerin iktidarları Taliban’ı tanıma yarışına girdiler. Uluslararası bu güçlerden destek bulan Taliban’ın ilk işi ise IŞİD’ten de bildiğimiz kadınların haklarına yönelik saldırı, kadınlara kölelik koşullarında yaşam. Emperyalizme, Gericiliğe, Savaş Politikalarına Karşı Eşitlik, Özgürlük, Laiklik Ve Barış Mücadelesini Yükselteceğiz! dayatması, çocuk yaşta evlilik, taciz ve tecavüzlerin normalleştirilmesi olmuştur.

Emperyalist, gerici güçler kendi politikalarının neden olduğu mültecilik, göçmenlik üzerinden halklar arasındaki milliyet, din, dil, etnik kimlik farklılıklarını düşmanlaştırma politikalarına, savaşlara gerekçe haline getiriyorlar. En son Ankara Altındağ’da yaşanan olaylarda da görüldüğü üzere mülteciliğe yol açan politikalara yönelmesi gereken öfkeyi savaşların mağdurlarına yönelterek bir yandan da yeni çatışmaların fitilini ateşliyor, böylece iktidarlarını pekiştiriyorlar.

Ülkemizde,  Kürt sorunu, alevi sorunu, demokrasi sorunu ve insan hakları sorunları gibi temel sorunların; eşitlik, temel hak ve özgürlükler çerçevesinde acilen çözüme kavuşmasına ihtiyaç vardır; farklı kültür, kimlik, inanç, cinsiyet eşitliği ve farklı yaşam biçimlerinin anayasal güvenceye kavuşması ile tüm toplumsal kesimlerimiz rahat bir nefes alacak; sevgi, saygı, dayanışma, işbirliği, demokrasi, barış, hoşgörü değerleri güçlenecektir. Hayatın her anında, herkesle, her şeyle barışçıl bir birlikteliği büyüterek ülkemizi ve dünyayı  güzelleştirebiliriz. Hepimizin barışın iyileştirici gücüne ihtiyacı var!

Barış mücadelesinin en çok da yaşadığımız Ortadoğu coğrafyasında ve ülkemizde yükseltilmesine ve süreklileştirilmesine ihtiyaç var. Bu amaçla atılacak her adım bizleri barışa olduğu kadar insan olma erdemine de yakınlaştıracaktır.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r