DOLAR 18,8119 0.09%
EURO 20,4111 0.09%
ALTIN 1.157,40-0,29
BITCOIN 429148-3,73%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

100 yıl sonra Mevlevi ayini

100 yıl sonra Mevlevi ayini

ABONE OL
30 Eylül 2022 15:45
100 yıl sonra Mevlevi ayini
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GAZİANTEP’te 100 yıl aradan sonra ilk defa Mevlevi Mukabelesi düzenlendi. Semazenlerin Mevlevi ayinini çok sayıda ziyaretçi ilgi ile izledi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Belkıs Bineali kapsamında Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin anısına etkinlikler düzenlendi.
Gaziantep Mevlevihanesi’nde düzenlenen programa; Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve çok sayıda davetli katıldı.
Programda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in bir medeniyet şehri olduğunu söyledi. Medeniyetin kodlarının gelecek nesillere anlatılması gerektiğini anlatan Şahin, ”Dünya çok zor bir dönemden geçiyor. Ruhlar, gönüller, bedenler hasta. Şifa öze dönmede. Hz. Mevlana’nın öğretileri ile kalbimizin ve bedenin şifa bulmasını sağlamalıyız. Bu da mekanlarla oluyor. Bu mekanlar çok önemli. Konya’dan Halep’e giderken kavşak. Buradaki tarihi ve emanetleri korumamız gerekiyor. Gastronomi, sanayi ve kültür şehriyiz. Hepsinden mühimi biz medeniyet şehriyiz. Medeniyetin kodlarını çocuklarımıza anlatmamız gerekiyor. Mekanlar bizlere emanet ve biz bunları çocuklarımıza nasıl taşıyacağız. Geleceğin dünyası nasıl şekillenecek. Batı yaşamı ile kültürümüzün sentezinin ne kadar önemli olduğu bir dönem yaşıyoruz. Medeniyet kodlarımıza dönmemiz gerektiğini bir kez daha görüyoruz. Burası inanç turizmi açısından elimizde bir hazine. Bizler elçiyiz, köprüyüz. O yüzden çocuklarımıza kültürümüzü çok iyi öğretmemiz gerekiyor. Mevlana ruhunu yeşermeye ihtiyacımız var. Kültür A.Ş’yi kuran ve bugüne kadar getiren bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. İnanç turizminin yükseldiği bölgesel bir kalkınma inşa etmek istiyoruz”dedi.
Kültür A.Ş. yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Hakan Tanrıöver ise, Hz. Mevlana’nın 815’inci ölüm yıl dönümü olduğunu hatırlatarak,”Çok müstesna bir mekandayız. Gaziantep’in gözbebeği olan bir mekan burası. Gaziantep Mevlihanesi. Gaziantep milli mücadelesinde çok önemli görevler ve roller üstlendi. Bu mimariler Gaziantep’in imar kalesi olduğunun vesikaları. 100 yıl sonra ilk defa bugün bu güzel Cuma gününde mesnevi mukavelesi ve aynı şerif icra edilecektir. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Musikisi Topluluğunun değerli sanatçıları aramızdalar. Bugün Hz. Mevlana’nın 815’inci doğum yıldönümü. 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri ile Mevlevi Ayni Şerifi UNESCO’nun dünyanın somut olmayan kültür mirası listesine alınmıştı”diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r