• DOLAR
  8,6252
  %-0,29
 • EURO
  10,3004
  %-0,33
 • ALTIN
  494,20
  %-0,09
 • BIST
  1.419
  %0,62
Ekonomik güven endeksi verileri açıklandı

Ekonomik güven endeksi verileri açıklandı

Ekonomik güven endeksi Eylül ayında yüzde 3,1 oranında artarak 88,5’e yükselmesine rağmen endeks kötümser seviyede. TÜİK tarafından açıklanan verilerin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından “Sağlam finansal altyapımızla güçlü yarınlara emin bir şekilde yürüyeceğiz” açıklamasında bulundu.    

Güneyin Sesi GAZETESİ- Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Endeks bu ay, ağustosa göre yüzde 3,1 artarak 88,5 değerine ulaştı. Ekonomik güven endeksindeki yükseliş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Birgün Gazetesi’nin haberine göre; Tüketici güven endeksi eylülde aylık bazda yüzde 3,2 artarak 82, reel kesim güven endeksi yüzde 0,5 yükselerek 105,7, hizmet sektörü güven endeksi de yüzde 6,4 artarak 74,9 değerini aldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise aynı dönemde yüzde 1,5 azalarak 93,5’e ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2 gerileyerek 83,3’e düştü. Tüketici güven endeksi “Eylül 2020 Haber Bülteni”nde gerçekleştirilen güncelleme ekonomik güven endeksine de yansıtıldı. Ayrıntılı metodolojik bilgiye, “Ekonomik güven endeksinde yapılan ana revizyona ilişkin metodolojik doküman” dosyasından ulaşılabilecek.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

BERAT ALBAYRAK’TAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Abayrak,b ugün saat 11.00’de açıklayacağı Yeni Ekonomi Programı (YEP) ve 2021 yılı merkezi yönetim bütçesi öncesi açıklanan ekonomi güven endeksine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak, “Yeni Ekonomi Programı öncesinde endekslerimiz güçlü gelmeye devam ediyor. Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre %3,1 artarak 88,5 değerine yükseldi. Veriler gelecek adına kuvvetli mesajlar veriyor. Sağlam finansal altyapımızla güçlü yarınlara emin bir şekilde yürüyeceğiz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM