DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 20725110,77%
Gaziantep
19°

AÇIK

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gaziantep’teki İstismar Olayı Meclis Gündeminde

Gaziantep’teki İstismar Olayı Meclis Gündeminde

ABONE OL
14 Ocak 2020 12:45
Gaziantep’teki İstismar Olayı Meclis Gündeminde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belediyeye bağlı sanat merkezinin eğitmeni tarafından 14 çocuğa cinsel istismar olayı TBMM gündemine taşındı.

Güneyin Sesi Gazetesi – Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı sanat merkezinde mozaik eğitmenliği yapan Yusuf Gökhan Emir’in 14 çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunması ve sonrasında yargılandığı davadan iyi hal indirimi alması HDP’li Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Mahmut Toğrul tarafından TBMM gündemine taşındı.

Halkların Demokratik Partisi Gaziantep Millet Vekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul Aile ve Sosyal Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlaması için şu soruları sordu:

“Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla dilerim.

Çocuk Hakları Sözleşmesi, Türkiye tarafından 1990 yılında imzalanmış, 1994 yılında ise onaylanmıştır. Fakat Türkiye’de sözleşme koşullarının çok da bağlayıcı olmadığı aşikardır. İmzacı taraf devletin, çocuğunun her türlü hakkını korumak zorunluluğuna rağmen istismar edilen çocukların sayısının sürekli artıyor olması kaygı verici bir hal almaktadır.

Şehitkamil ilçesine bağlı Güvenevler Mahallesi’ndeki, Gaziantep Büyük Şehir Belediyesine bağlı Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları bünyesinde faaliyet yürüten Hali Karaduman Sanat Merkezinde çocuk istismarı yaşandığı ortaya çıkmıştır. Eğitmen olduğu söylenen Yusuf Gökhan Emir’in; 14 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu basına yansımıştır. İstismara uğrayan çocukların bu durumu sınıf öğretmenlerine paylaşmalarıyla söz konusu vaka ortaya çıkmıştır. Gaziantep Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Çocuk İzleme Merkezine götürülen çocukların adli görüşme değerlendirme raporları tutulmuştur.  Yapılan görüşmelerde çocukların gerçeği değerlendirme yetisi incelenerek, gerçek-yalan ayrımı yapabildikleri tespit edilmiştir. Çocukların verdikleri bilgiler birbirleriyle uyumlu çıkarken, uygun mental kapasiteye ve sözel beceriye sahip oldukları, yine beden dili ve duruşları ile beyanlarının samimi olduğu kanaatine varılmıştır. Yusuf Gökhan Emir tutuklanmış ve 136 yıl hapse çarpıtılmıştır. Fakat söz konusu şahıs hakkında  “iyi hal” indirimi uygulanmıştır ve cezayı 104 yıla indirilmiştir.

Bu bağlamda;

Bakanlığınızca, Şehitkâmil ilçesine bağlı Güvenevler Mahallesi’ndeki Gaziantep Büyük Şehir Belediyesine bağlı Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları bünyesinde faaliyet yürüten Hali Karaduman Sanat Merkezinde çocuk istismarı yaşandığından haberdar mısınız? Bu eğitim kurslarına yönelik herhangi bir hukuki işlem başlatılmış mıdır? Bu eğitim kursları hangi aralıklarla denetlenmektedir?

Türkiye’de çocuklara yönelik taciz ve tecavüz vakalarının artmasındaki rolü göz ardı edilemez. Bu konuda, herhangi bir yapıcı düzenlemeye gitmeyi düşünüyor musunuz?

Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de çocuk istismar vakalarında artış görülmesinin nedeni nedir? Bu istismarların yaşanmaması için neden önlem alınmamaktadır?

Gaziantep’te yıllara göre kaç çocuk cinsel istimara uğramıştır? Bu çocuklar nerede ve kimler tarafından istismara uğramıştır?

Bakanlık birimlerinizce Gaziantep ilinde yaşan cinsel istismar vakalarına dair bir araştırma yapılmış mıdır? Bu konu hakkında elde edilen bulgular nelerdir?

Çocukların korunması ve üstün yararının gözetilmesi için gerekli önlemlerin alınmama gerekçesi nedir? Çocuğa yönelik şiddet ve istismar eğilimlerinin giderek artma gerekçelerine dair bir araştırma yaptınız mı?

Çocuklarla temas halinde çalışan görevlilerin belirlenmesi, eğitilmesi ve bilinçlendirmesine yönelik çalışmalarınız var mıdır?

Taraf olduğunuz Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin hükümlerinin yeterince yerine getirildiğini düşünmekte misiniz?

Cinsel istismar olayından dolayı kaç kişi ceza almıştır? Bu olaya sebep olan şahıslar kaç kişi “hafifletici sebepten” tahliye edilmiş veya ceza indirimi almıştır?

Yusuf Gökhan Emir ayrı bir dosyadan 4 ayrı çocuğa cinsel istismar uyguladığı bilinmesine rağmen neden iyi hal indirimi uygulanmıştır?

Böylesi toplumsal bir olaya Gaziantep Barosunun kanuni hakkı olan müdahillik talebi neden ret edilmiştir?

Yusuf Gökhan Emir’in işe alınırken güvenlik soruşturması yapılmadan işe alındığı söylenmektedir. Güvenlik soruşturmalarını muhalif kesimler üzerinde bir işkenceye dönüştüren iktidarınız söz konusu kişinin güvenlik soruşturmasını neden yapmamıştır?

Çocuklara yönelik cinsel taciz suçlarında yargı mekanizmalarınca uygulanan cezasızlık politikasının etkili olduğunu düşünüyor musunuz? “

Güneyin Sesi/Gündem

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r