DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21119611,81%
Gaziantep
20°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

14 çocuğa cinsel istismarda bulunan eğitmene ‘iyi hal’ indirimi

14 çocuğa cinsel istismarda bulunan eğitmene ‘iyi hal’ indirimi

ABONE OL
12 Ocak 2020 13:19
14 çocuğa cinsel istismarda bulunan eğitmene ‘iyi hal’ indirimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Belediyesi’ne bağlı sanat merkezinde mozaik öğretmeni olan Yusuf Gökhan Emir’in 14 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Yargılandığı davada Emir’e 136 yıl hapis cezası veren Mahkeme, sanığın yargılama sırasındaki ‘iyi hali’ ve cezanın geleceği üzerindeki olumsuz etkisini gerekçe göstererek verdiği cezayı 104 yıla indirdi.

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (GASMEK) bünyesinde faaliyet yürüten Şehitkâmil ilçesine bağlı Güvenevler Mahallesi’ndeki Halil Karaduman Sanat Merkezi’nde görevli mozaik öğretmeni Yusuf Gökhan Emir’in kurs verdiği 14 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı.
ÖĞRENCİLERDEN BİRİ SINIF ÖĞRETMENİNE ANLATTI
Bir öğrencinin yaşadıklarını sınıf öğretmenine anlatmasıyla ortaya çıkan istismar olayında, Emir’in eğitim verdiği 13 yaşındaki kız çocukları A.Y, A.S, Y.A, E.K, Ö.A, H.Ç, G.T, H.Ç, S.B, Y.Ç, H.P, B.İ, T.A ve C.C’yi istismar ettiği kolluk kuvvetlerinin tahkikatı sonucunda tespit edildi.
İFADELER ÜZERİNE TUTUKLANDI
Çocukların verdikleri ifade üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Emir, 6 Nisan 2019 tarihinde tutuklandı.
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla Çocuk İzleme Merkezi’ne götürülen çocukların adli görüşme değerlendirme raporları tutuldu. Yapılan görüşmelerde çocukların gerçeği değerlendirme yetisi incelenerek, gerçek-yalan ayrımı yapabildikleri tespit edildi. Çocukların verdikleri bilgiler birbirleriyle uyumlu çıkarken, uygun mental kapasiteye ve sözel beceriye sahip oldukları, yine beden dili ve duruşları ile beyanlarının samimi olduğu kanaatine varıldı.
Bu rapor doğrultusunda zanlı Emir hakkında Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “çocuğun cinsel istismarı, sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun istismarı” suçlarından iddianame hazırlandı.
İddianamenin Gaziantep 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabulü ile başlayan yargılamada Emir hakkındaki karar, 13 Aralık 2019 tarihinde görülen 3’üncü duruşmada verildi.
KENDİSİNİ ‘BU SUÇU İŞLEMEDİĞİME İNANMAKTAYIM’ DİYE SAVUNDU
Emir, karar duruşmasında verdiği savunmada sanat merkezinin bin 800 öğrencisi olduğunu, ancak 14 öğrenciyi tacizle suçlanmakta olduğunu öne sürdü.
Kendisine bir saatlik ders süresi içerisinde dışarıdan görülecek şekilde yetişkinlerin yanında ders içerisinde çocukları taciz ettiğinin söylendiğini kaydeden Emir, “Üzerime atılı suça dair herhangi bir görgü tanığı yok. Okul ile aramda problem olduğunu daha öncede ifade etmiştim. Resim öğretmeni olduğum için yeri geldiğinde öğrencilerin elini tutmaktayım. Mağdurların hepsi kopyala-yapıştır ifade vermiştir. Herkesin girip çıktığı bir sınıfta böyle bir şeyi yapmam mümkün değildir. Çocuklarla yalnız kalmadım. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız haftanın 2 günü zamansız olarak denetime gelmektedir. Yine kurum müdürümüz de günde 2-3 defa denetime gelir. Ben bu suçu işlemediğime inanmaktayım” ifadelerini kullandı.
Sanık müdafi Avukat Bilal Doş da savunmasında Çocuk İzleme Merkezi’nin hukuka aykırı işlem yaptığını ileri sürdü.
ÇİM’de alınan ifadelerin “muhakkak doğrudur” şeklinde değerlendirildiğini belirten Doş, “Pedagoglar çocuklara baskı yaparak, çocuklardan bir şey alarak olayı sonuca bağlamaktadır. Çocuklar ÇİM’de söylediklerini duruşmada tekrar etmekteler. Çocuklar her şeyden etkilenmeye müsaittir. Şimdiki çocuklar 4’üncü 5’nci sınıfta cinsel konuları bilmektedir. Cinsel istismarı gerçekleştirecek kişi, eylemini kimsenin olmadığı bir yerde gerçekleştirir. Müvekkilimin kalabalık yerde böyle bir şeyi yapması mümkün değildir” diye savunma yaptı.
İddia makamı ise sunduğu mütalaada 14 çocuğun gelişimlerinin yaşlarına uygun olduğunu, herhangi bir sıkıntılarının olmadığını, içinde bulundukları ortamı ve durumu anlayabilecek seviyede olduğunu belirterek sanığın 14 çocuğu istismarından dolayı ayrı ayrı “çocuğun cinsel istismarı suçundan” cezalandırılmasını talep etti.
SON SÖZÜ ‘GÜZEL YARGILANDIM’ OLDU
Savcının mütalaası sonrası yeniden söz verilen Emir, “Artık öğretmenlik olanağım olsa dahi yapmayacağım. Burada güzel yargılandım, teşekkür ederim” dedi.
Kararını açıklayan Mahkeme heyeti, sanığın mağdur çocuklara karşı aynı suçu birden fazla kez işlediği tespiti ile verilecek cezada 1/4 oranında arttırma giderek 14 kez 9 yıl 14 ay 15 gün hapis cezası olmak toplamda 136 yıl hapis cezası verdi.
CEZAYA ‘İYİ HAL’ İNDİRİMİ
Fakat sanığın yargılama sırasında olumsuz bir davranış göstermemesi ve cezanın sanığın geleceği üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı indirime giden mahkeme, sanığa verilen cezayı 14 kez 7 yıl 9 ay 22 güne düşürüp, cezayı 104 yıla indirdi.
MA / Muhammed Abdulkadir Esen

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r