• DOLAR
  9,7540
  %1,58
 • EURO
  11,3403
  %1,32
 • ALTIN
  564,50
  %2,01
 • BIST
  1.484
  %0,30
Eğitim Sen: MEB önemli bir kamusal sorumluluk altındadır

Eğitim Sen: MEB önemli bir kamusal sorumluluk altındadır

Güneyin Sesi Gazetesi-  Eğitim Sen Gaziantep şubesi  yüz yüze eğitimde yeni tip koronavirüs (KOVİD-19) vaka tespit tablosunu açıkladı. Sendika yaptığı yazılı açıklamada, “MEB önemli bir kamusal sorumluluk altındadır. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak MEB’in eğitim kamuoyuna sorumluluğunun bir gereği olarak her hafta yapacağı açıklamalarla il ve ilçe düzeyinde eğitim emekçilerine yapılan aşı sayısı, okullara aktarılan maske ve hijyen malzemeleri sayısı, okullarda vaka sayısı, karantinaya alınan okul sayısı verilerini paylaşmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Eğitim Sen Gaziantep şubesinin yaptığı açıklama ve vaka tespit tablosu ise;

15 Şubat’ta köy okullarında yüz yüze eğitime başlanmasıyla birlikte sağlıklı ve güvenli eğitim tartışmaları kamuoyunda yoğunlaşmış durumdadır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 1 Mart’ta okul öncesinde, ilkokullarda, 8. sınıf ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanacağını açıklamasından bir müddet sonra okulların açılışı kabine toplantısı sonrasına bırakılmış ve 2 Mart’ta yüz yüze eğitime geçilmiştir. Ancak bu kez 5.,6., 7. Sınıflar ve 9.,10. ve11. sınıflarda bu kapsama alınmıştır. Tam da bu günlerde kamuoyu önüne çıkarak aşı yaptıran Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasına başlandığını duyurmasına rağmen köy okullarında ki öğretmenlerimizin dahi aşılanması bitmeden 2 Mart ‘ta tüm kademelerde yüz yüze eğitime geçilmiştir. Henüz il ve ilçe merkezlerinde aşılanma başlamadığı gibi köy okullarında görev yapan eğitim emekçilerinin aşılanması da tamamlanmamıştır. MEB bir yıldır devam eden salgın sürecini doğru yönetememiştir. Yap- boz müdahalelerle eğitimde gelinen sonuç; yoksul emekçi çocuklarının, eğitim sürecinin dışında kaldığıdır.

Mevcut plansızlık ve karar alma süreçlerindeki kaotik durum kaygılarımızı arttırmaktadır. Eğitim emekçilerinin aşılanmasına köy okullarında başlansa bile aşılama sürecinde henüz somut bir ilerleme ortaya çıkmamıştır. Kabine toplantısı sonrası yapılan son düzenlemelerle birlikte seyreltilmiş sınıf planlaması sekteye uğratılmıştır. Maske ve hijyen malzemeleri hazırlığının mevcut düzenlemenin ihtiyaçlarını ne denli ve hangi süre ile karşılayacağı bilinmemektedir. Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının, öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için bir çalışma yapılmamıştır. Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır ancak bu ihtiyaca dönük bir çalışma da yürütülmemiştir. Salgınla mücadeleye uygun, sağlıklı ulaşım konusunda bir düzenleme yapılmamıştır.

Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin şehir içindeki hareketliliği öngörülerek genel toplum sağlığı açısından tedbirler alındıkça kademe kademe okulların açılması gerekirken aşı ve tüm diğer tedbirlerin yetersizliğine rağmen bulaş riski yüksek yaş grubunda ki orta öğretimde dahi okullar açılmış ve tüm kademelerinde yüz yüze sınav ısrarı devam etmektedir. Yine aşı başta olmak üzere tüm tedbirlerin yaygınlaşmasıyla, vaka ve vefat sayıları düşmeye başladıkça kademe kademe geçilmesi gereken normalleşme sürecine bir anda geçilmiş, oluşabilecek riskler göz ardı edilmiştir. Normalleşme sürecine tüm alanlarda böylesine hızlı bir geçiş karşılıklı olarak birbirini olumsuz etkileyecektir.

Her gün onlarca insanın Covid-19 salgını nedeniyle vefat ettiği bir dönemde, 38 günlük bir planlamayla eğitim emekçilerinin iki doz aşısı tamamlanabilecekken bu yapılmadan okulların açılmış olması MEB’in kamusal sorumluluğu yerine getiremediğinin de bir göstergesidir. Eğitim bileşenlerinin sağlıklarını riske eden bu yanlış uygulamalara karşı tutum almayı toplumsal bir sorumluluk olarak gördük ve görüyoruz.  Dün olduğu gibi bugünde sadece eleştirilerimizle değil, önerilerimizle de kamuoyunu aydınlatmaya devam edeceğiz.

MEB önemli bir kamusal sorumluluk altındadır. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak MEB’in eğitim kamuoyuna sorumluluğunun bir gereği olarak her hafta yapacağı açıklamalarla il ve ilçe düzeyinde eğitim emekçilerine yapılan aşı sayısı, okullara aktarılan maske ve hijyen malzemeleri sayısı, okullarda vaka sayısı, karantinaya alınan okul sayısı verilerini paylaşmasını talep ediyoruz. Sendika olarak yüz yüze eğitimin sürdüğü okullarda önlemlerin alınmasını ve tam zamanlı yüz yüze eğitime sağlıklı ve güvenli bir geçişin olmasını sağlamak için COVID-19 salgınının okullardaki yansımalarını ortaya koyan sahadan topladığımız verileri kamuoyu ile paylaşacağız. Öncelikle aşı olmak üzere tüm tedbirlerin bir an önce alınması, sağlıklı ve güvenli eğitim için mücadelemiz artarak sürecektir.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE COVİD-19 VAKA TESPİT TABLOSU

15 Şubat – 5 Mart 2021

İLİLÇEKÖYOKUL ADIÖĞRETMEN SAYISIÖĞRENCİ SAYISIPERSONEL SAYISI
BURDURMERKEZNENE HATUN ANAOKULU1
MARDİNDERİKCUMHURİYET İLKOKULU1
İZMİRDİKİLİDELİKTAŞ ORTAOKULU21
İZMİRBERGAMAAYAZKENTKÖYDE 9 KİŞİ POZİTİF 30 TEMASLI
İZMİRBERGAMANARLICAOKUL KAPALI KÖYDE VAKALAR VAR
İZMİRTİREBAŞKÖYİLKOKUL VE ORTAOKUL EĞİTİME ARA VERİLDİ
MERSİNANAMURMALAKLARMALAKLAR İLKOKULU1
MERSİNBOZYAZIBOZYAZI İLKOKULU1
MERSİNBOZYAZIKÖTEKLERKÖTEKLER İLOKULU21
MALATYABATTALGAZİKEMAL ÖZALPER ORTAOKULU1
GİRESUNESPİRİYESOĞUKPINAR İLKOKUL 2 HAFTA KAPATILMIŞ KÖY KARANTİNADA
ÇORUMDODURGAYÜZ YÜZE EĞİTİM 15 MART’A KADAR ERTELENDİ320
VANÇALDIRANSALAHANEİLKOKULU-ORTAOKUL2
MUĞLABODRUMÇAMLIKÇAMLIK İLKOKULU1
MUĞLABODRUMPINARLIBELENPINARLIBELEN İLKOKULU1
ÇORUMMECİTÖZÜ1
TOKATMERKEZÇATİMAM HATİP ORTAOKULU1
TOKATERBAAKARAKAYA BELDESİBELDE KARANTİNAYA ALINDIĞI HALDE EĞİTİM ÖĞRETİME DEVAM KARARI VAR
ÇANAKKALEBİGAKARABİGA BELDEKARABİGA İLKOKULU KARANTİNADA
ÇANAKKALEBİGAÖRTÜLÜCEÖRTÜLÜCE İLKOKULU KARANTİNADA
TOKATMERKEZHALİT RIFAT PAŞA İLKOKULU1
TOKATMERKEZGÜLBAHAR HATUN İLKOKULU1
TOKATMERKEZKOCACIKKOCACIK İLKOKULU1
AYDINKUŞADASIİBRAHİM ZEKİ EMGİN İLKOKULU1
ORDUALTINORDUESKİPAZAR İLKOKULU2 YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMİŞTİR
AMASYAMERZİFONMERZİFON FEN LİSESİ12. SINIFLARINDA GÖRÜLEN COVİD 19 VAKALARI DOLAYISIYLA YÜZ YÜZE EĞİTİME 10 GÜN ARA VERİLMİSTİR
SAMSUNATAKUMZAFER ÔZEL EĞİTİM MESLEK OKULU1
SAMSUNAYVACIKAYVACIK ANAOKULU1
SAMSUNCANİKTEVFİK İLERİ ORTA OKULU1

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM