DOLAR 27,4180 1.9%
EURO 28,9744 1.88%
ALTIN 1.652,651,94
BITCOIN 7267930,85%
Gaziantep
26°

AÇIK

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KADIN ÜYELERE BASKI, SÜRGÜN, SORUŞTURMA…

KADIN ÜYELERE BASKI, SÜRGÜN, SORUŞTURMA…

ABONE OL
5 Şubat 2022 19:02
KADIN ÜYELERE BASKI, SÜRGÜN, SORUŞTURMA…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – EĞİTİM SEN Gaziantep Şubesi Yürütme Kurulu tarafından Gaziantep’teki okullarda sendikanın kadın üyelerine yönelik uygulanan baskı, soruşturma ve sürgünlere ilişkin basın açıklaması yapıldı. Sendika kadın üyelerine yapılan bu haksız uygulamalara karşı haklarını arayacaklarını vurguladı.

EĞİTİM SEN Gaziantep Şubesi Yürütme Kurulu imzası ile yapılan basın açıklamasında, Gaziantep2teki okullara ilişkin, “Son yıllarda, okul müdürleri ve müdür yardımcıları tarafından, Gaziantep’te çeşitli okullarda görev yapmakta olan kadın üyelerimize yönelik baskı, sindirme, mobbing, soruşturma ve sürgünler had safhaya ulaşmıştır. Yapılan bu haksız uygulamalara, gerek il milli eğitim disiplin kurulunda, gerekse idare mahkemelerinde itiraz ediyoruz ve hukuksal yollardan kadın üyelerimizin hakkını arıyoruz. Ancak bu keyfi uygulamaların sürmesi, şikâyetçi olduğumuz okul müdür ve müdür yardımcıları hakkında gereken soruşturmaların yapılmaması, yapılan soruşturmalarda taraflı davranılması nedeniyle bu basın açıklamasının yapılması ve kamuoyunun bu haksız uygulamalar hakkında bilgilendirilmesi elzem olmuştur.

1-Şahinbey Şehit Şahin MTAL üyemiz; pandemi döneminde yüz yüze eğitimin de kısmen sürdüğü bir dönemde, ders programının adaletsiz bir şekilde yapılmasına itiraz etmesi nedeniyle yapılan soruşturma sonucunda disiplin cezasına ve yer değiştirme uygulamasına maruz kalmış, yaptığımız  itiraz sonrası disiplin cezası il milli eğitim disiplin kurulunda bir alt cezaya düşürülmüş, idare mahkemesi süreci halen devam etmektedir.

2-Şahinbey Vehbi Dai İlkokulu üyemiz; pandemi döneminde, il hıfzıssıhha kurulunun, ‘2 Yaş altı çocuğu olan kamu görevlilerinin idari izinli sayılması’ kararına rağmen okul müdürlüğü tarafından okula çağrılmış, anılan kararı gerekçe göstererek okula gitmediği için soruşturma açılmış, soruşturma sonucunda disiplin cezası ve yer değiştirme uygulamasına maruz kalmış, yaptığımız itiraz sonucu disiplin cezası il milli eğitim disiplin kurulu tarafından kaldırılmıştır.

3- Şehitkâmil Karacaoğlan Ortaokulu üyemiz; çocuğunun tedavisi nedeniyle okula geç gelebileceğini okul müdürlüğüne telefonla bilgi verdiği ve derse sadece 3 dakika geç kaldığı için nöbet defteri imzalanarak, okula geç gelmesi nedeniyle şikâyet edilerek soruşturma açılmış, soruşturma halen devam etmektedir.

4-Hürriyet Ortaokulu üyemiz ; okulda görev yaptığı süre içinde de çeşitli, mobing uygulamalarına maruz kalmasının yanı sıra, il içi ataması yapılıp ilişik kesme sürecinde 3-4 gün boyunca okul müdürlüğü tarafından çeşitli oyalama yöntemleriyle defalarca Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmiş, ilgili şube müdürü tarafından arandıktan ve 3.günün sonunda üyemizin ilişiği kesilmiştir.

5- Şahinbey Belediyesi Adil Teymur İmam Hatip Ortaokulundaki üyemiz Ek dersle ilgili sorununu okul müdürlüğüne sözlü olarak ilettiğinde Okul Müdürlüğünün hakaret ve küfre varan sözlü şiddetiyle karşılaşmış ve idare odasından kovulmuştur.                  ;

Okullarımızda, üyemiz olsun olmasın kadın eğitim emekçilerine, yetmezliği ve okulu yönetme kapasitesi olmayan okul müdürleri ve müdür yardımcıları tarafından yukarıda örneklediğimiz olaylara benzer uygulamalar yapıldı ve yapılmaya devam etmektedir. Bu uygulamalar, üyelerimizin hak arama bilinci, görevleri dışında angarya kabul etmeme anlayışı ve kadın onurunun ayaklar altına alınmasını engelleme çabası nedeniyle özellikle uygulanmakta, kadın üyelerimiz yıldırılmaya çalışılmaktadır.

Bu uygulamalara karşı üyelerimiz, ilgili makamlara yazılı şikâyette bulunmasına rağmen sorumlular hakkında etkin bir soruşturma yürütülmemiş, yürütülen soruşturmalarda da üyelerimiz tarafından ileri sürülen iddialar kabul edilmesine rağmen sorumlulara herhangi bir cezai işlem uygulanmamıştır. Bütün bu yapılanları not ediyoruz! Yürütme kurulumuz, kadın üyelerimize yapılan bu antidemokratik ve haksız uygulamalara sessiz kalmayacak, bu uygulamaları yapan okul ve okul müdür yardımcılarından hukuksal yollardan hesap soracaktır” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r