DOLAR 21,4995 1.13%
EURO 23,1449 1.02%
ALTIN 1.356,121,16
BITCOIN 553277-2,39%
Gaziantep
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HKÜ’de “Metaverse, NFT ve Oyunlar” Semineri Düzenlendi

HKÜ’de “Metaverse, NFT ve Oyunlar” Semineri Düzenlendi

ABONE OL
29 Mart 2022 09:22
HKÜ’de “Metaverse, NFT ve Oyunlar” Semineri Düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Yazılım Mühendisliği Bölümü ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü işbirliği ile düzenlenen “Metaverse, NFT ve Oyunlar” konulu seminerde konuşan, endüstriyel simülasyon sistemleri geliştirme sürecinde yaptıkları ulusal projelerle dikkat çeken Prof. Dr. Veysi İşler; Metaverse ile hayatın birçok alanında değişim ve dönüşümün yaşanacağına dikkat çekti.

Metaverse, NFT ve oyun geliştirme süreçlerinin başlangıcı, günümüzde yaşananlar ve gelecekte yapılması gerekenlerin konuşulduğu seminer öncesinde; Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Elçi, veri güvenliği ile ilgili bir konuşma yaptı.

METAVERSE İLE BİRÇOK ALANDA DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YAŞANACAK

Konuşmasında; oyun geliştirme sektöründe, girişimcilerin ilk oyununu başarısının sonraki girişimlere yatırımcı bulmayı kolaylaştırdığını vurgulayan Prof. Dr. Veysi İşler, “Dünya’da büyüyen oyun pazarında Türkiye’nin güçlü ve önemli bir yeri var. CPU işlemci oyunlardaki grafikleri görmek için yeterli değildi. CPU’ya ek olarak özel işlemciler ortaya çıktı. Bu sayede büyük pazarlar oluştu ve ciddi kazançlar sağlandı. CPU geliştikçe de büyük oyunlar pazarda yerini bulmaya başladı. Metaverse, sanal dünyanın içine girebilmek ve orada yaşam alanı bulabilmeyi sağlayan teknolojidir. Metaverse sayesinde birçok alanda değişim ve dönüşüm yaşanabilecek. Aksiyon, macera, spor gibi alanlar oyun sektörüne hitap ediyor. Bilgisayar oyunu yapmak, düşünüldüğü kadar kolay değil. Gerçek zamanlı uygulamalar ile katılımcıları anında bağlayabilmek gerekiyor. Bu nedenle gerçekçi oyunlar üretilmeye çalışılıyor. Türkiye’de binlerce stüdyo oyun üretiyor. Bunun yanı sıra pandemiye rağmen girişimlerin sayısı her geçen gün artıyor. Türk oyun girişimciliği ekosisteminin değeri oldukça yükseldi. İnsanlar ev, arazi yerine farklı yatırımlar yapmaya yöneliyor. Oyun sektöründe 10 kişiyle 100 milyon dolar ihracat yapmak mümkün. Çok yüksek katma değerli bir sektör. Bu sektörün içinde sadece ‘oyun’ yok. Pazarlama, video, fotoğrafçılık, el sanatları gibi birçok alan var” dedi.

Konferansın ardından öğrencilerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Veysi İşler, bu alanda önemli işler başarmış kişilerin girişimcilik hikâyelerini katılımcılarla paylaşarak, öğrencilerin Metaverse ile ilgili yaptıkları çalışmaları dinledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r