DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2096819-0,72%
Gaziantep
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AB Komisyonu üyesi Lenarčič: Mülteciler AB’nin kapılarının açık olduğuna inandırıldılar

AB Komisyonu üyesi Lenarčič: Mülteciler AB’nin kapılarının açık olduğuna inandırıldılar

ABONE OL
5 Mart 2020 16:05
AB Komisyonu üyesi Lenarčič: Mülteciler AB’nin kapılarının açık olduğuna inandırıldılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İdlib’te yaşanan krizin bölgeye etkilerini görmeye gelen AB Komisyonu üyesi Janez Lenarčič, Türk yunan sınırında yaşananların suni bir durum olarak nitelendirerek, “Mülteciler AB’nin kapılarının açık olduğuna inandırıldılar. Ancak böyle bir şey yok” dedi.

Güneyin Sesi Gazetesi- İdlib’te yaşanan insani krizin bölgeye etkilerini görmek için Kilis ve Gaziantep’i ziyaret eden Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarčič, ziyaretlerde edindiği izlenimleri basın toplantısıyla paylaştı. AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Birimi’nin (ECHO) Gaziantep ofisinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Janez Lenarčič, AB’nin İdlib’te yaşanan krize yönelik bakışını ve neler yapacağını anlattı. Ziyaretinin ilk amacının 18 Mart 2016 tarihinde Türkiye ile AB arasında imzalanan antlaşmaya göre başlayan programları incelemek, ikinci amacının ise İdlib’te yaşanan insani krizin bölgeye etkilerini görmek olduğunu belirten Lenarčič, AB’nin 2020’de Suriye’de yaşayan Suriyelilere dair ayırdığı 170 milyon Avro’nun, 60 milyon’unun İdlibliler için harcanacağını söyledi.

Türk yunan sınırında yaşananları suni bir durum olarak tarif eden Lenarčič, “Mülteciler AB’nin kapılarının açık olduğuna inandırıldılar. Ancak böyle bir şey yok. Sınırda yaşananların bir an evvel sona ermesini bekliyoruz” dedi.

‘6 MİLYAR AVRONUN 2.6 MİLYARI AKTARILDI’

Türkiye ve AB arasında imzalanan antlaşma kapsamında 6 milyar avroluk yardımın 2.6 milyar avrosunun ödemesinin gerçekleştirildiğini belirten Lenarčič, aktarılan fonlar aracılığıyla Türkiye de 1.7 milyon mülteciye yardım sağladığı bilgisini verdi.  Fonların yarım milyon Suriyeli çocuğun okula devamına sağlamaya yardımcı olduğunu aktaran Lenarčič, şöyle devam etti: “Bu desteğin insani yardım kısmı iyi bir şekilde devam ediyor. Buna ek olarak 50 milyon avro’luk bir tutarda bu sene Suriyelilere yönelik kullanılması için mobilize edildi. Suriyede İdlib’te hızlı bir şekilde kötüleşen bir durum bizi endişelendiriyor. Son birkaç hafta içerisinde şiddettin birden atması yüzbinlerce insanı yerinden etti. Yaklaşık 1 milyonun insanın acil yardıma ihtiyacı var. İdlipte ihtiyaç duyan insanlara yardımları nasıl ulaştırabileceğimiz noktasında da ortaklarımızla ayrıca görüşüyoruz.”

‘AB İDLİB’E DAİR SÜREKLİ ÇAĞRI YAPTI’

İdlib’te ateşkesin acilen gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Lenarčič, Suriye’de süre gelen savaşın milyonlarca insana zarar verdiğini dile getirdi. Bu savaşın bitme zamanının geldiğini ifade eden Lenarčič, “AB’nin sürekli yapmakta olduğu bu çağrıyı tekrar yinelemek istiyorum. Silahlar susmalı ve siyasi yollardan çözüme ulaşılması gerekiyor. Suriye’de barış tesis edilene kadar AB Suriyelilere yardım edecek. Türkiye’deki Suriyeli mültecilerde buna dâhildir. AB İdlib’e dair kriz çağrılarını geçmiş yıllarda dinledi ve defalarca ateşkes çağrısı yaptı. En son ateşkes çağrısını 6 Şubatta yaptı. AB bu konuda oldukça istikrarlı bir tavır sergiledi. AB BM’nin bünyesinde siyasi çözüm bulunması noktasında da sürekli çağrıda bulundu. AB Suriyelilere dair çok ciddi insani yardım programları yürüttü. Bu programlar dünya tarihinde yürütülen en ciddi insani yardım programlarıdır” dedi.

‘SAVAŞTAN KAÇAN İNSANLAR EN YAKIN YERE GİDİYORLAR’

“AB birliği belirli bir sayıda mülteciyi birlik ülkelerinde misafir edemez mi? Türkiye’ye aktarılan fonlar mültecilere Türkiye’nin bakması için mi aktarılıyor?” sorusuna ise Lenarčič, “AB Türkiye’de ve başka ülkelerde kalan Suriyeli mültecilere insani amaçlarla fonlar aktarıyor. Savaştan kaçan insanlar en yakındaki güvenli yere ulaşıyorlar. Bosna Hersek savaşında benim ülkem Slovenya çok ciddi sayıda Bosnalıyı misafir etti. En yakın yere göç etmeleri savaşın doğası gereğidir. Savaş çok uzun zamandır devam ediyor. Bundan etkilenen tek ülke Türkiye değil, Lübnan da ciddi sayıda Suriyeli mülteciyi ağırlıyor. Lübnan’a göç eden Suriyeli nüfusunu ülke nüfusa göre oranlarsak 4 te 1’i oranında bir nüfus ortaya çıkıyor. Bu çok ciddi bir rakam” diye yanıtladı.

Güneyin Sesi Gazetesi/ Muhammed Abdulkadir Esen

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r