• DOLAR
  8,5530
  %0,99
 • EURO
  10,3630
  %0,93
 • ALTIN
  512,92
  %0,94
 • BIST
  1.441
  %-0,88
Adana Kadın Platformu : Tek adamın kararını kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nde vazgeçmeyeceğiz.

Adana Kadın Platformu : Tek adamın kararını kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nde vazgeçmeyeceğiz.

Güneyin Sesi Gazetesi-  Adana Kadın Platformu 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi’nin 10.yılında iktidara seslendi.  Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi gibi kadınlar için yaşamsal önemdeki bir sözleşmeden tek adamın kararı ile çıkılmasını asla kabul etmiyor, #İstanbulSözleşmesi10Yaşında, daha nice yaşlara diyoruz” ifadelerini kullandı.

Adana Kadın Platformu tarafından İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılında yaptığı açıklamanın tamamı şöyle :

İstanbul Sözleşmesi’nin 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılmasının üzerinden 10 yıl geçti. O dönem Türkiye sözleşmeyi ilk imzalayan ve ilk onaylayan ülke olmuş ve sıklıkla bununla övünmüştü. Ancak 10 yılın sonunda 20 Mart tarihinde bir gece yarısı tek adamın kararı ile sözleşmeden çıkıldı. Böylelikle Türkiye Sözleşmeden çıkma konusunda da ilk olmayı başardı.

Sözleşmenin imzaya açılmasının 10. yılı vesilesiyle tekrar söylüyoruz; İstanbul Sözleşmesi gibi kadınlar için yaşamsal önemdeki bir sözleşmeden tek adamın kararı ile çıkılmasını asla kabul etmiyor, #İstanbulSözleşmesi10Yaşında, daha nice yaşlara diyoruz.

Devlet, kadınların, çocukların, LGBTİ+’ların, yaşlıların, mültecilerin, engellilerin ve diğer dezavantajlı grupların haklarını, hayatlarını koruma görevini yerine getirmek zorundadır. Devletin görevi, kadınların hayatlarını ve haklarını yok sayıp; kadının içinde şiddet gördüğü aileyi yüceltenlere; toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını şeytanlaştıranlara, şiddet uygulayan erkeklere uzaklaştırma verilmesinden başlayıp kadının boşanma, nafaka haklarına göz dikenlere, erken yaşta zorla evlilikleri savunanlara, şiddet ve istismar serbestliği (!) için İstanbul Sözleşmesi’ni günah keçisi ilan edenlere mavi boncuk dağıtmak değil, her bir bireyin şiddetten uzak özgürce yaşama hakkını korumaktır.

Eşit, özgür ve şiddetsiz bir yaşam için sözleşmeyi ve mücadeleyle kazandığımız tüm haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Haklarımızdan, hayatlarımızdan ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!
İstanbul Sözleşmesi yaşatır!
İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir!
Karar geri çekilmelidir!
Sözleşme etkin uygulanmalıdır!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM