DOLAR 18,8090 0.02%
EURO 20,4453 -0.26%
ALTIN 1.166,370,01
BITCOIN 4354070,49%
Gaziantep

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi – Gaziantep Barosu Avukat Hakları Merkezi, meslektaşlarına yönelik saldırılara karşı Gaziantep Adliyesinde ‘Onur Nöbeti’ gerçekleştirdi.

Bugün Gaziantep Adliyesinde buluşan Gaziantep Barosu avukatları, onur nöbetini geçtiğimiz ay İstanbul’da silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Av. Servet Bakırtaş adına gerçekleştirdiklerini ifade ettiler. Avukat Hakları Merkezi adına konuşan Av. Ergin Sözen, meslekteki saldırıların arttığını ve avukatların korumasız durumunda kaldığını söyledi.

Sözen, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Meslektaşlarımıza gerek psikolojik gerek fiziksel şiddet son dönemde artmış durumda. Avukatlık mesleği her geçen gün itibarsızlaşıyor. Avukatlar mesleki faaliyetlerine vatandaşların sesi kesilmesin diye yürütüyor. Bizler kanun uygulayıcısı olarak buradayız fakat vatandaşın hakkı gasp edildiğinde bizler sorumlu tutuluyoruz. Savcı’nın veya hâkimin hatası varsa avukatlar şiddete maruz kalıyor, günah keçisi sayılıyoruz. CMK 100. Maddesinde katalog suçlar var. Tüm yargı faaliyetlerinde saldırıya maruz kalanlar için suç CMK 100. Maddesince tutuklama sebebi sayılmalı. Öbür türlü bir avukatın hayatının bir kıymeti yok. Hukuk yoksa hukuk devletinin varlığından söz edilemez.”

“HUKUK DEVLETİ OLDUĞUMUZU UNUTMAMALIYIZ”

Gaziantep Baro Başkanı adayı Av. Sibel Gürsel, avukatlara yönelik şiddetin artması hakkında konuştu. Gürsel, “Toplumun birçok sorunu var. Tabi ki onları değerlendirmek benim görevim değil ama ekonomik ve psikolojik sorunlar etkili olabilir” dedi. Sibel Gürsel, önlem ve tedbirlerin katalog suçlar içine alınması gerektiğinin altını çizerek “Hukuk devleti olduğumuzu unutmamalıyız. Sorun şiddetle çözülmez” dedi.

“ADALET SİSTEMİNİN GELDİĞİ NOKTA ORTADA”

Gaziantep Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Kemal Akaltun, avukatların dosyada taraf olmadığını vurguladı. Akaltun, “Haciz mahalline gidildiğine avukatlar şiddete uğruyor. Avukatlar’ın yol gösterici olduğu unutuluyor, borçlarının nedeni olarak avukatları suçluyor. Toplumun öfke patlaması yaşadığı dönemden geçiyoruz. Maalesef bu öfkeden avukatlarda nasibini alıyor” diye konuştu.

Baro avukatları basın açıklamasının ardından Adliye’de onur nöbetine devam edeceklerini duyurdu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r