• DOLAR
  8,6019
  %0,89
 • EURO
  10,1189
  %0,60
 • ALTIN
  484,73
  %0,84
 • BIST
  1.422
  %0,27
Akkent Cami’nin ihaleye çıkmasına tepki!

Akkent Cami’nin ihaleye çıkmasına tepki!

GAMOB ve Gaziantep STK platformu, Akkent Camii’nin tekrar yapılması için ihaleye çıkarılmasını tepki gösterdi.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Akkent  Mahallesi’ nde inşası devam ederken iskele tahtalarının çökmesi ile  (14 Kasım)  Mühendis Korkut Küçükcan  yaşamını kaybetmişti. Gaziantep sivil toplum kuruluşları Camii nin tekrar yapılması için ihaleye çıkarılmasına tepki gösterdiler. Sivil toplum kuruluşları bu olayla ilgili basın bildirisi yayınladı.

Olayla ilgili yayımlanan basın bildirisinde: “14 Kasım 2019 tarihinde Şahinbey ilçesi Akkent Mahallesi’nde yapımına 2012 yılında başlamış olan Akkent Camii İnşaatı iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucunda, meslek camiamız çok değerli ve yetişmiş bir kardeşimizi, İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ı kaybetmişti. Olay meslek camiamızın yanında, Gaziantep ve tüm Türkiye’yi derinden sarsmış, olayın hukuki, bilimsel, teknik usulsüzlükler ve ihmaller neticesinde meydana geldiği ne yazık ki ancak felaketin ardından ortaya çıkmıştı.

• Cami alanını da kapsayan yerin imar uygulamasının, kazadan hemen bir gün sonra yapılarak tapuda tescil edilmesi,
• İnşaata ait mimari ve statik projelerin olmaması, varsa bile ulaşılamaması,
• Yapı için düzenlenmiş bir inşaat ruhsatı olmaması,
• Yapının imara aykırı olarak yapılması,
• Cami inşaatında herhangi bir denetleme ve iş güvenliği hizmeti olmaması,
• İnşaatta tek bir işçinin bile sigortalı çalışmaması,
• İki katlı basit bir yapıda bile kullanılmaması gereken ahşap iskelelerin böylesine büyük bir cami inşaatında (60 metre yüksekliğinde) kullanılmış olması,
• Kalıplardaki uygunsuzluklar, betonarme yüzeylerdeki ayrışmalar, bozulmalar, aşınmalar ve çok daha uzun bir liste halinde sıralanabilecek eksiklikler, büyük ihmaller ve hatalar zinciri sonucunda bu felaketin gerçekleştiği gerek TMMOB Uzman Heyeti’nin 17 Kasım 2019 tarihli teknik raporunda, gerekse de Gaziantep Valiliği’nin 18 Kasım 2019 tarihli basın açıklamasında yer verilen “Kazanın meydana gelmesinin sebebi camide inşaatın olması değil, fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamasıdır.” ifadesi de doğrulamaktadır.”

“Dünya Covid-19 salgını ile uğraşırken bu ihale neden?”

GAMOB ve Gaziantep STK platformu:” İmar planında park olarak görünen bu alanın ortasında, anıtsal ölçekte bir cami yapılmasına karar vermiş, gerekli olan imar değişikliğini cami inşaatına başlandıktan 5-6 yıl sonra gerçekleştirmiş, projeleri dahi olmayan ve ruhsat vermediği bir yapının yükselmesine izin vermiş, iş iskelesi bile olamayacak nitelikteki devasa boyuttaki ahşap iskelenin yapılmasına göz yummuş ve kamusal sorumluluğunu yerine getirmemiş, inşaat sürecinde gerekli önlemleri almamış, çürüyerek iyice güvensiz hale gelen iskeleyi sökmemiş/söktürmemiş ve bu facianın gerçekleşmesinin önüne geçmemiş, Şahinbey Belediyesi, yangından mal kaçırır gibi bugün Akkent Camii kaba inşaatı ikmal işini ihaleye çıkarmış. Anlaşılır gibi değil, konu ile ilgili savcılık soruşturması tamamlanmadan bu ihale neden? Daha da önemlisi, bırakın ülkeyi dünya Covid-19 salgını ile uğraşırken bu ihale neden?”

“İhale bedeli ise, 38 milyon”

38 milyon ihale bedelinin, ülke ve şehir olarak çok zor bir dönemden geçerken, Covid-19 salgını nedeni ile işini, ekmeğini, geleceğini kaybeden ihtiyaç sahiplerine harcanması daha doğru değil midir, diye soran GAMOB ve Gaziantep STK platformu:” Bırakın aylar sonrasını, iki gün sonrasını dahi göremeyen insanlar için harcanması daha doğru değil midir? Bu günlerde hayati derecede ihtiyaç duyduğumuz sağlık hizmetlerinde kullanılması daha doğru değil midir? Hiçbir yer bulamıyorsanız İstanbul’da yapımına başlanılan iki sahra hastanesinde kullanılarak, insanlarımıza şifa olması daha doğru değil midir?” diye sordu.

İhale EKAP’ta İlan Edilmedi

Dr. Ramazan Sürücü
Dr. Ramazan Sürücü

 

GAMOB ve Gaziantep STK platformu sözcüsü Dr. Ramazan Sürücü, ihalenin açık ihale usulü olarak yapılmaması, bu ihalenin usule uygun olarak yapılıp yapılmadığı kaygılarını da beraberinde getirdiğini vurguladı. Sürücü, ayrıca ihalenin EKAP’ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) ilan edilmemesi, ihalenin içeriği hakkında kamuoyunun bilgisinin olmaması, bedelinin de doğru belirlenip belirlenmediği hakkında soru işareti oluşturduğunu ifadelerine ekledi.

 

 

 

“Soruşturma devam ederken, yapının bundan sonraki durumu ile ilgili kararlar verilmiş bile!”

Savcılık soruşturması devam ederken, yapının bundan sonraki durumu ile ilgili kararlar verildiğini belirten Dr. Sürücü, “Sağlıklı bir zemin etüdü ve inşaatın şu anki statik analizi yapıldı mı, gerekli teknik incelemeler yapıldı mı, bilimsel ve teknik değerlendirmeler yapıldı mı? Bilemiyoruz! Yapıldı ise kimler tarafından yapıldı, ne zaman yapıldı, teknik raporlar tutuldu mu? diye sordu. Sürücü: “Teknik rapor tutuldu ise kamuoyu ile paylaşılmadı, neyse ki bunu biliyoruz” dedi.

Yayımlanan basın bildirisinde son olarak :”Hatalarla ve eksiklikler ile dolu bir geçmişi olan inşaattın hangi sebeple olursa olsun, ileride halkın güvenliğini riske atacak bir olumsuz durumu var ise tamamlanmaması ve kullanıma açılmaması gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Henüz savcılık soruşturması devam ederken, ben yaptım oldu anlayışı ile ihaleye çıkılması, inşaatın başlangıcında yapılan hukuki, bilimsel, teknik usulsüzlükler ve ihmaller silsilesinin devamı niteliğindedir. Sorumlular bulunana kadar bu iş cinayetinin ve hukuki sürecin takipçisi olacağımızı tekrar kamuoyuna duyuruyoruz.

“Unutmayınız ki belediyeler halkın belediyesidir. Belediyenin parası halkın parasıdır. Ve şu an halkın Akkent Camii inşaatının tamamlanmasından daha çok Covid-19 belasından kurtulmaya ihtiyacı vardır.” ifadeleri kullanıldı.

1. GAZİANTEP-KİLİS TABİP ODASI
2. GAZİANTEP-KİLİS DİŞ HEKİMLERİ ODASI
3. GAZİANTEP ECZACILAR ODASI
4. GAZİANTEP BAROSU
5. MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
6. İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
7. MİMARLAR ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
8. ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
9. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
10. ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
11. GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
12. HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
13. JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
14. JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
15. MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
16. GAZİANTEP-KİLİS VETERİNER HEKİMLERİ ODASI
17. GAZİANTEP SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
18. GAZİANTEP YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
19. GAZİANTEP AİLE HEKİMLİĞİ DERNEĞİ (GAHD)
20. TÜRK ANNELER DERNEĞİ
21. GENEL SAĞLIK İŞ GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
22. GAZİANTEP AKUT ŞUBESİ
23. TOPLUM EĞİTİMİ DERNEĞİ
24. GAZİANTEP KULÜBÜ
25. GAZİANTEP BAĞIMSIZ DENETÇİLER DERNEĞİ̇
26. GAZİANTEP MALİ MÜŞAVİRLER MUHASEBECİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ
27. GAZİANTEP ANADOLU LİSESİ MEZUNLAR DERNEĞİ (GALMED)
28. ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBESİ
29. GAZİANTEP KÜLTÜR TURİZM DERNEĞİ̇
30. GAZİANTEP VEREM SAVAŞ DERNEĞİ̇
31. GAZİANTEP AYAKKABICILAR ODASI
32. EMPATİ SOSYAL SORUMLULUK VE EĞİTİM DERNEĞİ
33. TÜRKİYE KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER SERBEST MESLEK MENSUPLARI VE YÖNETİCİLER VAKFI GAZİANTEP DESTEKLEME DERNEĞİ
34. CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ
35. ODTÜ MEZUNLARI GAZİANTEP DERNEĞİ
36. TÜRK ANNELER DERNEĞİ
37. GAZİANTEP ŞAHİNBEY LİONS KULÜBÜ
38. TOPLUM EĞİTİM DERNEĞİ
39. GİRİŞİMCİ KADINLARI DESTEKLEME DERNEĞİ
40. GAZİANTEP FOLKLOR KULÜBÜ
41. GAZİANTEP GİRİŞİMCİ İŞ KADINLARI DERNEĞİ
42. GAZİANTEP KADIN SAĞLIĞI DERNEĞİ
43.. GAZİANTEP KOLEJ VAKFI MEZUNLARI DERNEĞİ
44. GAZİANTEP İPEKYOLU ROTARY KULÜBÜ
45. ZEUGMA KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ̇
46. ULUSAL SANAYİCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (USİAD)
47. GAZİANTEP LİSESİ MEZUN VE MENSUPLARI DERNEĞİ
48. GAZİANTEP OKUL AİLE BİRLİKLERİ DERNEĞİ
49. GAZİANTEP LİONS KULÜBÜ
50. TÜRKİYE KADIN GİRİŞİMCİLER DERNEĞİ (KAGİDER)
51. ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ (ÇYDD)

Güneyin Sesi GAZETESİ/Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM