DOLAR 27,2089 0.24%
EURO 28,8956 -0.14%
ALTIN 1.684,470,26
BITCOIN 710719-1,63%
Gaziantep
32°

AÇIK

19:05

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ali Peri ” Vatandaş faturalardan nefes alamıyor “

Ali Peri ” Vatandaş faturalardan nefes alamıyor “

ABONE OL
13 Şubat 2022 20:22
Ali Peri ” Vatandaş faturalardan nefes alamıyor “
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi GAZETESİ  –  Türkiye’de 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanan elektrik ve doğalgaz zamları ülke genelinde tepki görmeye devam ederken, Makine Mühendisi Ali Peri, Elektrik ve doğalgazda fahiş zamların geri çekilmesini, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmesini, KDV ve ÖTV’nin en azından kış aylarında sıfırlanması gerektiğini söyledi.

Ali Peri, Elektrik ve doğalgaz fiyatlarının ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olması gerektiğini belirterek,” Yüksek elektrik, doğal gaz, akaryakıt zamlarıyla vatandaş sıkıntılı günler yaşıyor, Vatandaş, soğukta ve karanlıkta yaşamaya mahkûm ediliyor. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir. KDV ve ÖTV hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır” dedi.

Makine Mühendisi Ali Peri, Türkiye’de elektrik üretiminin yüzde 80’i, dağıtımın ise yüzde 100’ünün özel sektörün elinde olduğunu, şirketlerin amaçlarının kar etmek olduğundan hem doğalgaz hem de elektrik fiyatlarının vatandaşı mağdur edecek düzeyde yükseltildiğini ifade ederek şöyle konuştu:
“Halkın yaşam hakkı olan ucuz elektrik, ucuz doğal gaz ve ucuz akaryakıta erişim hakkı yüksek enerji zamlarıyla ayaklar altına alınmıştır. Bu nedenle, mağduriyetin bitirilmesi için enerji şirketleri zaman kaybetmeden kamulaştırılmalı. Elektrik ve doğalgazda yüzde 18 olan KDV oranı yüzde1’e indirilmeli. Doğal gazdan alınan ÖTV ile elektrikten alınan enerji fonu kaldırılmalı. İthalata dayalı enerji politikasına son verilmeli, güneş ve rüzgar enerjilerine ağırlık verilmeli. Yüksek enerji zamları ile elektrikteki kademe sınırı zaman kaybetmeden iptal edilmeli, tüketicilerin rahat nefes alması sağlanmalıdır.

Yoksulluk sınırının altında geliri olan ve hiç geliri olmayanlardan elektrik ve doğal gaz ücreti alınmamalı, hiç geliri olmayan hanelerin enerji ihtiyaçlarının tamamı ise ücretsiz olmalıdır”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r