DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21135381,77%
Gaziantep
18°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arkeolog Merve Kaçmış’ın İntiharıyla İlgili Sır Perdesi Aralanıyor ‘Ben yapmadım, masumum!’

Arkeolog Merve Kaçmış’ın İntiharıyla İlgili Sır Perdesi Aralanıyor ‘Ben yapmadım, masumum!’

ABONE OL
21 Ocak 2020 10:38
Arkeolog Merve Kaçmış’ın İntiharıyla İlgili Sır Perdesi Aralanıyor ‘Ben yapmadım, masumum!’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zeugma Müzesi’nde görevli arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharı birçok soru işaretini de gündeme taşıdı. Kaçmış’ın intiharından önce bıraktığı notun detaylarına ulaşıldı. Soruşturma dosyasına giren notta, ‘Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var izleyince göreceksiniz’ ifadesi yer alıyor.

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep Zeugma Müzesi’nde görevli olan bir arkeolog 2018’de açığa alındı. İtiraz üzerine 2019’de görevine geri döndü. Ancak geri dönen arkeolog, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne tayin edildi. Tayini çıktığı için üzerine zimmetli olan 9 bin eserin başka bir memura devredilmesi gerekiyordu. Bu 9 bin eserden 100’ünün müze kayıt numarası bulunmuyordu. Müze yönetimi aynı müzede görevli arkeolog Merve Kaçmış’tan, eserleri en kısa sürede kendi zimmetine almasını istedi.

‘KARŞILAŞTIR’

Arkeolog Merve de kayıt numarası olmayan eserleri müze kayıt defterinde yer alan eserle karşılaştırdıktan sonra devralacağını söyledi. Ancak iddiaya göre müze yönetimi numarasız 100 eserin karşılaştırılması yapılmadan zimmet edilmesi için Merve Kaçmış’a baskı uyguladı. Buna göre Merve kendisine uygulanan mobbinge dayanamayıp Diyarbakır’da yaşadığı apartmanın sekizinci katından atlayıp intihar etti.

İntihar olayı sonrası Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi savcılık soruşturmasına vekaletini sundu. Soruşturma dosyasında yer alan evrakların bir örneğini aldıklarını söyleyen ailenin avukatı Aslı Pasinli, Merve Kaçmış tarafından intihardan önce yazılan ve soruşturma dosyasına giren bir not olduğunu belirtti. Pasinli, “Merve’nin intihardan önce bırakmış olduğu notu dosya içinden gördük. Fakat yazı oldukça bulanıktı. Ama notta işyerine bir atıf olduğu açık ifadelerden belli. İlk cümlesi ‘Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var, izleyince göreceksiniz’ diye başlayan ve işyerinde yaşanan olaya ilişkin 4-5 cümlelik bir not. Devam eden cümleler okunamıyordu. Yazının çözümlenmesini de talep edeceğiz” diye konuştu.

Müze müdürü ve 2 uzman açığa alındı

Gaziantep Müzesi’nde görevli arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharı üzerine açılan soruşturma sonucunda müze müdürü ve 2 çalışan görevden uzaklaştırıldı. Merve Kaçmış’a görevden ayrılan başka personelin zimmetindeki ‘pişmiş toprak eserleri’ zimmetine alması gerektiğinin söylendiği, Kaçmış’ın ise envanter eksikliği olduğu için eserleri zimmetine almadığı gerekçesi ile mobbing’e maruz kaldığı ileri sürülmüştü.

Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharının ardından adli soruşturma başlatılırken, iddialar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından olayın araştırılması için soruşturma başlattı. İddiaların araştırılması üzerine Zeugma Mozaik Müzesi’ne gönderilen müfettişlerin, eksik olduğu ve zimmete alınmadığı iddia edilen tarihi eserlerin sayımını yaptığı öğrenildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r