• DOLAR
  8,4446
  %0,47
 • EURO
  10,0251
  %0,46
 • ALTIN
  494,38
  %1,05
 • BIST
  1.417
  %0,57
Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmesi!

Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmesi!

2020 asgari ücret toplantılarının dördüncüsü ve sonuncusu bugün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde başladı.

Güneyin Sesi Gazetesi- Türk-İş 2 bin 578 lira teklifinde ısrarcı… Patronları temsilen toplantıya katılan TİSK ise 2020 Asgari ücret tutarının 2 bin 262 lira olmasını istiyor. Mevcut durumu nefeslerini tutarak izleyen çalışanlar ise “Asgari ücret ne kadar olacak?” sorusunun cevabını araştırıyor. İşte, 2020 asgari ücret zammı ile ilgili detaylar…

Asgari ücret belli oldu mu? 2020 asgari ücret tespit komisyonun son toplantısı öncesi milyonlarca işçi bu sorunun cevabını merak ediyor. Teklifler son toplantı öncesinde netleşti. 39 yıl sonra ilk defa görüşmelere katılan DİSK 3 bin 200 talebinin arkasında olmakla beraber Türk-İş’in 2 bin 578 lira taban sınırını da destekliyor. Patronları temsil eden TİSK ise AGİ’nin 200 lira asgari asgari ücretin ise 2 bin 262 lira olmasında ısrarcı… Gözler ise bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde yapılacak olan asgari ücret tespit toplantısında…

İŞVERENİN TEKLİFİ: 2 BİN 262 LİRA

Bugün yapılacak olan toplantıya patronlar ise 2 bin 262 lira teklifi ile oturacaklar. İşçi kesiminin teklifini yüksek bulan işveren temsilcisi TİSK, ücretin artırılması durumunda istihdam sıkıntısı yaşanacağını savunuyor.

CUHMRUBAŞKANI: İNŞALLAH JESTİ YAPARIZ

 

Geçtiğimiz günlerde komisyonun son toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan oldukça önemli bir açıklama geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, asgari ücretle ilgili kendisine yöneltilen soruya “Gelsin bakalım inşallah jesti yaparız” yanıtını verdi.

2020 ASGARİ ÜCRET DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLÜYOR!

Asgari ücret tespit komisyonun son toplantısı ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde saat 14.00’te yapılacak. Son toplantıda asgari ücret ve AGİ’nin belirlenmesi bekleniyor.

AGİ NE KADAR?

Masada işvereni temsil eden TİSK ise ” İşletmelere yansıyacak olumsuz etki işçilere de yansıyacaktır” diyor. İşveren asgari ücret desteğinin 200 lira olarak uygulanmasını da talep ediyor. Hürriyet’ten Noyan Doğan ise çeşitli hesaplamaları yaparak hazırladığı tablosunu kamuoyuyla paylaştı. Buna göre AGİ 2020’de 191 lira seviyelerinde olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM