• DOLAR
  8,6210
  %-0,33
 • EURO
  10,3010
  %-0,32
 • ALTIN
  494,58
  %-0,02
 • BIST
  1.415
  %0,39
Aslı Tezel: “Meslek örgütleri denetimde etkin olmalı”

Aslı Tezel: “Meslek örgütleri denetimde etkin olmalı”

TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Aslı Ölçal Tezel, geçtiğimiz günlerde İnşaat halinde olan ve temeli sağlam bir zemine oturmadığından risk oluşturan bir yapının gündem olduğunu belirterek, meslek örgütlerinin inşaat süreci denetiminde etkin rol alması gerektiğini söyledi.

17 Ağustos depreminin 21. yıldönümünde Şahinbey bölgesinde İnşaat halinde olan ve temeli sağlam bir zemine oturmadığından risk oluşturan bir yapı Gaziantep’te gündem oluşturmuştu. Bu konu yapı denetim mekanizmasını, belediyelerin inşaat sürecindeki rolünü ve şantiye şefliğini bir kez daha gündeme taşıdığından, Mimarlar Odası konu ile bir açıklama yaptı.

“Sorunsuz hale getirilmeli”

TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Aslı Ölçal Tezel,  ‘’Yapı denetim şirketleri, 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında, inşaat sürecinin etkin bir şekilde denetlenmesi ve risk faktörlerinin azaltılması amacıyla hayatımıza girmiştir. Mimarlar Odası’nın bu sürecin en başından beri savunduğu üzere, denetimin özel şirketler tarafından yapılması sorunlara yol açmış; Gaziantep ve birçok ilde yapı denetim şirketleri yalnızca evrak üzerinde denetleme sorumluluğunu üstlenir pozisyonuna indirgenmiştir. Daha etkin bir denetleme yapılabilmesi amacıyla 2019 yılında yapılan, 2020 yılında yürürlüğe giren düzenlemeyle, yapı denetim mekanizmasına havuz sistemi getirilmiş, böylelikle de yapı denetim şirketlerinin bağımsız bir şekilde görevlerini yapabilmeleri ve birbiriyle maddi rekabetinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Bu şartların en uygun hale getirilmesi için, Yönetmeliğin pratiğe dönüştüğü noktada çıkan aksaklıklarının yeni düzenlemelerle daha da sorunsuz hale getirilmesi ilgili kamu kurumlarının birinci görevi olmalıdır.’’ dedi

“Kamu idarecilerini göreve davet ediyoruz”

Tezel, “Öte yandan inşaat denetlemesi konusunda yetki, sorumluluk ve görev dağılımları konusunda bir karmaşa yaşanmaktadır. Şantiye şefinin, yapı denetim şirketinin ve sorumlu kamu idaresinin görev ve sorumluluklarının hangi aşamada başlayıp bittiği konusu yeterince açık değildir veya taraflarca anlaşılamamıştır. Nitekim geçtiğimiz hafta gündeme gelen yapıda da belediyenin sorumluluğunun inşaatı mühürlemekten ibaret olup olmadığının tartışılması, bu belirsizliğin bir göstergesidir. Mimarlar Odası olarak sürecin başından beri, meslek örgütlerinin inşaat süreci denetiminde etkin rol alması gerektiği yönündeki düşüncemizi bir kez daha belirtiriz. Mevcut şartlar altında inşai denetim süreçlerinin parçası olan yapı denetim şirketleri, şantiye şefleri, sorumlu kamu idarelerine üstlendikleri görevin çok önemli bir kamusal görev olduğunu, gözden kaçabilecek tek bir hatanın insan hayatına mal olabileceğini, yetki ve sorumluluk karmaşası gibi bir lüksümüz olmadığını, herkesin elinden gelenin fazlasını yapması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Denetleme sürecinin üç unsurundan birisi olan, mimar ve mühendisler tarafından üstlenilen şantiye şefliğinde de durum oldukça düşündürücüdür. Mimar ve mühendisler arasındaki yaygın işsizliğin de etkisiyle, pek çok meslektaşımız sembolik ücretler karşılığında sadece evrak üzerinde şantiye şefliğini üstlenmektedir. Yapım hataları, iş kazası gibi nedenlerle şantiye şefliğini üstlenen meslektaşlarımız hapis cezası da dahil olmak üzere çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedir.  Denetleme sürecinin belirsizliklerinin giderilmesinin yanı sıra, şantiye şefliğinin kağıt üzerinde üstlenilen bir görev olmaktan çıkarılması; şeflik üstlenen personelin sigorta, maaş gibi haklarının usulüne uygun olması için denetlemelerin sıkılaştırılması ve yaptırım uygulanması gerekmektedir. Bu hususlar gerçekleşmeden inşaat sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi olanaklı görünmemektedir.  Tüm toplumumuz sağlıklı ve güvenli çevreler üretilmesi yolunda tüm kamu idarecilerini göreve davet ediyoruz.”

Kaynak: Güneş Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM