• DOLAR
  9,7540
  %1,58
 • EURO
  11,3403
  %1,32
 • ALTIN
  564,50
  %2,01
 • BIST
  1.484
  %0,30
Ata Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi: Veli ile öğretmen işbirliğinde daha hızlı ilerleme kaydediliyor

Ata Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi: Veli ile öğretmen işbirliğinde daha hızlı ilerleme kaydediliyor

Güneyin Sesi Gazetesi- Ata Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi kurum müdürü Zeynep Yıldız, çocukların gelişimi için ailenin önemine dikkat çekti. Yıldız, “Özel çocuklarımızın gelişimi için sürekli veli ile irtibat halinde olunması gerekir çünkü öğretmen tek başına bir şey yapamıyor. Veli ile işbirliğine girdiğimizde çocuklarda daha hızlı bir ilerleme kaydediyoruz” dedi.

Gaziantep’te Ata Özel  Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nde otizmli, down sendromlu, özel öğrenme güçlüğü, dil konuşma sıkıntısı ve benzer güçlük yaşayan çocuklara eğitim veriliyor. Milli eğitim belirlediği kriterlere uygun sınıflarda ve deneyimli eğitim kadrosuyla hizmet verdiklerini belirten Yıldız, “Kurumumuzda, zihinsel engelli, otizmli, down sendromlu, özel öğrenme güçlüğü, dil konuşma konusunda sıkıntı yaşayan çocuklarımıza eğitim veriyoruz. İlk olarak gelen çocuğumuzun performansını alıyor bireysel hocalarımız. Ondan sonra çocuğa yönelik bir program belirleniyor ve eğitim planı belirleniyor. Ona göre hareket ediyoruz” diye konuştu.

Çocukların sosyalleşmeleri için gerekli eğitimlerin verildiğini söyleyen Okul Öncesi Öğretmeni Ayşe Nuraçoğlu, “Bu alanda 3 yıldır çalışıyorum genel de dil konuşma eğitimi alanına giriyorum. Bu konuda çok iyi olduğumu düşünüyorum. Grup eğitimde çocuklara akran eğimim veriyoruz. Akran eğitimiyle çocukların daha iyi geliştiğini sosyalleşme açısından çok iyi olduğunu söylenir her zaman. Çocuklarımıza materyallerle eğitim veriyoruz. El becerileri, eşleştirme gibi fiziksel ve zihinsel açıdan gelişmelerini sağlıyoruz” dedi.

Rehberlik Araştırma Merkezi kriterleri ve ailelerin istekleri doğrultusunda hareket ettiklerini belirten Zihinsel Engelli Sınıf Öğretmeni Mehmet Tükenmez de, “Zihinsel, otizm, öğrenme güçlüğü özellikle bu pandemi sürecinde çocuklarımız eğitimden geri kaldılar. Biz de bu ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim açısından kendi işimiz yapmak istedik. Bu okulu arkadaşlarımla beraber açtık. Hayırlı olacağına inanıyorum tek amacım eğitim Her çocuk burada ihtiyaçları doğrultusunda eğitim alıyor. Bizim için önemli olan ailenin de isteğidir. Aileler çocukların hangi yönde gelişmesini istiyorsa biz de o yönde eğitim veriyoruz. Tabi rehberlik araştırma merkezinin raporu da bizle için çok önemlidir” diye konuştu.

Her çocuğun gelişimin süresinin farklı olduğunu ve ailenin çocuğun gelişiminde büyük rol oynadığının altını çizen Ata Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi kurum müdürü Zeynep Yıldız, “Sürekli veli ile irtibat halinde oluyoruz çünkü özel eğitimde öğretmen tek başına bir şey yapamıyor. Veli ile işbirliği içine girdiğimizde çocuklarda daha hızlı bir ilerleme kaydedebiliyoruz. Milli eğitimin belirlediği standartlara göre sınıf planı hazırlıyoruz. Her alan için 2+1 sınıflarımız var. İki bireysel ve bir de grup sınıfımız oluyor. Ona göre hareket ediyoruz. Mesela biz de yaygın gelişimsel bozukluğu otizm 2 bireyselimiz bir grubumuz. Zihinsel engelli, öğrenme güçlüğü alanında yine aynı şekilde. Mesela otizmli bir çocuğumuz geldiğinde bireysel hocamız çocuğun performansını alıyor. Çocuk ne durumda konuşabiliyor mu konuşamıyor mu ?  bunun gibi bir sürü incelemeye alıyoruz. Her çocuk farklıdır ve özeldir diye bir kavram var. Her çocuğun gelişimim süreci farklıdır. Kimi çocuk 5 yaşında olabilir ama gelişimsel yaşı bir ya da ikidir. O çocuğa bir yaşını doldurmadan 4 yaşındaki eğitim veremiyoruz. İlk olarak kendi gelişimsel yaşını saptamaya çalışıp ondan sonra bir eğitim yolu belirliyoruz. Özel eğitimde amaç özel çocuklarımızı topluma ve hayata kazandırmaktır. Çocuklar gerek ailelerden dolayı gerek de çevreden dolayı içe kapanıklar. Bizim ilk amacımız o çocukları topluma kazandırmak. Aile çocuğunu eksik görmemelidir. Çocuğun bir engeli olabilir. Engeli olan çocuk eksik değildir, toplumdan soyutlanmamalıdır. Özel eğitim desteğiyle, destek eğitim odalarının desteğiyle aile ve öğretmenler bir olup çocuğu topluma kazandırmalıdır” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM