• DOLAR
  8,5623
  %0,16
 • EURO
  10,1575
  %0,20
 • ALTIN
  498,34
  %0,34
 • BIST
  1.361
  %0,09
Av. Hocaoğlu: Çoklu baronun konuşulması dahi tehlikeli!

Av. Hocaoğlu: Çoklu baronun konuşulması dahi tehlikeli!

AKP’nin hazırladığı ve bazı illerde birden fazla baronun kurulmasına olanak verecek olan çoklu baro düzenlemesi son dönemde en çok konuşulan konuların başında geliyor.

Güneyin Sesi GAZETESİ- TBMM Adalet Komisyonunda, AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Tartışmalı yeni düzenlemeye göre barolar yine merkezde tek bir Barolar Birliği tarafından yönetilirken, illerde çoklu barolar kurulabilecek. Dolayısıyla, üye sayısı beş bini aşan illerde iki bin üye ile yeni bir Baro kurulabilecek. Örneğin İstanbul’da ilave olarak 5-6 baro daha kurulabilecek.

“Çoklu baro büyük tehlikedir”

Çoklu baroların büyük tehlike olduğunu belirten İYİ Parti Gaziantep il başkanı Oğuz Hocaoğlu ise, “Çoklu baronun konuşulması dahi tehlikelidir” dedi. Haftalık basın açıklamasını yine yazılı yapan İYİ Parti İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu, gündemde yer alan çoklu baro konusuna değindi. Hocaoğlu, “Bir ülkede eğitim ve adaleti bitirirsen her şeyi bitirirsiniz. AKP hükümeti önce eğitimi bitirdi. Üniversiteler para ile diploma dağıtma merkezi haline geldi. Şu anda parayı verince üniversite diploması alınıyor. Sonuç mu ortada eline diploma olan binlerce vasıfsız genç var dedi.

“Siyasiler hakim yada savcı olmamalı”

İYİ Parti İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu, “SİYASİLER HAKİM YADA SAVCI OLMAMALI” “Çoklu baroya gelinen sürece bakılınca; önceki dönemlerde hakim veya savcı görevden ayrılıp herhangi bir partiden milletvekili adayı veya belediye başkanı adayı olunca seçimi kayıp ettiğinde tekrar göreve dönemezdi. Çünkü artık siyasallaştığı, tarafsızlığını koruyamayacağı düşünülürdü. Doğrusu da buydu. Ancak şu anda bir siyasi partinin il ve ilçe başkanlığını yapan, yönetimlerinde bulunan kişiler hakim, savcı olarak atanıyor. Bu yargıda vahamettir.”

“Çoklu baroda önyargı oluşacak”

“Çoklu baro ise bunun ikinci aşamasıdır. Hakim veya savcı önüne gelen davanın avukatının baro kaydına bakarak ön yargılı duruşmaya çıkacak ve dosyayı inceleyecektir. Karar verir iken etki altında kalacağı muhakkaktır. Herhangi bir davasını avukata vermek isteyen vatandaş ise iktidara yakın baroya bağlı avukatı tercih edecektir. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur. Mevcut iktidarın karşısında yer alan bir baroya bağlı avukata vatandaş davasını vermekten kaçınacaktır. Oysaki, cübbede düğme yoktur. Yargı bağımsızdır. Adalet heykelinde teraziyi tutan THEMİS’in gözleri bağlıdır. Amaç tarafları görerek etkilenmemesi arzu edilir. Geçmiş çağlarda dahi adaletin tarafsız olması gerektiği, bir gün herkesin adalete muhtaç olacağı öngörülmüştür. Ancak şu anda ülkemizin geldiği süreç, korkunç seviyededir. Çoklu baro ülkemizde tarafsız yargının bitirilmesinin son ayağıdır. Unutulmamalıdır ki adalet herkese lazımdır. Biz çoklu baroyu adalet ve yargının bağımsızlığı adına kabul etmiyoruz. Ben bir avukat ve İYİ Parti il başkanı olarak çoklu baroyu açıkladığım nedenlerle kabul etmiyorum.”

ÇOKLU BARO NEDİR?

Türkiye Barolar Birliği (TBB), tek olacak ve varlığını sürdürecek. Ancak illere çoklu baro sistemi getirilecek. Çoklu barolar, belli bir üye sayısının üzeri için mümkün olabilecek.

İstanbul, İzmir ve Ankara dahil üye sayısı beş binden fazla olan illerde birden fazla baro olabilecek. İki bin avukat sayısına ulaşıldığında yeni bir baro oluşturulabilecek. Her baro Barolar Birliği’nde üç delege ve bir başkanla temsil edilecek.

Düzenlemeyle 2020 Ekim ayının ilk haftası baro organlarının seçimi, Aralık ayında da Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu yapılacak, seçimler barolar için 2 yılda, birlik için ise 4 yılda bir gerçekleştirilecek.

TBB en az 25 baronun yazılı istemi üzerine olağanüstü toplantıya çağırabilecek ama seçim yapılamayacak.

Güneyin Sesi/Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM