DOLAR 20,9035 0.47%
EURO 22,4496 -0.37%
ALTIN 1.311,04-0,84
BITCOIN 5676201,19%
Gaziantep
28°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

 “AVUKATLIK HİZMETLERİNDEN KDV KALDIRILMALI”

 “AVUKATLIK HİZMETLERİNDEN KDV KALDIRILMALI”

ABONE OL
5 Nisan 2022 15:13
 “AVUKATLIK HİZMETLERİNDEN KDV KALDIRILMALI”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar 5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar açıklamasında, insan haklarına ve özgürlüklere dayanan, temel hukuk ilkelerinden ayrılmayan avukatların üzerinde taşıdıkları cübbelerin çağlar boyunca adaletin, hakkın ve adaletin sembolü olduğunu belirterek “Avukatlar ırk, renk, sınıf, cinsiyet, ya da inanç ayrımı yapmaksızın tüm insanlığın eşitliği için savaşırlar. İçinde bulunduğumuz baskı, karanlık ve adaletsizlik dönemi içinde insanların, hayvanların ve doğanın tüm haklarını avukatlar savundu, savunmaya da devam ediyor” dedi.

Yargının, iktidara bağlandığını ifade eden Uçar, açıklamasında bağımsız yargının olmadığı bir ülkede demokrasi ve özgürlüğün olamayacağını ifade etti. Savunma hakkının, yargının temel ögelerinden birisi, adaletin sağlanmasının en önemli koşulu olduğunun altını çizen Uçar “Avukatlar, üstlendikleri bu önemli görevle, adaletin sağlanmasına hizmet ettikleri gibi, vatandaşların bir arada yaşama ve yurttaş kimliğiyle birlikte hareket ederek çağdaşlığa atılan adımlarda da önemli görevler üstleniyorlar. Türkiye bugün Hukukun Üstünlüğü Endeksinde 139 ülke içinde 117’inci sırada. İşte avukatlar bu gerici ve karanlık tabloya karşı büyük sıkıntılar içinde hukukun onuru için mücadele ediyor” ifadelerini kullandı.

Yargının üç sacayağından birisi olan avukatların çok büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Uçar “Savunma hakkının uygulayıcısı ve çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz ögesi olan avukatların özlük haklarının iyileştirilmesi ve onların saygın uğraşlarına yaraşır yaşam koşullarına kavuşturulması gerekiyor. Çoklu baro düzenlemesiyle avukatlar arasında parçalanma yaratılmak istenmiş, ancak avukatlar bu oyuna gelmemiştir. Avukatlarımız görevi başında şiddete uğruyor, buna derhal önlem alınması gerekiyor. CMK görevlendirmelerinde avukatlar haklarını alamıyor, CMK ücretleri asgari avukatlık ücreti ile eşitlenmelidir. Bir kamu görevi yürüten avukatların ödediği KDV kaldırılmalıdır.” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r