DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21699171,28%
Gaziantep
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Varank, Gaziantep’teki fabrika açılışlarına yönelik iddialara cevap verdi

Bakan Varank, Gaziantep’teki fabrika açılışlarına yönelik iddialara cevap verdi

ABONE OL
28 Eylül 2020 10:32
Bakan Varank, Gaziantep’teki fabrika açılışlarına yönelik iddialara cevap verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz cumartesi Gaziantep’te Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan 300 fabrikanın “daha önce açıldığı” iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Gaziantep’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün 5’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde açılan 300 fabrika ile ilgili “açılışların gerçeği yansıtmadığı” iddialarına ilişkin Bakan Varank, sosyal medya hesabı üzerinden cevap verdi.

“Sehven yazılmış bir isimden koparılan yaygara yeni yatırımları gölgeleyemez”

Gaziantepli müteşebbislerle gurur duyduklarını ifade eden Varank, “Resmi açılışını yaptığımız 300 üretim tesisi ülkemize hayırlı olsun. Türk sanayisinin gücünü yerinde görmek isteyenlere Gaziantep OSB’nin kapıları açık. Sehven yazılmış bir isimden koparılan yaygara yeni yatırımları gölgeleyemez.” dedi.

Bakan Varank, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinin konu ile ilgili yaptığı açıklamayı da paylaştı.

Öte yandan, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Cengiz Şimşek de söz konusu iddialar ile ilgili bir açıklama yaptı.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenleyen Şimşek, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “300 yeni sanayi tesisimizi ve inşaatı devam eden 50 fabrikamızı görmek isteyen tüm vatandaşlarımıza kapımız sonuna kadar açıktır.” dedi.

Söz konusu törende 300 firma içerisinde telaffuz edilen ilk kez yatırım yapan firmalarla birlikte ilave yatırım yapan firmaların da bulunduğu belirten Şimşek, medyada daha önce açılışı yapıldığı belirtilen bir ambalaj fabrikasının 5’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde ilave yatırım yaptığı, açılış listesinde yazılma nedeninin ise yapılan yeni yatırımı olduğunu söyledi.

Listede yer alan diğer firmanın da isminin 5’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımı bulunmadığını belirten Şimşek, söz konusu firmanın isminin listeye “sehven” yazıldığını ifade etti.

“Bu hamleleri üzülerek takip etmekteyiz”

Şimşek, “Dün sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile gerçekleşen ‘300 Fabrika Toplu Açılış Töreni’nin kamuoyunda gerçeklikten uzak ve yanıltıcı şekilde gündeme getirilmesi iyi niyetli değildir ve siyasi rant devşirmeye yöneliktir. Bu hamleleri üzülerek takip etmekteyiz.” dedi.

“Gaziantep OSB’de bin 100 tesis aktif olarak üretim yapmaktadır”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinin, 5 sanayi bölgesi ile Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olduğunu belirten Şimşek, “Organize sanayi bölgesinde bin 100 tesis aktif olarak üretim yapmaktadır. Gaziantep sanayisi güven ortamının ve müteşebbis ruhunun olmasıyla yeni yatırımlar yapmaya ve büyümeye devam etmektedir. Gaziantep Organize Sanayi bölgesinin 2018 yılı ağustos ayı elektrik tüketimi 330 milyon kilovat saat iken, 2020 yılı ağustos ayında 453 milyon kilovat saat elektrik tüketimine ulaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Bu tür algı operasyonları kent ve ülke ekonomisinde hasar oluşturmaktadır”

Şimşek, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde 2018 yılında 165 bin kişinin, 2020 yılında ise 210 bin kişinin istihdam edildiğini bildirerek, şunları söyledi:

“Gaziantep’ten 175 ülkeye 8 milyar dolara yakın ihracat gerçekleşmiştir. Pandemi nedeniyle tüm dünya ülke ekonomilerinin küçüldüğü bir ortamda, Gaziantep firmalarının bünyesinde veya bağımsız olarak 300 sanayi tesisi kurulmuştur. Sadece elektrik tüketimindeki yüzde 37’lik artış ve istihdamdaki 45 bin kişilik artış Gaziantep sanayisinin hangi noktaya ulaştığının göstergesidir. Bu tür algı operasyonları içinde bulunduğumuz kritik süreçte kent ve ülke ekonomisine hasar oluşturma ve direncini kırmaya yönelik yapılmaktadır. Biz, Gaziantep sanayisi olarak hiçbir algı operasyonundan etkilenmeden büyümeye, üretmeye ve ihracata devam edeceğiz. Güneş balçıkla sıvanmaz.”

“Bu tür algı çalışmaları iyi niyetle bağdaşmamaktadır”

“Bu yatırımlara ilişkin tüm bilgi ve belgeler bölgemizde mevcut olup; her şey resmi kayıtlarla sabittir” diyen Şimşek, “Hiçbir şekilde şüpheye yer bırakmayacak resmi kayıtlar ortada iken, bu tür algı çalışmaları iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Söz konusu törenimizde 300 firma içerisinde telaffuz edilen ilk kez yatırım yapan firmalarla birlikte ilave yatırım yapan firmalar da bulunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, sayın bakanımızın destekleriyle üretimimizi, büyümemizi ve ihracatımızı arttırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Toplantıya Şimşek’in yanı sıra Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep İhracatçılar Birliği Başkanı Fikret Kileci ve Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı katıldı. (İLKHA/İbrahim Koçyiğit)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r