• DOLAR
  8,4266
  %0,26
 • EURO
  10,0358
  %0,56
 • ALTIN
  496,09
  %1,40
 • BIST
  1.416
  %0,48
Baklavacılar da hijyen standartlarını “Fıstık Gibi” yakalıyor

Baklavacılar da hijyen standartlarını “Fıstık Gibi” yakalıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Haziran’da başlayan yeni normalleşme süreci kapsamında Gazi şehirlilere hijynenik bir ortamda hizmet verilmesini sağlamak ve pandemi konusunda işletmeleri bilgilendirmek amacıyla devreye sokulan COVID-19 Hijyen ve Sunum Eğitimi’ni tamamlayan Koçak Baklava Üretim Merkezi, Güllüoğlu Baklava Üretim Merkezi ve son olarak Hayat restoran için  “Fıstık Gibi” sertifika töreni düzenlendi.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Dünyanın gündemini 3 ayı aşkın bir süredir meşgul eden yeni tip Corona Virüs’e karşı verilen ulusal mücadeleyle 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme sürecine girildi. İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgeyle yeni normal olarak adlandırılan bu sürecin işleyişinde ise virüs tehdidine ilişkin hayati önem taşıyan tedbirler belirlendi. Bu kapsamda dünyaca ünlü mutfağıyla UNESCO tarafından gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Gaziantep için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, sağlıklı gıda hazırlanması ve servisi konusunda başlattığı hijyen ve dezenfeksiyon eğitimleri sürerken eğitimi tamamlayan Koçak Baklava Üretim Merkezi, Güllüoğlu Baklava Üretim Merkezi ve son olarak Hayat restoran için  “Fıstık Gibi” sertifika töreni gerçekleştirdi.

ŞAHİN: LEZZETİN BAŞKENTİ GAZİANTEP’E ŞİFAYI VE SAĞLIĞI DA EKLİYORUZ

Sertifika töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in lezzetin başkenti olması konusunda büyük bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Uzun bir yolculukları var burada. Her şeyin başı beşeri sermaye. Şu anda lezzetin başkentiyiz bütün Dünya kabul ediyor ama pandemi ile birlikte sağlıklı lezzetin, hijyenin ve kalitenin başkenti olmak için büyük bir çalışma başlattık. Bu çalışmayla yeni bir eğitim seferberliği başlattık. Pandemi sürecinde yapılması gerekenlerle ilgili. Her bir kardeşimiz maskeli. Müşteriye nasıl hizmet edeceğini biliyor. Pandemi sonrası eğitimler çok önemliydi ve bu eğitimleri ticaret odası ile hızlı bir şekilde başlattık. Bu eğitimin sonunda ‘Her Şey Fıstık Gibi Her Yer Fıstık Gibi’ diyoruz. Baklavada en önemli malzeme fıstık. Şehrimiz, fıstığın üretim merkezi. Fıstıkta büyük bir bereket var. Fıstık salgına karşı mücadelede büyük önem taşıyor. Biz lezzetin başkenti olmanın yanına şifa ve sağlığı da ekliyoruz” dedi.

YILDIRIM: TURİSTLER GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GAZİ ŞEHRE GELEBİLECEKLER

Gaziantep Ticaret Odası Mehmet Tuncay Yıldırım ise Gaziantep’teki işletmelere birer birer sertifikaları dağıttıklarını bildirerek, “Bu yeni normallerle birlikte pandemi sürecinde de artık gönül rahatlığıyla şehrimize gelen misafirleri ağırlayabileceğiz. Gaziantep’in alamet harikası dediğimiz baklavanın en rahat, en güzel şekilde yiyebileceği işletmelere kentimiz ev sahipliği yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu şehir sanayi, kültür ve turizm kenti. Turistler gönül rahatlığıyla çekinmeden Gaziantep’e gelebilecekler” diye konuştu.

Koçak Baklava’nın sahibi Coşkun Koçak, Gaziantep mutfağının dünyada bir eşi daha olmadığını vurgulayarak, “Gaziantep mutfağının güvenli ve huzurlu bir şekilde hizmetini sürdürmesi için ciddi bir eğitimden geçtik. Dolayısıyla bu deneyimle birlikte dünyaca ünlü mutfağımızın misafirlerini bekliyoruz. Bütün tedbirlerimizi aldık” şeklinde konuştu.

Güllüoğlu’nun sahibi Ömer Güllü, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’ne pandemi sürecindeki desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Gaziantep yaratıcı şehirler ağına dahil eden Başkanımız kentimizin gastronomi kimliğini koruması adına büyük çaba sarf ediyor. Biz de edindiğimiz eğitimle şehrimize destek olup sağlığın başkenti olacağız” ifadelerini kullandı.

Hayat Restoran’ın sahibi Songül Toprak Alisinanoğlu, pandemi sürecindeki kaygılı ortamın hizmet sektöründe ortadan kalkması adına büyük bir mücadele verildiğine işaret ederek Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan ‘Fıstık Gibi’ eğitimlerini tamamladıklarını ve hizmet etmek için hazır olduklarını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM