DOLAR 19,0468 0.02%
EURO 20,7487 0.33%
ALTIN 1.210,660,44
BITCOIN %
Gaziantep
12°

AÇIK

13:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“BANKA PROMOSYONLARI ARTTIRILSIN”

“BANKA PROMOSYONLARI ARTTIRILSIN”

ABONE OL
1 Ağustos 2022 17:25
“BANKA PROMOSYONLARI ARTTIRILSIN”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi tarafından banka maaş promosyonlarına ilişkin basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı,  “Bilindiği gibi kamu görevlilerinin aylık ücretleri bankalar yoluyla ödenmekte ve anlaşma yapılan bankalar yatırılan maaşlar karşılığında promosyon ödemeleri yapmaktadırlar. Gaziantep yerelinde eğitim emekçilerinin  de banka promosyon sözleşmeleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep’te eğitim işkolunda yetkili sendika tarafından yapılmış ve promosyon miktarı  bu sözleşme ile belirlenmiştir. Banka promosyon sözleşmeleri hazırlanırken 2007/21 sayılı başbakanlık genelgesi esas alınmaktadır. İlgili genelge 2008 ve 2010 yıllarında emekçilerin lehine çeşitli düzenlemeler ile revize edilmiştir.

Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranı, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle  eğitim emekçilerinin satın alma gücünde ciddi oranda gerileme yaşanmıştır. Haziran 2021 öncesi bir çok ilde 3-5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri ile emekçilerin eline 3-5 bin TL arası ek bir gelir geçmiştir. Ancak yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 25-30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Özellikle 2021 yılı ve öncesinde 3 ile 5 yıllık promosyon sözleşmesi yapılan iş yerlerinde çalışan emekçiler, ciddi hak kaybına ve eşitsiz bir uygulamaya maruz kalmışlardır. Gaziantep’te 18 Mayıs 2021 tarihinde Halk Banka ihale edilen promosyon sözleşmesiyle 4 yıllığına 5100 tl’lik bir rakamda anlaşma sağlanmıştır. Bu tutara mahkum edilmemizde sözleşmenin Gaziantep’te çalışan bütün eğitim emekçilerinin aynı bankayla yapılan promosyon sözleşmesinden yararlandırılmasıdır. Okul bazında veya ilçe bazında farklı farklı bankalarla promosyon teklifleri alınarak çalışanlar lehine en yüksek teklifi sunan bankalarla promosyon sözleşmeleri yapılsaydı; eğitim emekçilerinin daha yüksek rakamları alma durumları oluşacaktı. Tek bankayla imzalanan promosyon sözleşmesiyle alınan 4 yıllık 5100 TL’lik bu rakam gelinen aşamada çok cüzi bir meblağdır ve güncellenmesi gerekmektedir.

Hükümet bir kanun değişikliği ile 2021 Haziran ayından sonra devlet tarafından satın alınan her türlü mal ve hizmete sözleşmede olsun ya da olmasın enflasyon farkı ödemesine karar verdi. Ekonomik kriz koşullarında sermayeyi korumak adına almış alınabileceğine dair uygulama örnekleri bulunurken, bu kararın benzerinin emekçiler lehine promosyon sözleşmeleri için de alabilmesinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Eğitim  emekçilerinin yaşadığı promosyon mağduriyetinin giderilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  bankalar nezdinde girişimde bulunulmasını beklemekte ve bu haklı talebi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r