• DOLAR
  8,5492
  %-0,17
 • EURO
  10,0853
  %0,06
 • ALTIN
  495,52
  %-0,40
 • BIST
  1.352
  %-0,86
Baro Başkan Adayı Av. Akan’dan Baro Genel Kurullarının ertelenmesine sert tepki

Baro Başkan Adayı Av. Akan’dan Baro Genel Kurullarının ertelenmesine sert tepki

Gaziantep Baro Başkan Adayı Av. Ömer Faruk Akan, Baro Genel Kurullarının ertelenmesine sert tepki gösterdi.

“Her meslektaşım günü geldiğinde  gereken dersi verecek”

Güneyin Sesi GAZETESİ- Baro Genel Kurullarının ertelenmesine çok sert tepki gösteren Gaziantep Baro Başkan Adayı Av. Ömer Faruk Akan, “Her meslektaşım günü geldiğinde gereken dersi verecektir. Barolar, Avukatlarındır ve avukatlar yönetecek” dedi.

Geçen hafta sonu yapılması planlanan Baro Genel Kurullarının COVİD-19 salgını bahane edilerek, 1 Aralık tarihine kadar ertelendiğini hatırlatan Akan, “Ancak bu ertelemenin hukuki hiçbir dayanağı olmadığı gibi siyasi bir manevra olduğu da açıkça ortadadır. Çünkü bu hafta bazı siyasi partilerin kongreleri var. Koronavirüs sadece Baro Genel Kurullarını mı etkiliyor, bu siyasi partileri etkilemiyor mu? Bu kararın iptali için Gaziantep Barosu gerekli girişimlerde bulunarak, kararın iptali için dava açmıştır. Bizlerde sonuna kadar takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

“Genelge ile Baro seçimlerinin engellenmesi TBB’nin baro seçimlerini manipüle etmeye çalıştığına dair öngörümüzde ne kadar haklı olduğumuzu göstermiştir” ifadelerini kullanan Akan, “TBB Başkanı Baro seçimlerini manipüle etmeye ve TBB başkanı Metin Feyzioğlu hukuksuzca oturduğu koltukta oturmaya devam etmektedir. Sonsuza dek tarihi secim tarihini öteleyemeyeceğinize göre günü geldiğinde sandık meslektaşlarımızın önüne konulacaktır. İşte o gün inanıyorum ki hukuku şiar edinmiş her meslektaşım seçimi öteleyerek TBB başkanlık koltuğunda oturan şahsa ve onunla el ele yürüyenlere gerekli dersi verecektir. Barolar, Avukatlarındır ve avukatlar yönetecektir” ifadelerini kullandı.

Akan, “1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 82. Maddesi Baro Genel Kurullarının son rakamı çift olan yıllarda olmak kaydıyla iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde toplanacağını düzenlemektedir. Yasal hüküm, önce tavsiye genelgesi ile, akabinde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla ve son olarak da YSK kararı ile çiğnenmiştir. 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda Hıfzıssıhha kurullarının genel kurul erteleme yetkisi bulunmamaktadır. Hal böyleyken yasayla getirilen bir düzenlemenin genelge, kurul kararı gibi işlemlerle ortadan kaldırılması açıkça hukuka aykırıdır” diye konuştu.

Türkiye genelinde 130 bin Gaziantep’te ise 2 bin avukatın seçme ve seçilme özgürlüğüne ipotek konulduğunu dile getiren Gaziantep Baro Başkan Adayı Av. Ömer Faruk Akan, konuşmasını şu şekilde bitirdi:

Baro seçimlerinin ertelenmesi, seçmek, seçilmek ve baronun organlarını belirlemek yetkisine sahip tüm avukatların iradelerine ipotek koyulması anlamına gelmektedir. Bu hukuksuzluğa mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Erteleme kararı hukuka, demokrasimize sarılması imkansız yaralar açılmasına neden olacaktır. Dolayısıyla Türkiye’de hukuk yok sayıldığı, adaletin olmadığı avukatlık mesleğinin değersizleştirilmeye çalışıldığı, zamanlardan geçiyoruz. Böylesi bir zamanda avukatlar olarak birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olacağız.

HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM