• DOLAR
  8,5575
  %0,11
 • EURO
  10,1463
  %0,09
 • ALTIN
  497,15
  %0,10
 • BIST
  1.361
  %0,09
Barolara Ankara’da polis müdahalesi sonrası Gaziantep Barosu ‘’Onur Nöbeti’’ kararı aldı

Barolara Ankara’da polis müdahalesi sonrası Gaziantep Barosu ‘’Onur Nöbeti’’ kararı aldı

Bulundukları illerden Ankara’ya yürüyen baro başkanlarına, şehir girişinde polis tarafından müdahale edilmesi tepkiyle karşılandı. 

Güneyin Sesi GAZETESİ- Ankara girişinde polisin sert müdahalesiyle karşılaşan baro başkanlarından Gaziantep Barosu Başkanı Avukat Bektaş Şarklı yüzüne gelen bir yumrukla darp edildi. Bugün akşam saatlerinde Gaziantep Barosu ‘Onur Nöbeti’ kararı aldı. Baroda toplanan avukatlar açtıkları “Hukuk yok nefes alamıyoruz, savunmaya özgürlük, herkes için adalet, yaşamı savunuyoruz’’ yazılı dövizlerle onur nöbeti başlattıklarını duyurdu.

“Herkesin sesi olmak için başladık’’

Grup adına VOA Türkçe ‘ye bir açıklama yapan Gaziantep Barosu Avukat Hakları Merkezi Üyesi Avukat Bülent Duran, “Aslında burada avukatların onuru değil, onursuzlaştırılmak istenen herkesin sesi olmak için burada ‘onur nöbetine’ Ankara’da yaşanan tablonun avukatların sesini kısmaya yönelik bir öfke olduğunu ifade eden Avukat Bülent Duran “Baro başkanlarının yeni çıkan baro yasa tasarısı ile ilgili tepki vermek ve son dönemdeki siyaset kurumunun üretmiş olduğu hak ihlalleri ile ilgili ses çıkarmak adına bir yürüyüşleri vardı. Ama bugün gördük ki Ankara rahatsız olduğundan, baro başkanlarını Ankara’ya almamanın ötesine geçip fiili durumda engellemek ve şiddet uygulamaya kadar varan bir durumla karşılaştık. Baro başkanımız Bektaş Şarklı ’ya yumruk atıldı, Ordu Baro Başkanı sürüklendi. Diğer başkanları polis çevik kuvvetleri korumalarıyla birlikte itekledi. Artık biz şunu görüyoruz, barolar ses vermeye başladı, avukatlar ses vermeye başladı. Bu sesin sesini kısmaya yönelik bizim başta birlik başkanımız olmak üzere siyaset kurumu ve iktidar bu konuda öfkesini dile getiriyor. Bu durum en son gelinen aşama ihtimaliyle son dönemlerde yaşanan tüm korkunun artık dışavurumudur. Baro başkanlarına ve avukatlara ‘Bana tabi olacaksınız, bana itaat edeceksiniz bu konuda ses etmeyeceksiniz, muhalefet etmeyeceksiniz’ dediler. Tepki ve öfkenin çıkış noktası buydu aslında’’ diye konuştu.

“Sonuna kadar eylemimizi ve mücadelemizi devam ettireceğiz’’

Bugünden itibaren mahkeme salonlarının dışına çıkıp mağdur olan herkesin yanında olacaklarını vurgulayan Duran, “Biz avukatlar ve barolar olarak halkın savunmanıyız. Hak arama özgürlüğünün temsilcisiyiz. Bu cübbe bütünüyle hakları savunan kutsal bir cübbedir. Bir polis memurunun bir baro başkanının sürükleyip karayolunda atmasının siyaset kurumunun polise yüklediği misyon olarak da şiddetin tezahürüdür. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. En son gelinen aşama itibariyle biz tüm kamuya, tüm halka çağrımız budur; biz halkın hak savunucuları olarak, bu cübbeye yönelik eylemin, şiddetin sadece barolara ya da avukatlara yönelik değil, tüm halka yönelik şiddet ve tokat olduğunu düşünüyoruz. Bu aşamadan itibaren mahkemelerin dışına çıkmak suretiyle hak ihlali olan, hak ihlallerine tabi tutulan, mağdur olan herkesin alanlarda sesi olacağız. Bugün onur nöbeti tuttuk, yarın adliyelerde olacağız, Ankara’ya yürüyeceğiz, işçilerle, kadınlarla, çocuklarla olacağız. Biz artık sadece mahkemelerde değil, hak ihlalinin olduğu her yerde olacağız ve hak savunuculuğunu yapacağız. Herhangi bir takvim belirlemedik şu andan itibaren her gün bu baroda olacağız. Bu baro bundan sonra 24 saat açık. Biz burada onur nöbetindeyiz. Burası basına, sivil toplum kuruluşlarına, kadınlara, çocuklara, emekçiye herkese açık. Bugünden sonra da tüm barolar ortak bir karar alıp ortak bir eylem planı yapacak. Bu tablo karşısında eğer barolar suskun kalırsa kaybedenler olur, biz kaybetmeyeceğiz biz sonuna kadar eylemimizi ve mücadelemizi devam ettireceğiz’’ ifadelerini kullandı.

Şarklı’nın polis şiddetine maruz kalmasının ardından HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul da sosyal medya hesabından tepki göstererek “Bu şiddet, bir baro başkanına yönelik yapılıyor. Şiddetle kınıyorum ve başkanımız Av. Bektaş Şarklı’nın yanındayız, talepleri bizim taleplerimizdir. Özgür ve bağımsız bir savunma için; #SavunmaYürüyor ‘’ ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM