• DOLAR
  8,4396
  %-0,19
 • EURO
  10,0747
  %0,06
 • ALTIN
  492,32
  %-0,95
 • BIST
  1.393
  %0,09
Besici de alıcı da dertli

Besici de alıcı da dertli

Güneyin Sesi Gazetesi- Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık pazarlarında geçen yıllara nazaran durgunluk hakim. Besiciler gider maliyetlerinin katlanarak arttığını belirtirken alıcılar da kurban fiyatlarının pahalılığından dert yanıyor.

Gaziantep’te Kurban Bayramı yaklaşırken kurbanlık pazarlarındaki durgunluk besicileri endişelendiriyor. Yem fiyatlarının 3-4 kat arttığını belirten besiciler kurbanlık fiyatlarının artış göstermesine rağmen kar paylarının geçen senelere oranla çok daha düşük olduğunu söyledi. Alıcı bulmakta güçlük yaşanacağını ifade eden besiciler, “Bizler de kazanmıyoruz yem fiyatları aldı başını gitti. Alıcıları da anlıyoruz, bu sene alıcı bulmakta güçlük çekebiliriz. Küçükbaş hayvanların fiyatı neredeyse asgari ücrete denk geliyor” dedi.

Besicilerin girdi fiyatlarının artması kurbanlıklara yansıdığını söyleyen Gaziantep Besi Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Bilal Şahin, “Girdiler ne kadar yükselirse bu da ister istemez fiyata yansıyor. Bu da insanın alım gücünü ister istemez etkiliyor. Şu an bir asgari ücretlinin maaşına neredeyse endekslendi iyi bir hayvan fiyatı. Bu ciddi bir sıkıntı bu sene koronavirüs aşısının da hızlı bir şekilde yapılması insanları rahatlattı. Piyasayı rahatlattı o anlamada sıkıntı yok. Sadece sıkıntımız fiyata endeksli, fiyata endeksli olunca maddi durumu, alım gücü düşük onlar insanlar şu an düşünceler içerisinde” dedi.

YEM FİYATLARI 3 KAT ARTTI

Hayvan fiyatlarındaki artışta yemin etkisiyle oluştuğunun altını çizen Şahin, “Hayvan fiyatları yükselişe geçti geçen sene kilogram fiyatı 23 ila 25 lira arasında değişen Antep Halliği bu sene 35 ila 37 lira arasında diğer koyun türlerinin ise perakende satışları 33 lira civarında kurbana endeksli olan fiyatı, tabi yemin etkisi altından kalarak yükselen fiyatlar. Toplu satışlarımız ise 29-30 bandında geçen yıl atıyorum 30 kuruş olan beyaz samanın kilosu bu sene 1 lira civarında. Arpa geçen sene 1 lirayı biraz geçiyordu şu an 3 lira civarında” dedi.

PERAKENDE SATIŞLAR HÜSRAN OLABİLİR

Toplu kurban satışlarında sorunun  olmadığını fakat perakende satışlarda hüsran yaşanabileceğini belirten Şahin, “İnsanlar ne kadar zor durumda da olsa, borca da girse bir kurban kesmek istiyor. Müslümanlar için önemli bir durum. Toplu kurban satışlarında bir sorun yok ama sürü şeklinde alıp da şehir merkezindeki kurban pazarlarına götürünce perakende olan satışları bir hüsran olabilir” diye konuştu.

MÜŞTERİLER PAHALI BULUYOR

Geçen sene bin 300 bu yıl ise 400 küçükbaş kurbanlık aldığını belirten kurbanlık satan besici Veysi Görkmen da, “Adak ve kurban merkezinde kurban satıyoruz. 28 yıldır bu işi yapıyorum. Bu seneyi hiç iyi görmüyoruz. Gerçekten besiciliğin durumu çok kötü.  Besicilikteki her şeye yüzde 100’ün üzerinde fazla zam geldi. Daha önce böyle bir zam olmamıştı. Geçen yıla oranla bu sene hayvanların kilogram fiyatından 6-7 lira zam var ama yeme aşırı zam geldi. Yem artışına göre kurbanlık fiyatları belirlense 45-50 lira olmalı. Geçen sene bin 300 tane mal sattım bu sene 300-400 tane koyun almışım. Kazancım yok ki alayım kendi müşterilerime fiyat söylüyorum çok buluyorlar” diye konuştu.

BESİCİLERİN DURUMU İÇLER ACISI

Belediyelerin kendisine kurbanlık satması için yer vermediğinden dert yanan besici Mevla Bakır ise giderler çıkıldığı zaman aylık kazancını bin lira olduğunu ve besicilikteki durumun içleri acısı bir hal aldığını söyledi.

BÖLGENİN HAYVAN ÜSSÜ

Gaziantep Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin büyükşehir belediyesi bünyesinde hizmet verdiğini ve bölgenin hayvan üssü olduğuna vurgu yapan Gaziantep Besi Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Bilal Şahin, “4 milyon 750 bin metrekare alan üzerinde kurulmuş yaklaşık 573 aktif işletmeye sahip, yaklaşık 3 bin civarında kişiye istihdam sağlamaktadır. Türkiye’nin ilk ve en büyük hayvan pazarı bir nevi hayvan borsası. Avrupa’da ise ilk 3’ün içindeyiz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin hayvan üssü diyebiliriz. Hayvancılıklar uğraşanlar hayvanlarını satmaya buraya geldiği zaman burada hayvan otelleri var. Kiralama yaparak son besi durumunu oluşturup hayvan oteli sahiplerinin aracılığıyla, komisyonculuğuyla burada hayvanlarını satışa çıkarıyorlar” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM