• DOLAR
  8,6695
  %0,20
 • EURO
  10,1733
  %0,58
 • ALTIN
  491,91
  %0,02
 • BIST
  1.407
  %1,58
“BİZ KADINLAR NÜFUZLU AİLELER KORUNURKEN CANIMIZDAN MI OLACAĞIZ?”

“BİZ KADINLAR NÜFUZLU AİLELER KORUNURKEN CANIMIZDAN MI OLACAĞIZ?”

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep’te sevgilisinin evinde balkondan düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen’in ölümüne ilişkin açılan dosyada görülen 4. duruşmada sanık Mehmet Kaplan hakkında ‘ev hapsi’ şartıyla tahliye kararı verilmişti. Karara sosyal medya üzerinden pek çok tepki gelirken, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı da bir açıklama yaparak karara itiraz edildiğini açıkladı. Gaziantep Demokratik Kadın Hakları Platformu da mahkeme heyeti tarafında verilen kararı sert bir dille eleştirdi.

 

Gaziantep Demokratik Kadın Hakları Platformu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

17 yaşında balkondan düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen’e sistematik olarak şiddet uygulayan AKP’ye yakınlığı ile bilinen Atlantik Halı’nın sahibi Bileç Kaplan’n oğlu MehmeT Kaplan ağırlaştırılmış müebbet ve 32 yıl ile yargılanırken ödül gibi bir ceza ile – ev hapsi- tahliye edilmek istendi.

Bu cezasızlık politikaları,İstanbul Sözleşmesini etkin bir şekilde uygulamak varken kaldırmaya çalışmak erkekleri şiddete teşvik ediyor ve biz kadınlar katlediliyoruz.

Yaşam hakkımız türlü bahaneler ile elimizden alınıyor.

Ayrıca Mehmet Kaplan’ın daha önce de ehliyetsiz ve alkollü araç kullanırken hamile Zeynep Berna’ya çarparak ölümüne neden olması ve bu olaydan da ceza almaması akıllara nüfuzlu ailelerin çocuklar yaşam haklarımıza rağmen hukuk yok sayılarak korunuyor mu sorusunu getiriyor.

BİZ KADINLAR NÜFUZLU AİLELER KORUNURKEN CANIMIZDAN MI OLACAĞIZ?

Duygu Delen’e sistematik şiddet uygulayan,çocuğun nitelikli cinsel istismarından da yargılanması gereken Mehmet Kaplan ölüme sebebiyet verdiği halde cezasız mı kalacak?

Katillerin hak ettikleri cezaları çekmeleri için daha kaç Zeynep kaç Duygu katledilmeli?

Biz kadınlar katillerimizin ödül gibi cezalar ile tahliye edilmelerine,aramızda dolaşmalarına izin vermeyeceğiz.

İstanbul sözleşmesi etkin bir şekilde uygulanıp katiller hak ettikleri cezaları çekene kadar,Duygu için adalet sağlanana kadar

Bu yaşam bizim,Yaşamımız vazgeçmiyoruz diyeceğiz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM