• DOLAR
  8,6596
  %0,09
 • EURO
  10,1600
  %0,45
 • ALTIN
  491,40
  %-0,09
 • BIST
  1.407
  %1,58
Bu pazarda sadece kadınlar satış yapıyor

Bu pazarda sadece kadınlar satış yapıyor

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep’te  kadınların istihdama katılması için kurulan Doğal Yaşam Pazarı’nda üreten kadınlar, hemcinslerine cesaret veriyor.

Gaziantep’te kendi ayaklarının üstünde durmak isteyen kadınlar Doğal Yaşam Pazarı’nda emekleriyle ortaya çıkardıkları ürünleri satıyor.  Aralarında üniversite mezunu, ev hanımı, çiftçilerinde bulunduğu kadınlar evlerine katkıda bulunuyor. Ürettikleri doğal ürünlerle müşterilerinin takdirini toplayan emekçiler, üretimde yer almayan diğer kadınlara da cesaret veriyor. Pazarda el işi yapılan ürünlerde kanserojen maddelerden kaçınılırken  gıda ürünlerindeki  en önemli ölçütü ise tamamen doğal ve taze ürünler olması.

İLLAKİ BİR İŞİLE UĞRAŞSINLAR

Ailesinin geçimine katkıda bulunduğunu söyleyen ev hanımı Hatice Akkulu, “Ev yemekleri yapıyorum. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu doğal yaşam pazarında da yaptığım ürünleri satıyorum. Evime bayağı güzel bir katkıda bulunuyorum. Aileme ve çocuklarıma destek oluyorum. Ayakta durabiliyorum en azından Pazarımız güzel herkese sesimizi duyurabildik ayaklarımızdan üzerinde durabildik. Kadınlarımız eve oturmasınlar illaki bir şeyle uğraşsınlar. Buraya gelip satmak zorunda değiller. Evde satabilirler sosyal medya üzerinden Türkiye’nin her yerinde satabilirler. Dünyanın her yerine açılabilirler” dedi.

ÇOK ŞÜKÜR TEZGAHIMIZI KURUYORUZ

Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki topladığı kekikleri satan Fatma Düz ise, “Kekik satıyorum dağlardan yetişir bayanlar arasında toplanır. Bahar ve yaz aylarında toplanır. Bu günler son günleri. Kekik 7 derde deva. Burayı bize temin edenlerden Allah razı olsun. Dışarıda seyyar satıcılık yapmaktansa kadınlarımıza böyle bir fırsat verdiler. Çok şükür tezgahımızı kuruyoruz az çok kazandığımız kazanıyoruz. Çocuklarımıza götürüyoruz bir şeyler” diye konuştu.,

AYAKLARIMIN ÜSTÜNDE DURUYORUM

Sabah erken saatlerde toplanılan yeşil yapraklı sebzeleri pazarda satan İktisat Fakültesi Maliye mezunu Zehra Gündoğdu,” Benim istediğim görevimi yapmak ama mecbur kaldığımız için bunu yapmak zorunda kaldık. Sabah erkende yeşillik topluyoruz. Eğer bunları aracı olarak gönderirsek hiç para geçmiyor. Kendi bahçemizden topluyoruz. Çok şükür yine de aç kalmıyoruz. Kendi yetiştirdiğimiz ürünleri kendimiz satıyoruz. Çok güzel bir duygu aslında kimseye muhtaç olmadan kendi ayaklarının üstünde durmak” şeklinde konuştu.

ÜRETMEK İNSANA ÇOK İYİ GELİYOR

Ev yapımı yaptığı tatlılarla sosyal medya (Zekoşun Antep Mutfağı)  üzerinden de satış yapan Zekiye Algın, “ Hobi olarak sosyal medya hesabı açtım daha sonra evden sipariş aldım. Ev yapımı kurabiyeleri pastalar, tatlılar falan yapıyorum. Aile bütçesine eve katkıda bulunabilmek için burada işimi yapıyorum.  Bu pazarda yalnızca kadınlar satış yapıyor benim için çok gurur verici bir şey üreten böyle emek verem bir anne olarak kendi ayaklarını üstünde durmak çok güzel bir şey bence. Eşim yorulduğum için bazen yapmamamı istiyor ama o da destek oluyor sağolsun. Çocuklarım 4 ve 6 yaşında bazen yanımda getiriyorum. Bazen eşim işyerine götürüyor. Bir şekilde idare ediyoruz. Kadınlar kendilerine  güvensinler kendi ayakları üstünde dursunlar. Üretmek insana çok iyi geliyor. Kendine olan güvenin artıyor” dedi.

BİZİM BİR ŞENLEDİRME PROJEMİZ

Sığınma evindeki kadınların ve sevgi evindeki çocukların ortaya çıkardıkları birbirinden değerli el işlerini satışını yapan sınıf öğretmeni aynı zamanda Kızılay Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Birsen Köksalan Kutlu, “Bu bizim bir şenlendirme projemiz. Birkaç aydır bunu için hazırlanıyoruz. Bu projemizin kapsamında sığınma evinde kadınlarımızın ve sevgi evindeki çocuklarımız vardı. Onlarla görüşmeler yaptık. Konuştuk hangi malzemeleri istediklerini temin tespit ettik. Onlar çalışmalarını yaptılar. Hem boş vakitleri değerlendirdiler hem yaptıklarını onların adına satarak yine kazandıkları parayı yine kendilerini götüreceğiz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM