DOLAR 18,8124 0.09%
EURO 20,4024 0.04%
ALTIN 1.157,83-0,25
BITCOIN 429097-3,84%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“BUĞDAY TABAN FİYATLARI ACİLEN AÇIKLANMALIDIR”

“BUĞDAY TABAN FİYATLARI ACİLEN AÇIKLANMALIDIR”

ABONE OL
2 Haziran 2022 13:20
“BUĞDAY TABAN FİYATLARI ACİLEN AÇIKLANMALIDIR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, buğday hasat zamanının gelmesiyle birlikte henüz açıklamayan taban fiyatları ile ilgili Hükümeti eleştirerek “Birçok bölgede buğday hasadının başlamasına karşın hâlâ buğday alım fiyatını açıklamadı. İktidar halen yanlış tarım politikalarını istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Ülkemiz buğday ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayacak durumda iken, İktidar dışa bağımlılığına devam ediyor” diye ifade etti.

 

Milletvekili Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada “Ülkemizde çiftçimiz, yabancı ülkelerin çiftçileri kadar desteklenmiyor. Varsa yoksa ithalat yapılmak isteniyor. Saray çiftçimizi destekleyeceğine çareyi buğday ithalatıyla çözmeye çalışıyor. Bugün mazotundan, gübresine, tarım ilacından, suyuna, elektriğine kadar birçok kalem yüzde yüzün üstünde zamlandı. Çiftçilerimiz toprağını ekmek için evini, traktörünü, arabasını satıyor. Sırf üretim yapabilmek için direnmeye devam ediyor ama İktidar çiftçilerimiz karşısında kör, sağır, dilsiz kalmaya devam ediyor. Hasadın başlamasıyla birlikte taban fiyatları dahi açıklanmadı. Yine tüccarla çiftçi karşı karşıya kalacak. Rusya ve Ukrayna’dan buğday ithalatı yapacaklarına dönüp kendi çiftçilerimize destek yapsalar her şey daha başka olacak” dedi.

Acilen Buğday Taban Fiyatları Açıklanmalı

Kaplan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir an önce buğday taban fiyatlarını açıklaması gerektiğinin altını çizerek “Bu yıl da buğday krizi bir tehdit olmaya devam ediyor. AKP’nin beceriksiz tarım politikasına dur demesi lazım. Çiftçilerimizin sesine kulak vermesi lazım. Çiftçilerimizin girdileri, ektikleri buğday hasadını kaldırmaya dahi yetmezken, bu vurdumduymazlık akıl alınır iş değil. Haziran ayına geldik, henüz taban fiyatı belli değil. Unundan, ekmeğine, makarnasından birçok temel gıdayı etkileyen bu durum hem çiftçilerimizi hem de vatandaşlarımıza karşı ciddi bir krize neden oluyor. Hem üreticinin hem de tüketicinin rahatlaması için buğday taban fiyatlarının 8 liranın üstünde olması gerekmekte ve acilen taban fiyatları açıklanmalıdır. Bu konuda Hükümeti derhal göreve çağırıyoruz” diye ifade etti.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r