DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2103057-0,32%
Gaziantep
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BULDAN ” AKP-MHP GİDECEK,HDP KALACAK “

BULDAN ” AKP-MHP GİDECEK,HDP KALACAK “

ABONE OL
6 Mart 2022 23:58
BULDAN ” AKP-MHP GİDECEK,HDP KALACAK “
0

BEĞENDİM

ABONE OL

  Güneyin Sesi GAZETESİ  –  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep İl Örgütü’nün  “Dem dema HDP’ê ye/ Şimdi HDP zamanı” şiarıyla düzenlediği 4’üncü Olağan kongresi Çiçek Plaza Düğün Salonu’nda başladı. Salon “Deniz poyrazı isyanımızda yaşatacağız”, “Baskılar bizi yıldırımaz”, ” Jin jiyan azadi” pankartları ve HDP bayrakları ile süslendi. HDP Eş Geneş Başkanı Pervin Buldan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP’li milletvekilleri, Barış Anneleri üyeleri, kadınlar, çocuklardan oluşan binlerce kişi katıldı. Sandalyelere ve salona sığmayan binler koridorlar ve duvar diplerinde hınca hınç durdu. Coşkunun bir an eksilmediği kongre öncesi salondaki binler Hozan Servan’ın söylediği şarkılar eşliğinde dakikalarca halaya durdu.

Kongrede ilk olarak konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, katılımcıları selamladı. Ukrayna-Rusya arasındaki savaşa değinen, Öztürk Ukrayna’da çıkan savaşın 3’üncü dünya savaşı olduğunu söyledi. Öztürk şöyle devam etti: “Bunun neden çıktığını biliyoruz. Bu savaş ben daha güçlü olayım savaşıdır. Rusya ve NATO arasında güç savaşıdır” dedi. AKP-MHP’nin ülkede 7 yıldır savaş açtığını belirten Öztürk, şöyle devam etti: “Şimdi de barış güvercini oluyorlar. Ukrayna ile Rusya arasında barış olsun istiyorlar. Efrîn, Grîspî’yi kuşat sonra da bunları söyle. Semra Güzel’in vekilliğini düşürün sonra da barış diyin. Kimse bunlara inanmaz. Bu şekilde bu zihniyet ile devam ederseniz. Söylem ve pratiğinize halk gereken cevabı verecektir” dedi.

‘HDP HER YERDEDİR’

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise halkı selamlayarak konuşmasına başladı. Kalabalık kitleye bakarak Antep’in bugün tarih yazdığını belirten Buldan,”Bende sizin önünüzde saygı ve sevgi ile eğiliyorum. İyiki varsınız” dedi. 3 Kasım 1992’de katledilen DEP Antep İl  Başkanı Abdulsamet Sakık’ı hatırlatan Buldan, bu mücadelede yaşamını yitirenleri andı. “6 yıl önce DAİŞ’in  Beybahçe’de yaptığı vahşi katliamında yaşamını yitiren 57 insanı da anan Buldan, “Siz bu coşkunuzla Mersin’i de Amed’i de Batman’ı da geride bıraktınız. Bir kez daha gösterdiniz ki demokratik siyasetimizin kalelerinden biri de Antep’tir. HDP’nin değişim rüzgarı Botan’a, Karadeniz’e Serhat’a kadar uzanmaktadır. HDP sahadadır. Demokratik mücadelenin tam da merkezindedir. Parlamentodadır. Cezaevlerindedir, sokaklardadır, yaşamın her alanında vardır, var olmaya da devam edecektir. Nerede bir cesaret, umut, kararlılık varsa HDP çalışmaları, ilkeleriyle, ittifaklarıyla oradadır, orada olmaya devam edecektir” diye konuştu.

KOBANÊ KUMPAS DAVASI

HDP’nin yürüyüşünden korkanların önlerine engeller çıkardığını belirten Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kobanê kumpas davası AKP-MHP ittifakının HDP’nin önünde çıkardığı bir kumpas davasıdır. Bu dava hukuki bir dava değil siyasi bir davadır. Tam 8 yıl önce burada Antep’te ‘Kobanê düştü düşecek’ dediği için bir kaos yaratmaya çalıştılar. Bekledikleri sonucu alamadılar. Bizim önümüze çıkardıkları tam da budur. Bu bir intikam davasıdır. Bu dava sadece Kobanê kumpas değil HDP’yi kapatma davası olarak önümüze çıkmaktadır. Tam anlamıyla siyasi bir davadır. Başaramadılar, ama başaramayacaklar. Bizi siyasetten koparamadılar, koparamayacaklar. Mahkemelerinde boyun eğeceğimizi sandılar ama onları boşa çıkarttık. Kobanê gerçeğini bütün arkadaşlarımız tek tek anlatarak yüzlerine vurmaya devam edecekler. Çünkü bu davanın hakikatle sonuçlanacağını çok iyi biliyoruz. HDP’nin mücadelesini, Türkiye siyasetindeki yerini, önemini anlatmaya devam edeceğiz. Onların işleri engel çıkarmak olabilir ama bizim işimiz önümüze bakmak, yolumuza devam etmektir. Onlar sandıktan korktukları için karşımıza sandıkla çıkmıyorlar. Sandıktan, siyasettin korktukları için karşımıza kumpas davalarla çıkıyorlar. Onların dertleri, tasaları halkın sorunu, ülke toplumunun sorunu değil tek dertleri HDP’idr, muhalefet güçleridir, Kürtlerdir. Ama bu hesapları bir bir bozuluyor. HDP’nin yarattığı umudu ve cesareti kırabileceklerini sandılar ve bir hayal kurdular, yine yanıldılar. Biz onları yanıltmaya devam edeceğiz.” dedi.

ANTEP’TEN DE GİDECEKLER’

Kongrede seçilecek olan yönetime başarılar dileyen Buldan, konuşmasını,” HDP’nin fikriyatını, HDP’nin cesaretini, umudunu, kararlılığını sadece Antep’te değil tüm Türkiye’de tüm Türkiye halklarına ulaştıracaklarından kaygımız yoktur. Kendilerine başarılar diliyorum. Burada partimize yönetici arkadaşlarımıza özel bir baskı politikası yürüttüklerini biliyoruz. Hukuksuz tutuklamalar yaptılar, siyasetimizi burada bitirmeye çalıştılar. Onurlu Antep halkının gündemini değiştiremediler. HDP’yi Antep’ten silmek istediler ama başaramadılar. Kendileri siyaseten de gidecekler, Antep’ten de gidecekler. Bunun müjdesini buradan halkımıza veriyoruz” dedi.

‘AKP-MHP DÜŞECEKTİR’

HDP’nin Türkiye’nin her yerinde en güçlü seçenek haline geldiğini belirten Buldan,”En büyük umut haline geldi bunu herkes biliyor. HDP düşmedi, HDP düşmeyecek bunu da herkes böyle bilsin. Barış umutları düşmedi, asla düşmeyecek. Ne yargı kumpasları, ne siyasi operasyonları, ne çökertme politikaları halklarımızın umudunu çökertemedi, çökertemeyecek. Karanlık zihniyet halkın yakasından mutlaka düşecektir. AKP düşecektir, MHP düşecektir” dedi.

Kürt düşmanlığı ve barış düşmanlığı yapanların kaybedeceğini belirten Buldan, “AKP-MHP bu nedenle kaybedecektir” dedi.

MUHALEFET HDP KARARLARINDA SESİZ KALDI “

Muhalefetin tutumuna da tepki gösteren Buldan, şunları dile getirdi:”Bugün muhalefette de iktidarın yaydığı, bütün hukuksuzluklara şikayet eden ama bunu uygulamaya gelirken yerine koymayan muhalefet ile karşı karşıyayız. HDP’nin belediyelerine kayyım atanırken sesini çıkarmayan bir muhalefet var. Muhalefetin bu tavrını bu tutumunu bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini belirtmek ve ifade etmek istiyorum. Türkiye’de sanki ortada bir hukuk varmış gibi duran muhalefeti bu anlattıklarım üzerinden ilkeli bir duruş sahibi olmaya davet etmek istediğimizi belirtmek istiyorum. Bu hukuksuzluklar sadece HDP’ye değil ülkenin geleceğine yapılan saldırılardır. Bugün ekonomi ne halde görüyoruz. İşçiyi, esnafı, kadınları zamlarla ne hale getirdiklerini hepimiz biliyoruz. Yoksulluğu, açlığı, sefaleti Türkiye’ye yaşatan AKP iktidarı ile karşı karşıyayız. Yapılan bu zamlardan dolayı Antep’te yaşayan işçiler, esnaf, emekçi, kadın da bir bütün yaşıyor. Size reva görülen bu yaşamı asla kabul etmiyoruz. Bugün Antep’te direnen işçiler var. Onlara binlerce selam olsun. Sizin direnişiniz bizim direnişimizdir diyoruz. Biz bu zoru mutlaka başaracağız. En güçlü seçeneği mutlaka yaratacağız. Ortak mücadele ile ortak geleceğe hep birlikte yürüyeceğiz”dedi.

‘BARIŞ NEWROZU’

8 Mart’ı kutlayan Buldan, “Kadınların tacize uğramadığı, yaşamın her alanında özgürce yaşayacağı bir dünyayı hep birlikte oluşturacağız. Bizim sloganımız ‘Jin jiyan azadi’dir. Hem 8 Mart’ınızı hem 21 Mart’taki Newroz Bayramı’nın barışa huzura vesile olmasını yürekten temenni ediyorum. Bu Newroz barış Newrozu olacak. Herkese şimdiden müjde veriyorum” dedi.

Konuşmaların ardından tek liste ile gidilen seçimde il eşbaşkanlığına Ayten Kaya ve Avni Bilici seçildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r