• DOLAR
  8,4396
  %-0,19
 • EURO
  10,0747
  %0,06
 • ALTIN
  492,32
  %-0,95
 • BIST
  1.393
  %0,09
Buldan: Kimse Kürtlerin oyunu cebinde görmesin

Buldan: Kimse Kürtlerin oyunu cebinde görmesin

Güneyin Sesi Gazetesi- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan : Bu ülkede kim ülkeyi yönetmek istiyorsa en büyük sorun olan Kürt sorunu çözmek zorundadır. Hiç kimse Kürtlerin oylarını cebinde kesin olarak görmesin. Keklik olarak görmesin. Kürtler hiç kimseye mecbur ve mahkum değildir.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Gaziantep’te partililer ve vatandaşlar bir araya geldi. Buldan, kente gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kürt sorununun çözülmediği sürece ülkeye demokrasi gelmeyeceği değerlendirmesinde bulunan Buldan, Gaziantep’te kod 29 ve türevleriyle işlerine haksız yere son verilen işçileri savundu.

HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE YÖNETİLMİYOR

Gaziantep’in özellikle belediye başkanları tarafından yönetilmediğini belirten Buldan, “Biz Antep’in karşı karşıya kaldığı sorunların ve sıkıntıların neler olduğunu biliyoruz. Halkımızın bu şekilde yönetime razı olmadığını da biliyoruz. Antep’i yönetenler, özellikle belediye başkanları halkın hak ettiği şekilde yönetmiyorlar. Yapacağımız tek şey seçimde çalışma yaparak Antep’i yönetmeyi elde etmektir. Bunun için şimdiden çalışmalarınıza başlayın. Halkın iradesini seçimlerde sandığa yansıtmak için var gücünüzle çalışmayı bir ilke olarak önünüze koyun. Antep’in bir işçi kenti olduğunu biliyoruz ancak pandemiyle birlikte, işçinin, esnafın, üreticinin nelere maruz kaldığını da hep birlikte gördük ve bunu da tanıklık ettik. İşçileri pandemiyi gerekçe yaparak işten çıkartanlar kod 29 ve 46 ile işçinin işine son verenler pandemiyi gerekçe gösterdiler ve sadece pandemide kendi yandaşlarını gözeten bir şekilde bu süreci yönetmeye çalıştılar. Antep’te işçi de ,çiftçi de , kadın da, üretici de esnaf da, genç de her bu kentin ve bu kentte yaşayanların nelere maruz kaldığını biliyor. Bu kentte elbette ki irademize sahip çıkacağız. Barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesi için Türkiye halklarının hak ettiği şekilde demokrasiye, özgürlüğe ve barışa susamışlığını esas alarak çalışmalarımızı yöneteceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

KÜRTLERDEN OY İSTEMEYE NE HAKKINIZ NE DE HADDİNİZ VAR

HDP’ye yönelik kapatma davasını ve tutukluluk hallerini sert bir dille eleştiren Eş Genel Başkan Buldan, “Onlar karşımıza siyaseten değil, gasp ile zulümle, gözaltı ve tutuklamayla çıkıyorlar. Bu ilde çalışma yürüten yüzlerce arkadaşımızın sebepsiz yere haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alıp tutukladılar. Şu an 55 arkadaşımız haksız bir şeklide cezaevinde yatıyor. HDP kapısına kilit vurulacak bir parti değil, bir gider bin geliriz. Bu kapıyı hiç kimseye kapattırmayız. Onlar zannediyor ki HDP kapanırsa fikriyatı da biter. İnsanlar evlerine çekilir, otururlar. Onlar bilmiyorlar ki HDP milyonlardır, bu ülkenin iradesidir, halkların cesaretidir ve umududur. Bu topraklar filizlenen HDP kapatacaklarını düşünenler yanılıyor. HDP kapatılmasına Türkiye halkları ve Kürtler asla izin vermeyecekler. Seçimler yaklaşırken bu ülkeyi yönetenler özellikle Kürt seçmenin oyuna göz diktiler. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Diyarbakır’a giderek Kürtlerden oy istediğini bir kez daha bizlere gösterdi ve ilan etti. Her sıkıştığında Karadeniz’e gidip yalandan gaz çıkaranlar aynı zamanda her sıkıştıklarında Diyarbakır’a gidip Kürtlerden oy isteme cesaretini kendilerinde buluyorlar. Oysa şunu bilsinler ki Kürtlere zulüm edenlere, yok sayanlar, dava açanlara, hakaret edenlere, seçme ve seçilme hakkı tanımayanlara, iradelerini seçilmiş milletvekili ve belediye başkanlarını cezaevlerine koyanlara hatırlatmak isteriz ki sizin Kürtlerden oy istemeye ne hakkınız ne de haddiniz var. Kürtlerin sizin yalanlarınıza ve dolanlarınıza karnı tok. Kürtler hiçbir zaman hiçbir süreçte bu tür yalanların arkasına kapılamadı. Her zaman kendi iradesine sahip çıkmayı bildi. Önümüze sandık konulursa biz sandıkta Kürtlerinde demokrasi güçlerinin de Türkiye halklarının da tercihlerini nasıl yapacaklarını biliyoruz” diye konuştu.

 

KÜRTLER HİÇ KİMSEYE MECBUR VE MAHKUM DEĞİLDİR

Ülkedeki en büyük sorunun Kürt sorunu olduğunun altınız çizen Buldan, “Diğer tarafı da kastetmek istiyorum elbette Millet İttifakı’ndan bahsediyorum. Bu ülkede kim ülkeyi yönetmek istiyorsa en büyük sorun olan Kürt sorunu çözmek zorundadır. Bu sorun çözülmeden de bu ülkeye demokrasi gelmeyecektir. Hiç kimse Kürtlerin oylarını cebinde kesin olarak görmesin. Keklik olarak görmesin. Kürtler hiç kimseye mecbur ve mahkum değildir” dedi.

 

BULDAN ELEŞTİRİLDİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Gaziantep ve bölgede yaşanan sıkıntıları dile getiren Güneyin Sesi Gazetesi’nin özel röportaj isteğini reddetti. Buldan’ın AKP iktidarının adeta kukla gibi kullandığı ana akım medyaya karşı direnen, muhalif bir gazeteye açıklama yapmaktan kaçınması gazetenin imtiyaz sahibi tarafından eleştirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM