DOLAR 28,9147 0.12%
EURO 31,3821 -0.37%
ALTIN 1.904,860,82
BITCOIN 11097621,95%
Gaziantep
11°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Burkay Güçyetmez, İMO Gaziantep Şube Başkanlığına aday

Burkay Güçyetmez, İMO Gaziantep Şube Başkanlığına aday

ABONE OL
8 Aralık 2021 17:19
Burkay Güçyetmez, İMO Gaziantep Şube Başkanlığına aday
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi GAZETESİ  –  İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu üyesi Burkay Güçyetmez, 12-13 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi 15.Olağan Genel Kurulu’nda Başkanlık için aday olacağını açıkladı.

TMMOB’a bağlı odalar da seçim süreci başlıyor. İnşaat Mühendisler Odası (İMO) Gaziantep Şubesi’nde 12-13 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan 15. Olağan Genel Kurul öncesi İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu üyesi Burkay Güçyetmez, İMO Gaziantep Şube Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Yazılı bir açıklama ile adaylığını duyuran Güçyetmez, adaylık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubemizin 15.Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri 12-13 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. İnşaat Mühendisleri Odası Genel Kurulları; geçmişten geleceğe güçlenerek çıkan, demokratik süreçleri içeren ve İnşaat Mühendisleri Odası için hep daha iyiyi hedefleyen süreçlerdir.

İnşaat Mühendisleri Odası; meslek mensuplarının onur, hak, yetki ve mesleki çıkarlarını korumak, çalışma koşullarını iyileştirmek, işsizlikle mücadele etmek gibi görevlerinin yanı sıra, kamu faydasını gözetmek, sağlıklı ve güvenli yapıların oluşturulmasını sağlamak, toplumun ve toplumsal değerlerin yanında olmak gibi çok önemli ve vazgeçilemez çalışma alanlarına sahiptir. İnşaat Mühendisleri Odası, insan odaklı bir meslek odasıdır. İnsana dair ne varsa, mesleğimizle ilgilidir. İnşaat mühendisliği, güvenli ve sürdürülebilir yapılaşma açısından önemi ve gerekliliği tartışılamaz bir meslek alanıdır. Yapı üretiminin, insanların can ve mal güvenliği açısından en kritik üretim faaliyetlerinden biri olduğu dikkate alınırsa bu üretimin doğru bir şekilde planlanması, gerçekleştirilmesi ve denetlenmesi açısından inşaat mühendisleri hayati bir rol oynamaktadırlar.

Böylesine önemli ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu çalışma alanlarına sahip bir meslek kuruluşunun bu görevleri yürütebilmesi ve Odamızın köklü birikimini geleceğe taşıyabilmesi için birleştirici, yenilikçi, idealist ve tutarlı adımlar atılmasına ihtiyaç vardır.

Bu idealler ışığında, Çağdaş Toplumcu İnşaat Mühendisleri olarak bu onurlu göreve talibiz.

Neden bu onurlu göreve talip olduk?

Çok çeşitli alanlarda var olan mesleğimizin birçok sorunu bulunmaktadır. Bu kadar önemli bir üretimin temel unsuru olan inşaat mühendisleri, tarihimizde görülmemiş bir işsizlikle karşı karşıyadır. Yapı üretim sürecinin giderek mühendisin ve teknik bilginin geri plana itildiği, itibarsızlaştırıldığı bir yola girmesi; işsizliği, düşük ücretleri ve güvencesiz çalışma koşullarını beraberinde getirmektedir. Bu durum özellikle genç meslektaşlarımızın çok düşük ücretlerle imzalarının istismar edilmesine de sebebiyet vermektedir.

Diğer yandan her geçen gün sayısı artan inşaat mühendisleri üniversitelerde arzu ettikleri nitelikte eğitimi almakta zorlandıkları gibi, mezuniyet sonrasında yönlerini bulmakta da güçlük çekmektedir. Meslektaşlarımız çok zor şartlarda hayatını idame ettirmeye çalışmakta, hak ettikleri mesleki itibarı görememektedir.

Sıraladığımız ve hepimizin yakından bildiği sorunların çözümü için meslektaşlarımız arasında dayanışmanın yayılması ve bütüncül anlayışta bir yönetim sergilenmesi ilk ve en önemli şarttır. Şu bilinmelidir ki; İnşaat mühendisleri inşaat sürecinin figüranları değil, öncüleridir. Ve bu karamsar tabloyu değiştirmek imkânsız değildir.

Çağdaş Toplumcu İnşaat Mühendisleri olarak bu zorlu dönemde; beraber yönetme ve beraber üretme ilkesini benimseyen, üyeler arasında ayrımcılık yapmayan; bütünleştirici ve birleştirici tutumdan yana, diğer meslek örgütleri ve kurumlarla sağlıklı iletişim ve işbirliği kurmayı hedefleyen, toplumcu, yenilikçi aynı zamanda İnşaat Mühendisleri Odasının tarihsel değerlerini sahiplenen, emekten yana olan bir anlayışıyla ve özellikle üyelerimizin yoğun talepleriyle, İMO Gaziantep Şubesi 15. Olağan Genel Kurulu’nda aday olma kararı almış bulunuyoruz.

Aynı değerleri ve idealleri benimseyen büyük bir çoğunluğun temsilcileri olduğumuzu biliyoruz. Üyelerimizi meslek odamızı sahiplenmeye, dayanışmaya, meslek ilkeleri ışığında bir araya gelmeye ve; Geleceğimizi hep birlikte inşa etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r