DOLAR 18,8344 0.02%
EURO 20,2246 0.04%
ALTIN 1.134,350,28
BITCOIN 431297-0,09%
Gaziantep

KAPALI

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çevre Olaylarının Şakası Yok

Çevre Olaylarının Şakası Yok

ABONE OL
30 Mayıs 2022 11:21
Çevre Olaylarının Şakası Yok
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Tema Vakfı Gaziantep Gönüllüleri 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesi geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınlarına da dikkat çekmek amacıyla  Kızılay ekipleri, öğrenciler, değişik meslek grupları ile birlikte Dülükbaba Orman alanı  yol güzergahında  çöp toplama etkinliği yaptılar. TEMA Vakfı Gaziantep il Temsilcisi Muharrem Katıoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Çevre Kirliliği ve Orman Yangınlarına Sebep Olanların Geleceğimizi Yok Etmelerine Seyirci Kalınmamalıdır. Dünya nüfusunun çok hızlı artmas,fosil yakıtların aşırı kullanımı, tüketimlerimizin artması ve ormansızlaşma sonuncunda dünyamız 1,7 derece daha fazla ısınırken, biyolojik çeşitlilik hissediler oranda azalmıştır.Bununla birlikte  insan ırkınında çeşitli salgınlarla karşı karşıya kaldığına hepimiz şahit olduk ve tehlikler hala devam etmekte. Dünyamızın bizlere miras değil emanet olduğu bilincine toplumdaki her bireyin sahip olması gerekmektedir. Bu doğrultuda  karbon ayak izimizi ve su ayak izimizi düşürmek için çalışmalar yapmaya bir an önce başlanmalıdır.

Ormanda Topladığımız Çöplerin Çoğunluğu Plastik ve  Cam Şişeler

İnsanlarımızın çevreyi temiz tutmak için toplumsal bilince ve duyarlılığa sahip olması  gerekmektedir. Konuyla ilgili bir tarftan kamu spotları yayınlanırken bir taraftanda çevre kirliliği konulu haberler, diziler,söyleşiler ve çevre kirliliği ile mücadele eden  birimler oluşturulmalıdır.

Aracıyla Giderken Dışarıya Çöp Atan Kişiler Gerekirse MOBESE Üzerinden Takip Edilmeli ve Toplum Hizmeti Olarak Bir Bölgenin Temizliğinden Sorumlu Olmalıdır.

Çevre kirliliği sağlayan veya ormanlarımızın  yok olmasına sebep olan kişi veya kurum kim olursa olsun kanunlar karşısında hesap vermelidir. Bireysel veya kurumsal olarak yaptığımız hatalar veya umursamazlıklardan dolayı çevre kirliliğine sebep olmaktayız. Geçtiğimiz yıl  başta orman yangınları  olmak üzere müsilaj ve diğer sanayi kaynaklı kirliliklerle uğraşmak ve ekonomik olarak yüksek maliyetli kurtarma çalışmaları yapmak  zorunda kaldık. Aral Gölünün başına gelenlerde olduğu gibi doğanın yok olmasına seyirci kalıp sonrada yüksek miktarda paralar harcayıp  tekrar diriltmeye çalışmak çok akılcı gelmemektedir.

Avrupa Birliği Uyum Yasaları Gibi Bir An Önce İklim Değişikliği Uyum Yasaları Çıkarılmalı ve Uygulanmaldır. Unutulmamalıdır Ki Çevre Olaylarının Şakası Yok. Umut Yeşertiyoruz!”                       

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r