• DOLAR
  8,4446
  %0,47
 • EURO
  10,0251
  %0,46
 • ALTIN
  494,38
  %1,05
 • BIST
  1.417
  %0,57
CHP Gaziantep Duygu Delen’i Son Yolculuğuna Karanfillerle Uğurladı

CHP Gaziantep Duygu Delen’i Son Yolculuğuna Karanfillerle Uğurladı

Gaziantep’te eski erkek arkadaşına ait evin dördüncü katından şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitiren 17 yaşındaki Duygu Delen’in cenazesi defnedilirken, CHP’li bir heyet genç kızın düşerek yaşamını yitirdiği yere karanfil bıraktı.

Güneyin Sesi GAZETESİ – Şehitkamil İlçesi Batıkent Mahallesinde yaşanan olayda 17 yaşındaki Duygu Delen, eski erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’a ait evden beton zemine düşerek yaşamını yitirmişti. Olay sonrası gözaltına alınan Mehmet Kaplan çıkarıldığı mahkemece çocuğun cinsel istismarı ve kasten öldürme suçlarından tutuklanmıştı.

Genç kızın cenazesi Gaziantep Adli Tıp Kurumundaki otopsi işlemlerinin ardından yakınları tarafından Asri Mezarlığa defnedildi. Cenaze törenine Duygu Delen’in ailesi ve arkadaşlarının yanı sıra, CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Bayram Yılmazkaya, CHP Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Cemile Cennet Şevran, CHP Şahinbey İlçe Kadın Kolları Başkanı Hidayet Alber katıldı.

CHP’li heyet cenaze töreni sonrası acı olayın yaşandığı apartmanın bahçesine giderek genç kızın düştüğü yere karanfil bıraktı.

Burada bir açıklama yapan CHP Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Cemile Cennet Şevran, “Bugün buraya Duygu kızımızın düşerek hayatını kaybettiği yere karanfil bırakmak için geldik. Duygu’nun bu şekilde ölümü hepimizi derinden etkiledi. Böyle olayların yaşanmaması için mücadelemiz sürecek. İstanbul Sözleşmesindeki ısrarımızın nedeni de böyle olayların yaşanmamasıdır. Olayın peşini bırakmayacağız, adli sürecin de takipçisi olacağız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Kadın Başkanı Fatma Şahin’i de bugün cenaze töreninde görmek isterdik ama gelmedi. Onu da bir kadın yönetici olarak kadın cinayetlerine tepkide yanımızda görmek isterdik. Olayın peşini bırakmayacağız, adli sürecin de takipçisi olacağız’’ dedi.

“Aynı şahıs daha önce 35 yaşındaki hamile bir kadının ölümüne neden olmuştu’’

Suçluların hak ettiği şekilde yargılanmaları gerektiğine dikkat çeken CHP Şahinbey İlçe Kadın Kolları Başkanı Hidayet Alber, “Duygu’lar, Pınar’lar için biz İstanbul Sözleşmesi’ni istiyoruz. Suçlular hak ettikleri şekilde yargılansın ve daha sonra bir daha kadın cinayetleri yaşanmasın istiyoruz. Olayın şüphelisi Mehmet Kaplan’ın tutuklandığı söyleniyor ama bir süre sonra umarım bir önceki cinayetinde olduğu gibi serbest bırakılmaz. Ailenin ekonomik durumundan dolayı bu davalar umarım bu şekilde sürüncemede bırakılmaz. Aynı şahıs daha önce de kaza yaparak 35 yaşında hamile bir kadının ölümüne sebep olmuştu. Şimdi de bu genç kızımız bu şekilde öldü. Biz bu olayın takipçisi olacağız’’ diye konuştu.

Türkiye’de hemen her gün yaşanan kadın ölümlerinden dolayı tedirgin olduğunu ifade eden CHP Halkçı Liseliler Gaziantep İl Başkanı Betül Güner ise, “Duygular ölmesin diye İstanbul Sözleşmesinde ısrar edeceğiz. Bugün Demokrasi Meydanında Duygu Delen için bir etkinlik ve basın açıklaması organize edilmişti. Ancak son anda valilik tarafından toplantı ve yürüyüş yasağı nedeniyle iptal edildi. Ben bu yasağı olayın şüphelisi Mehmet Kaplan’ın kolunun uzunluğuna bağlıyorum’’ diye konuştu.

Duygu Delen’i son yolculuğuna uğurlayan CHP Şahinbey İlçe Başkanı Zeki Gürsel ise, kadın cinayetlerinin İstanbul Sözleşmesinin uygulanmamasına bağlayarak davanın takipçisi olacaklarını vurguladı. Gürsel, Delen’in acısı hepimizin acısı ifadelerini kullanarak Delen ailesine baş sağlığı diledi.

“Kızımızın ölümüne neden olan şahıs cezasını çekecektir’’

Duygu Delen’in yakını Orhan Yılmaz ise yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduklarını ve genç kızın ölümünden sorumlu tuttuğu Mehmet Kaplan’ın en ağır şekilde ceza almasını için olayın takipçisi olduklarını vurgulayarak “Kızımızın ölümüne neden olan şahıs daha önce de Gaziantep’te ehliyetsiz ve 200 promil alkollü bir şekilde araç kullanırken hamile bir kadına çarparak öldürmüştü. O zaman da cinayetten yargılanmıştı ama ne hikmetse 1-2 ay sonra cezaevinden çıktı. Herkes bunu babasının para gücüne bağlamıştı. Şimdi de 3 gündür biz cenazemizle uğraşırken, önce adliyede dosyaya kısıtlama getirdiler, sonra basına kısıtlama getirdiler, en son kadın kolları Duygu için düzenlediği etkinlik vardı, onu da iptal ettiler. Ne yaparlarsa yapsınlar, kızımızın kanı yerde kalmayacak. Mutlaka cezasını çekecek. Ekonomisi çok güçlü ailelerin çocuk yaparken iyi düşünmeleri gerektiğine inanıyorum. Çocuk yapmak kolay bir iştir. Ama sonradan çocuğu topluma kazandırmak, eğitim vermek ailenin görevidir. Bu çocuk sürekli psikopat gibi geziyor ve taciz ediyordu. Sonuna kadar bu olayın takipçisi olacağız ve suçlu cezasını çekecektir’’ diye konuştu.

HABER: JİYAN CİN/ORHAN ERKILIÇ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM