• DOLAR
  8,4396
  %-0,19
 • EURO
  10,0747
  %0,06
 • ALTIN
  492,32
  %-0,95
 • BIST
  1.393
  %0,09
CHP Gaziantep Kadın Kolları: Sivas Katliamı toplum vicdanında bir yara

CHP Gaziantep Kadın Kolları: Sivas Katliamı toplum vicdanında bir yara

CHP Gaziantep Kadın Kolları, yaptığı basın açıklamasıyla 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak’ta yapılan katliamı protesto etti.

Güneyin Sesi GAZETESİ- CHP Gaziantep Kadın Kolları il başkanı Cennet Şevran, Şahinbey Kadın Kolları ilçe başkanı Hidayet Ayber ve Şehitkamil İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilber Duman Kurtal anmada: “2 Temmuz 1993 tarihinde 33 insanımızın, tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde ateşe verilerek öldürüldüğü Madımak katliamının üzerinden 27 yıl geçti. Bugün Irak’ta, Suriye’de Orta Doğu Coğrafyasında kafa kesen, ciğer söküp yiyen yobaz grupların benzerlerinin ‘Yak ulan yak, cehennem ateşi’ diyerek katliamı seyretmelerini bizler unutmadık. Sivas’ta yanan yalnızca 33 Aydın değil Sivas’ta yakalan insanlıktır. Sivas’ta yakılan demokrasidir, barıştır, kardeşliktir. Şunu da belirtmek isteriz ki son dönemde yaşanan bazı olaylar göz önünde bulundurulduğunda yobaz zihniyetin Alevi vatandaşlara yönelik tehditkar tavırları hala söz konusu” ifadelerini kullandı.

“Adalet istiyoruz”

Kadın kolları başkanları, “İnsanlık tarihine bu olayla utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye, ne yazık ki Madımak katliamıyla yüzleşmedi, arkasındaki karanlığı aydınlatamadı, katliamın siyasi sorumluları, organizatörleri adaletin karşısına çıkarılmadı. Tıpkı, Dersim 38’le yüzleşilmediği gibi. 1 Mayıs, Çorum, Maraş, Gazi katliamının aydınlatılmamasından cesaret edilerek günümüzde hala çoğunluktan farklı etnik gruplara tehditler devam ediyor. Faili meçhuller devam ediyor. Sivas katliamının cezasız kalmasıyla insanlık suçlarının önü daha da açılmış oldu. Türkiye, tarihindeki bu kara lekeleri temizlemek için zayıf kaldığı gibi dönemimizin iktidarı da bu kara lekelerin devamcısı olmaktan geri kalmıyor. Bütün demokratik kurumları, yaşam hakkına saygı duyan, bütün katliamların hesabı sorulsun, hiçbir katliamının sorumlusu, sorumluları yargılanmadan bu defter kapanmasın diyoruz; sokaklar ve meydanlar çetelerin değil, hak mücadelesi veren onurlu yurttaşlarındır. Sivas katliamı toplumun vicdanında bir yaradır. Adalet istiyoruz. Madımak’ta hayatını kaybeden 33 aydınımız ve 2 Otel görevlisini bir kez daha rahmetle anıyoruz” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Güneyin Sesi/Gündem

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM