• DOLAR
  8,6695
  %0,20
 • EURO
  10,1733
  %0,58
 • ALTIN
  491,91
  %0,02
 • BIST
  1.407
  %1,58
CHP’li Erdem : Kod 29 tabiri caizde ahlaksızlıktır

CHP’li Erdem : Kod 29 tabiri caizde ahlaksızlıktır

Güneyin Sesi Gazetesi- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Eren Erdem, “Kod 29 meselesini biz zaten bütün metinlerimizde en sert şekilde eleştirdik. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Kod 29 tabiri caizse ahlaksızlıktır” dedi.

CHP Parti Meclis Üyesi Eren Erdem Gaziantep’te düzenlenen çalıştay öncesi Güneyin Sesi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Kentte son dönemde kod 29 ve türevleriyle ilgili haksız yere tazminatsız bir şekilde işten çıkarmaları eleştiren Erdemi, CHP olarak bu tür uygulamaların her zaman karşısında durduklarını ve asla desteklemediklerini söyledi.

KENTİN EMEKÇİLERİNE SAHİP ÇIKIN

Kod 29 ve türevleriyle haksız yere emekçilerin işten çıkarılmalarının kabul edilebilir bir durum olmadığının altını çizen Erdem, “Kod 29 meselesini biz zaten bütün metinlerimizde en sert şekilde eleştirdik. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Kod 29 tabiri caizse ahlaksızlıktır. Şu anda bir işten çıkarma yasağı vardır. Pandemi şartlarında insanların işten çıkartılması ne ahlakidir ne de bizim savunduğumuz emek değerleriyle tariflenebilir. Lakin bunun etrafından dolaşarak kod 29 üzerinden yahut şimdi kod 46’ya çeviriyorlar. Onun üzerinde böyle fırıldaklar çevirme gibi durumlar var. Bir kere bunu yapanlara ben sesleniyorum.  Bunu yapmayın bu yarın çok daha farklı şekillerde karşınıza gelebilir. Bu kentin emekçilerine sahip çıkın. Yanınızda çalışanlarla alakalı bu gün kısa çalışma ödeneği vardır. Bu kısa çalışma ödenekleri dışında elbette bir çağrıyı da hükümete yapmak lazım. Bütün işletmelerin verdi payları pandemi dönemindeki SGK primleri sıfırlanmalıdır. İnsanların işten çıkartacak kadar sıkışmasını engellemek gerekiyor. Dolayısıyla bu noktada ben bu duruma karşıyım partim karşıdır. Biz bu işi kesinlikle desteklemiyoruz. Asla olumlu bulmuyoruz” dedi.

GAZİANTEP’TE YÜKSEK İDDİA İLE SİYASET YAPIYORUZ

CHP heyetinin geniş bir kadroyla Gaziantep’e giderek kente ne denli önem verildiğini belirten Erdem, “Türkiye’nin gayri milli hasılasının yarısı şimdi bu otelde yani milli gelirin yüzde 60’ını yöneten isimler şu anda burada. Biz Gaziantep’teki sanayi ve kalkınma sürecini çok önemsiyoruz. Gaziantep sanayide bölgenin en güçlü kentidir. Bunun daha da geliştirilmesi ve daha ihtimamlı yaklaşılması gerekiyor. Gaziantep bizim açımızdan sadece sanayi gelişmeyi ifade etmez. Aynı zamanda cumhuriyetin çağdaşlaşma prensipleri ekseninde şekillenmiş bir şeydir. Birçok farklı kültürel dinamiği bir arada tutabilen bir barış, iletişim ve dostluk kentidir. Biz Gaziantep’te çok yüksek bir iddia ile siyaset yapıyoruz. Antep’te gerek milletvekili sayımızı arttırmak. Gerekse de ana kentte iktidar olmak gibi bir niyetle siyaset yapıyoruz. Geniş bir kadroyla gelindi Antep’i gezdiler, esnafın sorunlarını, talep ve beklentilerine kulak verdiler” diye konuştu.

ANTEP’TE DEVASAL BİR TEKNOLOJİ PARKURU OLUŞTURMAMIZ MÜMKÜN

Gaziantep’te devasal bir teknoloji parkuru oluşturarak kentteki istihdam ve ekonomik gücünü arttırmak istediklerini söyleyen Erdem, “Bu bizim Antep ile yapacağımız pilot bölge çalışmasını temel verilerini oluşturacak, Antep bu bölgenin pilot bölgesidir. Çünkü birçok farklı olguyu bir araya getirebilen bir kenttir. Buranın en büyük dinamiklerinde biri olan sanayi bölgesi özellikle büyük üreticilerin burada bulunması ve önemli bazı sektörlerin temel üretimlerinin burada yapılması Antep ile ilgili çok daha farklı düşüncelere bizi sevk etti. Antep’te devasal bir teknoloji parkuru oluşturmamız mümkün. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerini Antep’e davet edip onlar için vergisizlendirilmiş bir alanda AR-GE yatırımı yapmak şartıyla yani gençlerimize Antepli gençlere projelerini destekleyecek onları istihdam etmek şartıyla yatırım olanakları sağlayacak bir çerçeve oluşturmamız mümkün” şeklinde konuştu

GAZİANTEP’İ RADARA ALDIK

Gaziantep’i büyütüp güçlendirmek için radara aldıklarına vurgu yapan Erdem, “Tarımsal ve hayvancılık açısından da kalkınmayla alakalı verileri inceledik ve çok verimli bulduk. Özetle şunu söyleyeyim Cumhuriyet Halk Partisi şu an Antep’tedir. Çok yetkin isimlerle buradadır. İmamoğlu’nda Mansur Yavaş’a büyükşehir belediye başkanlarıyla buradadır. Antep’i radar almıştır. Burayı nasıl büyütür ve nasıl güçlendiririz. Antepli hemşerilerimize nasıl fayda sağlarız. Onların daha mutlu olacağı ortamı nasıl hazırlarız şeklinde bir temel çalışmanın çok ciddi bir zemini oluşmuştur. Bu önümüzdeki seçimlere yansıyacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM