DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 440352-0,59%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’Lİ UÇAR: SEFALETE MAHKUM ETTİNİZ

CHP’Lİ UÇAR: SEFALETE MAHKUM ETTİNİZ

ABONE OL
7 Kasım 2022 16:51
CHP’Lİ UÇAR: SEFALETE MAHKUM ETTİNİZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Enflasyon ve işsizliğin toplamından oluşan Sefalet Endeksi’nde Türkiye en yakın takipçisi Arjantin’e 3.4 puan fark atarak ilk sırada yer aldı. Açıklanan sefalet endeks puanını sert bir dille eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, AK Parti iktidarına yüklendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılına girmek üzereyken vatandaşların üzerine ağır bir şekilde binen ekonomik krizin toplumda bir çok olumsuzluğa neden olduğunu, bunlara sebebiyet verenin AKP iktidarının yürütmüş olduğu yanlış ekonomi politikaları olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, ‘” Vatandaşlarımızı ‘Sefalet Yüzyılına’ mahkum ettiniz, bir an önce bu yanlıştan dönün yoksa faturası ağır olacak” diye konuştu.

‘’YANLIŞ POLİTİKALARINIZIN FATURASINI VATANDAŞA ÖDETMEYİN’’

2002’de iktidara geldiklerinde Türkiye’nin Sefalet Endeks Puanı 40 iken, Ekim ayı itibarıyla 95,1 puana çıktığını belirten Başkan Uçar ‘’Türkiye’nin Sefalet Endeksi sıralamasında dünya birinciliğine yükselmesi, 20’nci yılını dolduran AK Parti iktidarının ayıbı ve yanlış ekonomi politikalarıdır’’ dedi.

‘’ TÜRKİYE YÜZYILI, SEFALET YÜZYILI OLDU’’

Dünya sefalet endeksinde Türkiye’nin birinci sıraya yükseldiğini dile getiren Başkan Uçar, ‘’Türkiye, Ekim ayında yüzde 85,51 olarak açıklanan resmi enflasyon verisiyle birlikte Dünya Sefalet Endeksi’nde birinciliğe yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın herkese içini doldurmak için öneride bulunma çağrısı yaptığı ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu, üzerinden bir hafta geçtikten sonra ‘Sefalet Yüzyılı’ oldu’’ ifadelerini kullandı.

‘’SEFALET ZİRVESİNE YÜKSELDİK’’

Başkan Uçar, AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’nin sefalet endeks puanının iki kat arttığı ve bunun vatandaşlara ağır bir şekilde yansıması olacağını dile getirirken, açıklamalarını şöyle sürdürdü; ‘’Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin iktidara geldiği 2002’de ağır ekonomik kriz sonrası olmasına rağmen Türkiye’nin sefalet puanı 40 (TÜFE %29,7 + İşsizlik %10,3) idi. Türkiye’yi 2023 yılında, yeni yüzyıla taşıma iddiasını ortaya atan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam tersine iktidarının 20 yılında ülkede sefaleti iki mislinin üzerine çıkarttı. 2021 yılında 41,2 sefalet puanı ile dünyada 156 ülke arasında 21’inci sıradaki Türkiye’nin puanı, iktidarın uygulamaya koyduğu yeni ekonomi modeli sayesinde bir yılda iki katın üzerinde artarken sıralamada da sefalet zirvesine yükseldi’’.

‘’DÜNYA SEFALET BİRİNCİSİ OLDUK’’

Türkiye’nin Dünya sefalet birincisi olmasının AK Parti iktidarı için bir utanç vesikası olduğunu belirten Uçar, ‘’2019, 2020 ve 2021 yılında dünya sefalet puanı sıralamasındaki yeri 5’incilikle 21’incilik arasında değişmesine karşın, Avrupa ülkeleri arasında birinci konumda olan Türkiye, iktidarın uygulamaları sonunda şimdi Avrupa birinciliğine dünya sefalet birincisi unvanını da ekledi. Önceki yıllarda birincilik ve ikincilik Venezuela ve Zimbabwe tarafından paylaşılırken, Ekim 2022 itibarıyla Türkiye 95,1 sefalet puanıyla birinciliğe, Arjantin 89,9 sefalet puanı ile ikinciliğe yükseldi. Yine dünyadaki en kırılgan beş ülke arasında sayılan Güney Afrika ise 41,4 puanla üçüncü konumda’’ şeklinde konuştu.

‘’GÖRMEZLİKTEN GELMENİZİN FATURASI SİZE AĞIR OLACAK’’

Bu acı tablonun görmezlikten gelinmesinin seçim zamanında AKP’nin iktidarı kaybetmesine neden olacağını söyleyen Uçar, ‘’Cumhurbaşkanı Erdoğan ve başında bulunduğu iktidar, bu tabloyu görmezlikten gelmeyi, yükselen yoksulluk dalgasını yok saymayı tercih ediyor. Meydanlarda kendisine ‘açım, açız’ diye haykıranları ‘Hadi oradan, kimse aç değil’ diyerek tersliyor. Genel başkanı olduğu AK Parti’nin vekilleri de aynı zihniyet ve duyarsızlıkla, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde halkın çaresizliğini, çocukların yatağa aç girdiğini, açlığını su içerek giderdiğini dile getiren muhalefet vekillerine ‘amma abarttı’ deme acımasızlığını sergiliyor’’ dedi.

‘’ARADA UÇURUM VAR’’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verileri arasında uçurumlar olduğunu ve ENAG’ın verileri baz alındığında sefalet endeks puanının 194,6 olduğunu ifade eden Uçar, ‘’İktidara bağlı TÜİK’in resmi rakamlarıyla bile ikinci sıradaki Arjantin’e 5,2 puan, üçüncü sıradaki Güney Afrika’ya 53,7 puan fark atarak Dünya Sefalet Birincisi olan Türkiye, ENAG’ın yüzde 185 oranında hesapladığı Ekim enflasyonu baz alındığında ise 194,6’ya ulaşan puanıyla, açık ara hiçbir ülkenin erişemeyeceği sefalet rekorunun sahibi oluyor. 20 yıldır aynı zihniyetle ve aynı beceriksizlikle ülkeyi yönetenler, vatandaşın çığlığını duymazlıktan ve çilesini görmezlikten geliyor’’ diyerek sözlerini noktaladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r