• DOLAR
  8,5537
  %0,06
 • EURO
  10,1593
  %0,22
 • ALTIN
  497,00
  %0,07
 • BIST
  1.361
  %0,09
“Çiftçilerimiz alkışı sonuna kadar hak ediyor”

“Çiftçilerimiz alkışı sonuna kadar hak ediyor”

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Tüm çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayan Başkan Deniz, Koronavirüs salgın sürecinde tarımsal üretimin ve gıdanın öneminin bir kez daha anlaşıldığını ifade etti. “Bu salgın günlerinde çiftçilerimiz tarımsal üretimde ve gıda arzında sıkıntı yaşanmaması için canı pahasına üretmeye devam etmiştir. Dolayısıyla Koronavirüs ile mücadelenin kahramanlarından biri de hiç şüphesiz Türk çiftçisidir ve alkışı da sonuna kadar hak ediyorlar” dedi.

Dünya Çiftçiler Günü’nün 1984 yılından beri kutlandığını hatırlatan Deniz, “Çiftçilerimiz, kar demeden yağmur demeden sel ve afet demeden zor şartlar altında vatandaşın sofrasına gıda sunabilmek için gece-gündüz çalışmaya devam etmektedir. Bu önemli günde sorunları özetleyebiliriz, ama gerçeklerden kaçamayacağımızın bilinmesi gerekmektedir. Çünkü çözülmeyen sorunların ilerleyen zamanlarda büyümüş şekilde karşımıza çıkacağını bilmeliyiz. Çiftçisi, köylüsü zenginleşemeyen bir ülkenin kalkınmasının mümkünatı yoktur. Hatta uzun vadede ülke güvenliğinin bile tehlikeye gireceği göz ardı edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Ülkenin kalkınmasında tarımın öneminin göz ardı edilemeyeceğinin altını çizen Deniz, “Tarım sektörü, 90 milyonluk ülke nüfusunu, 5 milyonu aşkın mülteci, sığınmacı, yabancıyı ve 40 milyona yakın turisti beslerken, 6 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Bu kadar önemli bir sektörün göz ardı edilmesi biz Ziraat Mühendislerini derinden üzmektedir. Çiftçimiz zor koşullar altında üretim yaparken halen çözüme kavuşturulmamış, kangren olmuş birçok sorunu bulunmaktadır. Eğer tarımsal üretimde ve gıda da üretim durursa ülkemizde hayat durur. Dolayısıyla üretimin durmaması ve gıda arzında sıkıntı yaşanmaması için çiftçiye verilen desteklerin artırılması, girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

Çiftçinin her zamankinden daha çok desteğe ihtiyacının olduğunu anlatan Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, konuşmasına şöyle devam etti:

Öncelikle tarım arazilerimizi koruyacak şekilde ülke düzeyinde “Arazi Kullanım Planlaması” yapılmalıdır. Ülke ve bölgeler düzeyinde büyük ova koruma alanları başta olmak üzere korunan ve sulanan tarım arazilerimizde üretim miktarı artışı, ürün çeşitliliği, üretim sürekliliğini sağlayacak ve Tarım Kanunu’na göre belirlenen zamanında ödenecek somut desteklerle yönlendirilecek “Tarımsal Üretim Planlaması”na geçilmelidir. “Tarımsal Üretim Seferberliği” ilan edilmeli, girdi maliyetleri düşürülmeli, ucuz kredi olanakları oluşturulmalı, artırılacak ürün ve girdi destekleri üretime ve üretene verilmelidir.

Ar-Ge çalışmalarına ciddi yatırım yapılarak yerli girdi ve teknoloji üretimine yönelik çalışmalar hızlandırılmalıdır. Tarımsal hammadde ve ürün dışalımı kısıtlanmalı, dışsatım olanakları artırılmalıdır. Kooperatifçilik desteklenmeli, gıda tedarik zincirinin tüm aşamaları yeniden düzenlenmelidir. Kırsal alanları geliştirecek, ülkemiz gerçeği olan küçük aile işletmeciliğini destekleyecek, çiftçilerimizin refah düzeyini artırma kadar sosyal hayatın daha fazla içinde yer almasını sağlayacak önlemler alınmalıdır. Belki de en önemlisi tüm tüketicileri fedakarca doyurmasına karşın önünü görmekte zorlanan üreticilerimize hak ettiği değer verilmeli, çiftçilerimizin morali yükseltilmelidir. Çiftçinin alın teridir mutfağımızdaki yemeğin kaynağı. Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak bir kez daha tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Çiftçiler Günü’nü kutluyoruz.

Güneyin Sesi/Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM