• DOLAR
  8,1174
  %0,13
 • EURO
  9,7963
  %0,28
 • ALTIN
  465,11
  %0,31
 • BIST
  1.365
  %-0,87
“Çiftçilerimiz, son güne kalmadan ÇKS kayıtlarını yaptırsınlar”

“Çiftçilerimiz, son güne kalmadan ÇKS kayıtlarını yaptırsınlar”

Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt yaptırmayan çiftçiler için müracaatların 1 Eylül’e kadar uzatıldığını söylerken, “Çiftçilerimiz ÇKS kayıtlarını son güne bırakmadan yaptırsınlar. Yoksa devletin vereceği kredi ve ekipman desteklerinden yararlanamayacaklar. Bu çiftçilerimiz için son fırsat, bu fırsatı iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz” dedi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Çiftçi Kayıt Sistemi’ Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 30 Haziran itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Dolayısıyla 30 Haziran tarihine kadar ÇKS kaydı yaptırmayan çiftçiler için süre 1 Eylül’ kadar uzatıldı

“Başvuru süresinin uzatılması bizleri mutlu etti”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktarın girişimleri ve Tarım Orman Bakanlığı’nın çalışması neticesinde ÇKS kayıt süresinin uzatıldığını hatırlayan Başkan Sakar, “Gerçekten başvurusu süresinin uzatılması başta çiftçilerimiz olmak üzere biz Ziraat Odalarını da mutlu etti. Çünkü hem ülkemizi hem de kentimizi etkisi altına alan pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağının olduğu zamanlarda birçok çiftçimiz dışarı çıkamadıklarından ÇKS kayıtlarını yapamamışlardır. Ziraat Odaları olarak, mağduriyetler yaşanmasından dolayı bu sürenin uzatılması gerektiğini hem genel merkez hem de bakanlık bazında dile getirdik. Genel başkanımız Şemsi Bayraktar’ın bu konuda yoğun çalışmaları oldu. Yapılan çalışmalar ve görüşmeler neticesinde başvuru süresi 1 Eylül’e tarihine kadar uzatıldı. Dolayısıyla çiftçilerimiz bir an önce vakit kaybetmeden kayıtlarını yaptırmalar büyük önem arz ediyor. Yoksa hiçbir kredi desteğinden faydalanamazlar” şeklinde konuştu.

“Çiftçilerimizin tarlasına küstürülmemesi lazım”

Pandemi sürecinde çiftçinin tarımın ve gıdanın öneminin bir kez daha anlaşıldığını hatırlatan Sakar, “Hem ülkemiz hem de kentimiz zor bir dönemden geçmektedir. Bu zorlu dönemde tarımın ve gıdanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Sokağa çıkma yasağında insanlar, ayakkabı, elbise, araba veya ev almadı, sebze ve gıda ürünleri aldı, marketlere akın ettiler. İlerleyen zamanlarda gıda arzında ve tarımsal ürünlerde sıkıntı çıkmaması için verilen desteklerin arttırılması gerekiyor. Binlerce çiftçi para kazanamadığından ya tarlasını boş bırakıyor ya da çiftçiliği bırakıyor. Çiftçilerimizin tarlasına küstürülmemesi lazım. Bunun yolu da destekleri artırmadan geçiyor” ifadelerini kullandı.

“Ben fıstığın kilosu 30 liranın aşağısında olursa çiftçimiz yine kaybeder”

Fıstık konusuna değinen Gaziantep Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar, fıstık hasılatının çiftçilerinin yüzünü güldürdüğünü, ancak fiyat bakımından hayal kırıklığı yaşadıklarını, aynı hayal kırıklığının ben fıstık fiyatlarında da yaşanmamasını isterken, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yıl fıstığın var yılı ama boz fıstığın fiyatının 16-18 lira arasında olması çiftçilerimizi derinden üzmüştür. Ben fıstığın kilosu da 30 liranın aşağısında olursa çiftçimiz yine kaybeder. Fındıkta olduğu gibi Antepfıstığına da taban fiyat belirlenmelidir. Bu konuda yetkililerin bir an önce harekete geçmesi lazım.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM