[url=https://hizliresim.com/i74u5T][img]https://i.hizliresim.com/i74u5T.jpg[/img][/url]
 • DOLAR
  6,8624
 • EURO
  7,8047
 • ALTIN
  399,45
 • BIST
  1,1365
Deniz: Hububat rekoltesindeki artış çiftçilerimizin yüzünü güldürüyor

Deniz: Hububat rekoltesindeki artış çiftçilerimizin yüzünü güldürüyor

Gaziantep ve çevre illerde hububat hasadı başladı. Bu yıl yağışların iyi olmasının hububat rekoltesini arttırması bekleniyor.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Hububat hasadını değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, bu yıl yağışların iyi olmasının hububat rekoltesini arttıracağını söylerken, “Geçen yıl hububat rekoltesinde umduğunu bulamayan çiftçilerimizin yüzü bu sene gülüyor” dedi.

Bu yıl yağışların hububat rekoltesini yükselteceğini ve Gaziantepli çiftçileri mutlu edeceğini belirten Başkan Deniz, “Gaziantepli çiftçilerimiz geçen yıl hububatta istediği rekolteyi alamadı. Ancak bu yıl ki yağışların iyi, güzel ve zamanında olması hem çiftçilerin yüzünü güldürecek hem de hububat rekoltesini arttıracak. Geçen yıl 278 bin ton olan buğday rekoltesinin 350 bin tona, 62 bin ton olan arpa rekoltesinin ise 68 bin tona yükseleceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Deniz, “Bu sene hem buğday hem arpa rekoltelerinde yükseliş bekleniyor. 2019 yılında 694 bin dekar alanda buğday ekiminden 278 bin ton rekolte elde edildi. 2020 yılında buğday ekim alanı 694 bin dekar alandan 681 bin dekar alana düşmesine karşın 350 bin buğday rekoltesi hedefleniyor. 2019 yılında ise 244 bin dekar alandan 62 bin ton arpa alındı. 2020 yılında da buğday da olduğu gibi arpa ekim alanı 244 bin dekar alandan 238 bin dekar alana düşmesine rağmen 68 bin ton arpa rekoltesi olması bekleniyor. Dolayısıyla arpa ve buğday ekim alanları geçen yıla oranla düşmesine nazaran her iki üründe de artış yaşandığını gözlemliyoruz. Dolayısıyla yağışların ürünlerin rekoltesini nasıl artırdığına şahit oluyoruz.”

2020 yılının ilk aylardan itibaren sürekli felaketlerin yaşandığı bir yıl olarak başladığını anlatan Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, konuşmasına şöyle devam etti:

Dünyayı kasıp kavuran ve ülkeleri etkisi altına alan Koronavirüs salgını felaketlerin en büyüğü oldu. Ama salgın günlerinde bile çiftçilerimiz üretmeye devam ederek, gıda arzından sıkıntı yaşanmasına izin vermemiştir. Bu zorlu günlerde gıdanın, tarımın ve çiftçinin önemi bir kez daha kanıtlandı. Çiftçilerimiz her zaman fedakârdır. Para kazanmayacaklarını bilseler bile tarlalarını hiçbir zaman asla boş bırakmazlar. Bu zorlu günleri inşallah en kısa zamanda atlatmayı ümit ediyoruz. Ve lütfen mümkün olduğundan evlerimizden çıkmayalım, çıkarsak bile maskesiz dolaşmayalım, sosyal mesafeye ve devletimizin aldığı tüm kararlara ve tedbirlere riayet edelim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM