DOLAR 31,3265 0.29%
EURO 33,9156 0.12%
ALTIN 2.061,780,45
BITCOIN 1926536-1,60%
Gaziantep
10°

AÇIK

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Depremzedeler kanuni haklarını ne kadar biliyor?

Depremzedeler kanuni haklarını ne kadar biliyor?

ABONE OL
10 Mart 2023 13:56
Depremzedeler kanuni haklarını ne kadar biliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avukat Gizem Büşra Bilgiç, deprem felaketinin ardından mağdur duruma düşen depremzedelerin kanuni haklarını bilmesi gerektiğini ifade etti. Depremde evleri yıkılan ve hasar gören depremzedelerin zorunlu deprem sigortası ve konut sigortasına başvurmasını isteyen Bilgiç, dava yoluyla tüm hakların alınabileceğini söyledi.

Gizem Büşra Bilgiç, deprem felaketinin üzerinden bir ayı aşkın zaman geçmesine rağmen halen insanların hayata adapte olmakta güçlük çektiğini söyledi. Normal yaşama dönmenin ne kadar zaman alacağının bilinemediğine değinen Gizem Büşra Bilgiç, bu süreçte depremzedelerin hukuki haklarını iyi bilmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Depremde evleri yıkılan veya hasar gören depremzedelerin zararlarını karşılayabilmesi için depremzedelere önerilerde bulunan Bilgiç, şöyle konuştu:

“Öncelikle yıkılan veya ağır hasarlı olan evler için, akıllara gelen ilk soru halk arasında DASK diye tabir ettiğimiz Zorunlu Deprem Sigortasının  yaptırılıp yaptırılmadığıdır. İkinci bir soru ise konut sigortasının olup olmadığıdır. DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır. Zorunlu Deprem Sigortası’nın azami limiti 25 Kasım 2022 tarihinden itibaren bütün yapı tiplerinde 640.000 TL’dir. Evinizin değeri ne kadar yüksek olursa olsun size ödeyeceği tutar 640.000 TL’nin üstüne çıkmayacaktır.  Burada hesaplama yapılırken ise, konutun tapuda görünen metrekaresi esas alınacaktır. Eğer konut sigortanız varsa, kalan kısım için konut sigortasına başvurmanız gerekmektedir. Konut sigortasınız yok ise, kalan kısım için dava yoluna gidilmelidir. Zorunlu olmasına rağmen Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmadıysa yine dava açarak haklarınıza kavuşabilirsiniz. Dava hakkınız bunların yanı sıra, yıkılan veya ağır hasarlı olan evlerde bulunan ev eşyalarınız ve arabalarınız için de geçerlidir.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r