• DOLAR
  8,3614
  %-0,91
 • EURO
  9,9467
  %-0,89
 • ALTIN
  486,03
  %-1,25
 • BIST
  1.399
  %0,47
Disk/Tekstil: Baskı Ve Tehditle Suç İşleyen Özak Tekstil Yönetimini Uyarıyoruz

Disk/Tekstil: Baskı Ve Tehditle Suç İşleyen Özak Tekstil Yönetimini Uyarıyoruz

DİSK/Tekstil sendikası Gaziantep temsilcisi Türkmen Özak tekstil fabrika yönetimini ve Öz İplik-İş sendikasını işçilere uyguladığı baskı ve tehditleri için uyardı.

Güneyin Sesi GAZETESİ- DİSK/Tekstil sendikası Gaziantep temsilcisi Mehmet Türkmen yaptığı basın açıklamasında Özak Tekstil fabrika yönetimi Öz İplik-İş sendikası ile işbirliği içinde, baskı, tehdit, rüşvet gibi yöntemlere de başvurarak işçileri DİSK/Tekstil sendikasından istifaya zorladıklarını ifade etti.

Türkmen müdürlerin ve patron işbirlikçisi sendikanın işçileri yıldırma çabasının işe yaramayacağını belirterek, “Özak Tekstil işçilerinin DİSK/Tekstil çatısı altında sağladığı birliği bozmaya ve dağıtmaya kimsenin gücü yetmez.” diye konuştu.

Türkmen: “Şanlıurfa organize sanayi bölgesinde bulunan Özak Tekstil, DİSK/Tekstil olarak bir kaç ay önce örgütlenmeye başladığımız bir fabrika. Burada Öz İplik-İş sendikası örgütlüydü. Özak Tekstil işçilerinin 3 yıl önce üye olup örgütlendiği Öz İplik-İş sendikası ne yazık ki işçileri başından beri hep hayal kırıklığına uğratmış. İşçilere sormadan, işçilerin onayını almadan habersiz sözleşme imzalamışlar ve bu sözleşmede asgari ücrete imza atılmış ve neredeyse hiçbir sosyal hak ve kazanım yok. Bunlar olmadığı gibi, bu 3 yıl boyunca da içerde işçilere yönelik her türlü baskı, hak gaspı, ağır çalışma koşulları ve haksız yere, üstelik tazminatsız işten atmalar aynen devam etmiş. Ve fabrikada bütün bunlar olurken, bırakın sendikanın işçilere yapılan haksızlıklara karşı çıkmasını, bizzat patronla işbirliği yapmışlar” diye konuştu.

Türkmen: “Özak Tekstil işçileri de mevcut sendikanın bu işbirlikçi tutumu karşısında topluca istifa ederek sendikamız DİSK/Tekstil çatısı altında örgütlenmeye başladılar. Özak Tekstil işçilerinin isteği, patrona karşı işçileri savunacak, işçilerin hakları ve talepleri için mücadele edecek, işçilerle ilgili her konuda işçilerin iradesi ile hareket edecek gerçek bir sendika çatısı altında birleşmektedir. Özak Tekstil işçilerinin sendikamız çatısı altında örgütlenmeye karar vermelerinin sebebi budur. Özak Tekstil işçileri, sendikal mücadelenin ve sendikal işleyişin her aşamasında işçinin söz ve  karar sahibi olacağı, demokratik ve şeffaf bir işleyişin olduğu bir sendika istiyorlar. Özak Tekstil işçileri; toplu sözleşme yapılırken sözleşmenin her maddesinin işçilerle birlikte hazırlanacağı, görüşmeler yapılırken ve sözleşme imzalanırken her aşamasında işçi temsilcilerinin yer alacağı ve bütün işçilerin onayı ve haberi olmadan anlaşma  yapmayacak, işçiye sormadan hiçbir şeye, tek bir maddeye bile imza atmayacak, işyeri sendika temsilcilerini kendi özgür iradeleriyle seçebilecekleri gerçek bir işçi sendikası istiyorlar. Ve biz de DİSK/Tekstil sendikası olarak işçilere böyle bir sendikal anlayışın ve sendikal mücadelenin sözünü ve güvenini vererek bu örgütlenmeyi başlattık.

Koronavirüs salgın riskinden dolayı nisan ayı başından beri üretime ara verilen fabrikada, Fabrika yönetimi Öz İplik-İş sendikası ile işbirliği içinde, bir süredir baskı, tehdit, rüşvet gibi yöntemlere de başvurarak işçileri sendikamızdan istifaya zorlamaktadırlar. Fabrika müdürleri ve talimat verdikleri bölüm ustaları bizzat tek tek işçi arkadaşları arayarak, eğer DİSK/Tekstil sendikasından istifa ederek tekrar Öz İplik-İş sendikasına üye olmazlarsa işten atılacakları yönünde tehdit edilmektedirler.

Sendikalı olmak ve işçilerin istediği sendikaya üye olma özgürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti anayasası ve yasalarla güvence altına alınmış bir haktır. İşçilerin sendikal örgütlenme özgürlüğüne engel olmak, işçiyi sendikadan istifaya zorlamak ve işten atmakla tehdit etmek Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre hapis cezası da olan bir suçtur.

Eğer bu konuda fabrika yönetimi önümüzdeki birkaç gün içinde bu tutumundan vazgeçerek geri adım atmaz, sendikamıza ve bütün işçilere yönelik bu konuda tatmin edici bir açıklama yapılmazsa;

İşçilerin yasal ve demokratik haklarına saygı göstermeyen ve bu hakları engellemek için suç işleyen tutumlarına devam ederlerse;

Bu baskıya ve tehditlere maruz kalan işçi arkadaşlarımızla birlikte, resmi tatil biter bitmez, bu fabrika hakkında ve fabrikanın bu suçu işleyen tek tek bütün yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini isteriz.

Ayrıca, bu fabrikanın ve üretim yaptığı markaların uymak zorunda olduğu ve ülkemizin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve buna taraf olan kurumlar nezdinde de, fabrikadaki bütün bu baskıları ve hak gasplarını duyurmak için de bir hazırlık içinde olduğumuzdan ve bu konuda da elimizden gelen çabayı göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Bütün gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Müdürlerin ve patron işbirlikçisi sendikanın baskıyla, rüşvetle, işten atma tehditleriyle işçileri yıldırma çabası işe yaramayacak.

Özak Tekstil işçilerinin DİSK/Tekstil çatısı altında sağladığı birliği bozmaya ve dağıtmaya kimsenin gücü yetmez. Mart ayı başında bir işçi arkadaşımızı işten atmak istediklerinde, bütün üyelerimiz ve neredeyse fabrikanın bütün işçileri ile birlikte örgütlü bir tutum alarak arkadaşımızın tekrar işe alınmasını nasıl sağladıysak, bundan sonra da tek bir işçi arkadaşımız bile işten atıldığında aynı şekilde sahip çıkacağımızdan, yasal, demokratik, fiili ve meşru her türlü mücadele yolunu sonuna kadar kullanacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Artık Özak Tekstil’de kölelik dönemi ve işçiye karşı patronla işbirliği yapan sarı sendika dönemi bitmiştir. Artık Özak Tekstil’de işçilerin DİSK çatısı altında sağladığı gerçek bir işçi birliği ve gerçek bir işçi sendikası var. Ve kimse bu birliği dağıtamaz” ifadelerini kulandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM