DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2096819-0,72%
Gaziantep
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DİSK-Tekstil: İşçilerin Sağlığı Patronların İnsafına Bırakılamaz!

DİSK-Tekstil: İşçilerin Sağlığı Patronların İnsafına Bırakılamaz!

ABONE OL
17 Mart 2020 15:40
DİSK-Tekstil: İşçilerin Sağlığı Patronların İnsafına Bırakılamaz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİSK-Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep temsilcisi Mehmet Türkmen’in dünyanın gündemine konu olan, dünya çapında hızla yayılan ve ülkemizde de görülen yeni tip Koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirlerde işçilerin haklarını yaptığı yazılı basın açıklamasında vurguladı. 

Güneyin Sesi Gazetesi- Koronavirüse yönelik alınan tedbirlerde işçilerin çalışma koşullarının ve işçilerin koronavirüse karşı korunmasına yönelik bir tedbir alınmadığını belirten Türkmen basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi artık ülkemizde de koronavirüs salgını tüm halkımızın sağlığını  tehdit etmeye başlamıştır.  Bir halk sağlığı sorunu olan bu salgın karşısında her şeyden önce, tüm yurttaşların sağlık hizmetlerine hiç bir koşula bağlı olmadan, eşit ve ücretsiz bir şekilde ulaşabilmesi sağlanmalıdır.

Son günlerde başta kamu kuruluşları olmak üzere, insanların toplu halde bulunduğu okul, belediye, devlet dairesi vb. kamu kurumlarında korona virüsü tehlikesine karşı tedbir amaçlı alınan sağlık önlemlerinin yanı sıra çalışanlara izin verilmektedir. Yine aynı şekilde tedbir amacıyla insanların kalabalık şekilde bir araya geldiği, spor müsabakaları, konserler,  toplantılar vb sosyal ve kültürel etkinlikler iptal edilmekte, insanların kalabalık halde bir arada olabileceği mekanların çoğunun faaliyetleri durdurulmaktadır. Son derece ciddi ve tehlikeli olan bu salgın karşısında halkımızın sağlığı için gerekli olan bu tedbirler, ülkemizde en büyük nüfusu oluşturan, ülkede bütün bir hayatın sürmesini sağlayan üretimi yapan ve fabrikalarda yüzlercesi aynı ortamı paylaşan  işçiler için ne yazık ki alınmamaktadır. Sanayi sitelerinde, organize sanayi bölgelerindeki fabrikalarda ve atölyelerde açılaşan on milyonlarca işçinin sağlığı ve yaşamı patronların insafına bırakılmaktadır.”

“İşçileri Koruyan Hiç Bir Tedbir Yok”

DİSK-Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge temsilcisi Mehmet Türkmen “Bölgemizde, başta Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Maraş, Malatya gibi iller olmak üzere, yüz binlerce işçinin çalıştığı  (az sayıdaki kimi fabrika dışında) fabrikalarda ve iş yerlerinde erkek ve kadın işçiler en asgari sağlık ve temizlik koşulları bile olmadan, olası bir virüs salgını durumunda işçileri bundan koruyacak hiç bir önlem alınmadan çalıştırılmaktadırlar. Pek çok fabrika, işletme ve atölyede tuvaletler pislik içinde, sabun ve kağıt havlu bile  bulunmamaktadır. Yemekhaneler, soyunma odaları, servis araçları gibi ortak ve toplu kullanım alanları, işçilerin dokunmak zorunda kaldığı masa, tezgah, korkuluk vb yüzeyler dezenfekte edilmemektedir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri bulundurulması zorunlu olan işyerlerinin pek çoğunda dahi hala gerekli tedbirler;  uzman ve hekimlerin denetim yapması, çalışanlara yönelik sağlık kontrolü ve virüsten korunmak amaçlı çalışanlara yönelik eğitimlerin verilmesi gibi önlemler alınmamıştır” dedi.

Türkmen, işçilerin ve halkın sağlığı için fabrika ve işyerlerinde acil alınması gereken önlemleri aşağıdaki gibi sıraladı:

 → Öncelikle; tüm fabrikalarda işçiler hızla sağlık taramasından geçirilmeli ve işçilere korunma yöntemleri hakkında eğitimler verilmeli, işçilere ücretsiz korunma ve dezenfektan malzemeleri temin edilmelidir.

→İşçilerin toplu kullanım alanları; yemekhaneler, tuvaletler, soyunma odaları sık sık dezenfekte edilmelidir. Ayrıca üretim sahası ve işletmede bulunan, işçilerin dokunduğu yüzeyler; makine paneli, masa, tezgah, trabzan, korkuluk vb yüzeyler de aynı şekilde belirli aralıklarla dezenfekte edilmelidir.

→Fabrika içlerine, işçilerin kolayca ulaşabileceği noktalara dezenfektan cihazları yerleştirilmelidir.

→ Servis araçlarındaki yoğunluk azaltılmalı ve her servis seferinden önce ve sonra mutlaka dezenfekte edilmeleri sağlanmalıdır.

→ İşyerlerinde işçiler için en az iki saatte bir zorunlu molalar sağlanmalı. Bu molalarda işçilerin açık hava ve hijyene bağlı ihtiyaçları giderilmelidir.

→Yemekler bağışıklık sistemini güçlendirecek, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

→Virüsün yayılma ihitmali karşısında fabrikaların acil eylem planı olmalıdır. Olası bir risk durumunda üretime ara verilerek işçiler ücretli izne çıkarılmalıdır.

→Fatura ve ödemeler durdurulmalı, hanelerin kesilmiş doğal gaz, su, elektrik gibi temel ihtiyaçları derhal hizmete açılmalıdır.

“Önlemler Alınmazsa Alo 194 veya Alo 170’i Arayın”

Fabrikalarda gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı sağlık ve çalışma bakanlığına bağlı kurumlarca denetlenmesi ve gerekli önlemlerin alınmadığı tespit edildiğinde yaptırım uygulanması gerektiğine değinen Türkmen, “işçilerin sağlığı patronların insafına bırakılmamalıdır” dedi.

Türkmen: “Bu tedbirlerin hepsinde işçi sendikaları başta olmak üzere sağlık meslek örgütleri karar alma ve uygulama sürecinin içinde, işbirliği halinde ve denetleyici bir biçimde yer almalıdır. Son olarak, sendikamızın yetkili olduğu tekstil ve deri iş kolunda çalışan işçiler başta olmak üzere, bütün işçilere şu çağrıda bulunuyoruz:

İş yerlerinizde gerekli sağlık önlemlerinin derhal alınmasını talep edin. Yukarıda saydığımız maddeleri dilekçe halinde yazıp, işçiler olarak toplu şekilde imzalayıp iş yeri yönetimine vererek iş yerinizde bu önlemlerin alınmasını isteyin. Eğer en kısa sürede bu önlemler alınmazsa, sağlık (Alo 184) ve çalışma bakanlığı(Alo 170) şikayet hattını arayarak şikayet edin. Ayrıca işçi sağlığı ve iş güvenliği yönetmeliğine ve iş kanununa göre, işçinin sağlığının tehdit altında olduğu koşullarda çalışmama hakkı vardır. İş yerlerinde korona virüs tehlikesine karşı gerekli tedbirler alınıp sağlıklı koşullar sağlanmadığında işçilerin çalışmama hakkı olduğunu ve gerektiğinde bu haklarını kullanabileceklerini hatırlatmak isteriz” dedi.

Güneyin Sesi Gazetesi/Jiyan Cin 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r