• DOLAR
  7,4834
  %0,51
 • EURO
  9,0242
  %0,42
 • ALTIN
  413,28
  %0,71
 • BIST
  1.527
  %-0,24
Diyanet’in hazırladığı İslam Ansiklopedisi’ne göre ‘üvey’ torunla evlilik helal!

Diyanet’in hazırladığı İslam Ansiklopedisi’ne göre ‘üvey’ torunla evlilik helal!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı İslam Ansiklopedisi’nde dijital ortamda kamuoyunun erişimine açılırken, ansiklopedide, “Oğlunun evlendiği kadının eski kocasından olan kızının” kişiye haram olmayacağı belirtildi.

Güneyin Sesi GAZETESİ- BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Türkiye Diyanet Vakfı’nca 2009 yılında basılan İslam Ansiklopedisi, güncellenerek dijital ortama aktarıldı.

Ansiklopedinin 37’nci cildinde yer verilen, uvey-torunla-evlilik-helalmis-726859-1.‘Sıhriyet’ maddesi, hazırlanan internet sitesinde de kendine yer buldu. Evlilik nedeniyle oluşacak akrabalık bağının, ‘İslam Hukuku’ açısından yorumlandığı yazıda kişiye kimlerin, ‘haram’ kimler, ‘helal’ olacağı konusu işlendi.

‘Haram olan kadınlar’

İslam aile hukukunda evliliğin belli dereceye kadar ‘evlenme engeli’ teşkil edeceğini belirten yazıda, ‘evlenilmesi ebediyen haram olan kadınlar’ şu şekilde sıralandı:

Babanın ve dedelerin eşleri, yani kişinin üvey anneleri ve üvey nineleri.

Oğul ve erkek torunların eşleri.

Kayınvalide ile eşin, baba ve anne tarafından nineleri.

Eşin başka kocadan olan kızlarıyla kız torunları.

“Cinsel ilişkide bulunmadan boşadığı kadının kızıyla evlenmesi haram değil”

Yazıda, eşin başka kocadan olan kızları ve kız torunları ile evlenmesinin yasak olduğunu belirten maddeye ayrı bir parantez açıldı.

Bu grupla evlenmenin haram kapsamına girmesi için nikâhın yeterli olmayacağını savunan yazıda, “Kadının evlenmesi söz konusu olduğunda yukarıda sayılanlarla aynı derecedeki erkek akrabalar düşünülmelidir. Kişinin evlendikten sonra cinsel ilişkide bulunmadan boşadığı kadının kızıyla evlenmesinin haram olmadığı konusunda ittifak vardır” ifadeleri kullanıldı.

Üvey çocuklar ve torunlar

Yazının en çarpıcı bölümü ise ‘üvey’ çocuklarla ilgili olan bölümü oldu. Kadının, boşandığı erkekten olan kızının, yeni evlendiği kişinin babasına haram olmadığı ifade edildi.

Evlenilmesi haram olanların, ‘süt emme’ nedeniyle haram olduğu belirtilerek, “Buna göre, kişiye eşinin süt yönünden usul ve fürûu ebediyen haram olduğu gibi, iki süt kız kardeşten biriyle evli kalındığı sürece diğeriyle evlenmek de geçici olarak haramdır” değerlendirmesi yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM