• DOLAR
  8,6210
  %-0,33
 • EURO
  10,3010
  %-0,32
 • ALTIN
  494,58
  %-0,02
 • BIST
  1.415
  %0,39
DSÖ’nün Duyurusuyla Evde Maske Üretiyor

DSÖ’nün Duyurusuyla Evde Maske Üretiyor

2019 yılının aralık ayından bu yana Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen Coronavirüs(Covid19) tüm dünyaya hızla yayıldı. Bununla birlikte virüsten korunmak için birtakım önlemler alınmaya başlandı.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Coronavirüsünden korunmak için maske takmayı öneren Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsünün yayılmasını azaltmak için ev yapımı maskelerin veya ağız bölgesini kapatacak başka koruyucuların kullanımına yeşil ışık yaktı. Bununla birlikte Gaziantep’te yaşamını sürdüren ev hanımı Yüksel Özer, virüsün hızla yayılmasıyla maskelerin de fiyatlarının arttığını ve Dünya Sağlık Örgütünün duyurusuyla evinde kendi imkânlarıyla maske üretmeye başladığını belirtti.

“İnsanlar panikliyorlar ama çözüm üretmiyorlar”

Özer, pandemiye karşın ürettiği maskeleri 3 katlı yaparak ve evden çıkmadan taktığı maskeye karanfıl, nane gibi antibakteriyel yağlardan damlatarak olası riski en aza indirmeye çalıştığını da ifadelerine ekledi. Yüksel Özer: “ Koronavirüs dünyanın gündeminde birinci sırada yer aldığından beri virüse karşı diğer koruyucu ürünler gibi maskelerin de fiyatları arttı. Biz de başlangıçta satın alıyorduk fakat tek kullanımlık olduğu için ve maske fiyatları arttığı için hazır maskelere yeterince bütçe ayıramadık. Ayrıca insanlar panik halinde maske stoklarken neden kendi maskelerini üretmiyorlar diye düşündüm ve benim bu fikrimi pratiğe dökmemi hızlandıran Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması oldu. İnsanlar panikliyorlar ama çözüm üretmiyorlar. Herkes evde kendi maskesini dikebilir denildikten sonra komşularım ürettiğim maskelerden sipariş vermeye başladı.”

Özer, maske dikmeye başlamadan önce dikiş malzemelerini, maske kumaşlarını dikkatli bir şekilde dezenfekte ettiğini vurgulayarak; dikim bittikten sonra tekrar sabunlu suda maskeleri kaynattığını belirtti. Özer: Çevremdeki insanlar maskelerimi çok beğeniyorlar. Dışarıdan eve girdiklerinden kullandıkları maskeyi çamaşır makinasında da yıkayabilirler, sabunlu suda da kaynatabilirler.”

“Herkes kendi maskesini dikebilir”

Evinde maske üreten Özer, “herkes kendi evinde maskesini üretebilir” demenin yanı sıra: “Özel bir malzemeye gerek yok. Normal nevresim benzeri kumaşlar da kullanılabilir” diye konuştu. İnsanın kendi ürettiği maskenin hijyen durumundan da emin olduğunu, hangi koşullarda üretildiğini bilmesinin önem arz ettiğini belirten Özer, evde üretmenin sağlıklı ve daha ekonomik olduğunu düşündüğünü söyledi.

Maske Siparişi Almaya Başladı

Hijyen kurallarını dikkate alarak ailesi için maske üreten Özer, daha sonra çevresinden maske siparişi almaya başladı.

Haber: Jiyan Cin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM