DOLAR 21,5309 1.23%
EURO 23,2580 1.29%
ALTIN 1.354,371,03
BITCOIN 553293-2,54%
Gaziantep
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EKONOMİK KRİZE, AÇLIĞA, SEFALETE KARŞI 1 MAYIS’TA ALANLARA!

EKONOMİK KRİZE, AÇLIĞA, SEFALETE KARŞI 1 MAYIS’TA ALANLARA!

ABONE OL
29 Nisan 2022 12:16
EKONOMİK KRİZE, AÇLIĞA, SEFALETE KARŞI 1 MAYIS’TA ALANLARA!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Ekonomik krizin gölgesinde, yoksulluğun eşiğinde işçinin ve emekçinin günü 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hazırlıkları Gaziantep’te başladı. DİSK öncülüğünde başlayan hazırlıklara HDP Gaziantep İl ve ilçe teşkilatları, KESK, işçi sendikaları, dernekler ve sivil toplum örgütlerinden geniş katılım sağlanacak. Eylemde asgari ücretle yaşam savaşı veren işçinin hakları için ses yükseltilecek.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesinde Gaziantep’te sendikalar, siyasi partiler ve STK’ların hazırlıkları tam gaz sürüyor. DİSK Gaziantep Şube Başkanı Ali Güdücü, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda gerçekleştirecekleri programlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz hafta geniş katılımlı bir hazırlık toplantısı gerçekleştirdik. Katılım sağlayacak sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alarak Valilikten izinleri aldık. Kırkayak Parkı’nda geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması gerçekleştireceğiz. Örgütlerin ve STK’ların mutabık olduğu emekten, barıştan, kardeşlikten yana olan ezilenleri meydanlara çağırıyoruz” dedi.
“BU YIL 1 MAYIS DAHA ÖNEMLİ”
Bu yıl katılımın yüksek olmasını planladıklarını belirten Güdücü, “ Bu 1 Mayıs çok özel. Çünkü bu yıl insanlarımız açlıkla, yoksullukla boğuşur hale geldi. İnsanlar artık geçinemiyor, evine ekmek götüremiyor. insanlar yokluk içinde yaşamaya çalışıyor, faturaları ödeyemiyor. İnsanlar artık yaşaması için gereken koşulları dahi sağlayamıyor. Bu nedenle sesimizi duyurabilmek adına güçlü bir 1 Mayıs etkinliği yapacağız.
SURİYELİLERDEN EYLEME DESTEK YOK
DİSK olarak 1 Mayıs’ı önemsediklerinin altını çizen Güdücü, “Taksim’de yaşanan hadiseler ve verdiğimiz şehitlerimizi anmak adına önemi büyük bir gün. Suriyeli derneklerinin 1 Mayıs etkinliğine katılım talebi olmadı. Oysa biz Suriyelilerin de haklarını savunuyoruz, emekleri sömürülmesin diye mücadele ediyoruz. Suriyeliler kayıt dışı çalışıyorlar, emekleri sömürülüyor. Türk vatandaşlarının düşük maaşlarından da düşük maaşla çalıştırılıyor” dedi.
“İŞÇİNİN SESİNİ DUYURMAK İÇİN ALANLARA GELİN”
HDP Gaziantep İl Eş başkanı Avni Binici, 1 Mayıs Pazar günü yapılacak olan etkinliklere ilişkin, “Ülke olarak çok zor koşullardan geçiyoruz. Her şey allak bullak olmuş durumda. İşçinin, emekçinin, çalışanın yaşadığı sıkıntıları da görüyoruz. Bu anlamda 1 Mayıs’ta işçinin sesinin daha gür çıkması için bizler de HDP olarak alanlarda yerimizi alacağız. İşçinin ve emekçinin yanında yer alacağız. Bizler bu 1 Mayıs’ı ülkenin gidişatının değişiminde önemli bir rol oynaması, kamuoyunda daha fazla dikkat çekmesi, emekçinin var olan sıkıntılarının daha net görülebilmesi için alanlarda yerimizi alacağız. Merkez ilçelerimiz başta olmak üzere Antep’in genelinde çağrılarımızı yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. 1 Mayıs’ta alanlarda en güçlü şekilde yer alacağız. Tüm halkımızı, devrimci dostlarımızı, yoldaşlarımızı, böyle önemli bir günde işçi ve emekçi kardeşlerimize destek vermeye çağırıyoruz. bu sistem bu şekilde devam edemez, işçilerimizle bir arada olalım, sorunları duyuralım” ifadelerine yer verdi.
“8 MART RUHUYLA 1 MAYIS’A HAZIRLANIYORUZ”
HDP İl Eş başkanı Ayten Kaya, etkinlik hazırlıklarına ilişkin, “1 Mayıs İşçi, Emekçi ve Direniş Günü’nde alanlarda olacağız. Gaziantep genelinde Şehitkamil ve Şahinbey merkez ilçelerimizde çalışmalara startımızı verdik. diğer ilçelerimizde de kitlesel katılımlar olacak. Nevroz’a, 8 Mart’a nasıl hazırlandıysak aynı ruhla 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda da alanda olacağız” dedi.
“TÜRKİYE EN DERİN KRİZİNİ YAŞIYOR”
KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Şube Başkanı Ömer Parlakçı, 1 Mayıs’a giderken Türkiye’nin en büyük ve en derin krizini yaşadığını vurgulayarak, “Bu krizi yaşatanlar, bu krizin bedelini emekçilere, halka ödetiyorlar. Bu süreçte sermaye gücüne güç katarken emekçiler daha da yoksullaşıyor. Kredi kartı kullanım oranı son yıllarda yüzde 300 oranında artış gösterdi. Halkımız gittikçe fakirleşiyor. 1 Mayıs’a giderken yaşadığımız sorunları haykırmak için tüm halkımızı, işçi ve emekçi kardeşlerimizi alanlara davet ediyoruz. 1 Mayıs günü saat 13.00’da Kırkayak Parkı’nda buluşacağız” dedi.

SAVAŞ ATMOSFERİNDEN İŞÇİLER OLUMSUZ ETKİLENDİ

EMEP Gaziantep Yöneticisi Mesut Baydav; “2022 1 Mayıs’a yaklaşırken hem Türkiye’de hem de dünyada olağanüstü durumlardan geçiyoruz. Özellikle savaş atmosferi günden güne kızışırken, Türkiye’nin de son süreçte müdahil olduğu sınır ötesi operasyonlar mevcut. Savaş atmosferi yayılıyor. Memleket, işçi ve emekçi açısından bu savaş atmosferinin olumsuz etkileri oldu. Bu olumsuz etkileri duyurmak için 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız. Gaziantep’te 1 Mayıs için son 2 haftadır süren çalışmalarımızda sona geldik. Mahallelerde, işçilerimizle birlikte mücadele etmek için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r