DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 20634043,57%
Gaziantep
19°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

EMEP: Emperyalizmin Filistin’e Teslimiyet Ve Ortadoğu’ya Savaş Planını Reddediyoruz!

EMEP: Emperyalizmin Filistin’e Teslimiyet Ve Ortadoğu’ya Savaş Planını Reddediyoruz!

ABONE OL
5 Şubat 2020 15:07
EMEP: Emperyalizmin Filistin’e Teslimiyet Ve Ortadoğu’ya Savaş Planını Reddediyoruz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Trump, Filistin sorununu çözme ve Ortadoğu’ya barış getirme iddiasıyla adına ‘Yüzyılın Anlaşması’ dediği bir plan açıkladı. Buna yönelik basın açıklaması yapan Emek Partisi Gaziantep İl Örgütü, Trump’ın yanına İsrail Başbakanı Netenyahu’yu da alarak açıkladığı bu plan, iddia edilenin aksine Filistin’e teslimiyeti ve Ortadoğu’ya savaşı dayatan bir plan olduğunu belirtti.

Güneyin Sesi Gazetesi- Bu plan ile İsrail’in uluslararası anlaşmaları da ihlal ederek gerçekleştirdiği bütün işgalleri meşrulaştırmayı amaçladığını belirten EMEP Gaziantep İl Örgütü: “Görünüşte bir Filistin devletinin kurulmasını da öngörüyor. Oysa gerçekte bu plan, Filistin devletini Batı Şeria’nın İsrail tarafından işgal edilmiş bölgelerinin dışında kalan bölümü ve Gazze şeridinde, yani Filistin topraklarının sadece yüzde 15’ini oluşturan bir bölgeye hapsetmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle Trump’ın planında her ne kadar Filistin devletinden söz edilmiş olsa da gerçekte yapılmak istenen Filistinlileri hiçbir ülkeyle sınırı olmayan iki özerk bölgeye mahkûm etmektir. Üstelik bu plana göre, her ne kadar Kudüs’ün iki ülkenin de başkenti olacağı söylense de Kudüs’ün İsrail toprağı olarak kalacağı da ilan ediliyor. Trump, abluka altında ve çok zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan Filistinlileri bu plana razı etmek için yatırım ve iş vaadinde bulunarak 50 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söylüyor. Filistinlilerin onlarca yıldır sürdürdükleri özgürlük mücadelesini parayla satın almak isterken, lafa gelince Filistin davasını savunduğunu söyleyen S. Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Ürdün gibi Arap rejimleri de bu plana çanak tutuyor. Çünkü ABD’nin Ortadoğu’daki emperyalist işgal ve saldırganlığının işbirlikçisi olan bu gerici rejimler, Filistin sorununun İsrail ile işbirliği yapmaları önünde engel olmaktan çıkmasını istemektedirler. ABD emperyalizmi, Ortadoğu’daki enerji kaynakları ve bunların geçiş yollarının denetlenmesi mücadelesinde İran’ı kuşatarak en büyük destekçileri olan Rusya ve Çin’in önünü kesmeye çalışıyor. İşte bu nedenle İran’ı düşman olarak gören ve bu emperyalist paylaşım mücadelesini Şii-Sünni mücadelesi gibi göstermeye çalışan işbirlikçi Arap rejimleri, ABD ve İsrail’le işbirliği için Filistin davasını satmaktan çekinmemektedir” ifadelerini kullandı.

“Peki, Türkiye’deki iktidar ne yapıyor?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan görünüşte çok sert mesajlar vererek kendini Filistin davasının savunucusu ilan ediyor, diyen EMEP Gaziantep: “Bu planı açıklayan ABD ve İsrail’e karşı pratikte hiçbir adım atmamakta ve ayrıca sadece İhvancı çizgideki Hamas’ın lideri İsmail Haniye ile görüşerek Filistin davasının İhvancılar ve laikler olarak ikiye bölünüp zayıflatılmasına da yol açan bir politika izlemektedir” dedi.

“Kürt Sorunu gibi Filistin Sorunu da Yanlış Politikalardan Kaynaklı”

Basın açıklamasında “Filistin sorunu gibi Kürt sorunu da Ortadoğu’da yüz yıldır emperyalistlerin ve bölge gericiliklerinin uyguladığı politikalar nedeniyle çözülemeyen önemli bir sorun olarak duruyor” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: ”Türkiye’deki iktidar, Kürtlerin her türlü demokratik hak talebini baskı altına almaya ve yok etmeye çalışıyor. Yetmiyor, Kürtlerin sınırların ötesindeki her kazanımını tehdit olarak gören bir politika izleyerek operasyonlar düzenliyor ve en son İdlib’de yaşandığı gibi ülkeyi yeni sorunlarla karşı karşıya bırakıyor.”

EMEP Gaziantep İl Örgütü: ”Bu politika nedeniyle Erdoğan ne zaman Filistin sorunundan söz etse, İsrail Başbakanı Netanyahu da Erdoğan’a Kürtleri hatırlatarak kendini haklı çıkarmaya çalışmaktadır” dedi.

Emek Partisi, ABD Başkanı Trump’ın Filistin’e teslimiyeti ve Ortadoğu’ya emperyalist savaşı dayatan planını reddettiklerini ifade ederek bir kez daha Filistin halkının ve Ortadoğu’nun bütün mazlum halklarının kendi geleceklerini belirleme mücadelesinin yanında olduklarını belirtti.

Emek Partisinin Antep İl Örgütü: “Ortadoğu’ya barış, adına “Yüzyılın Anlaşması” denilen emperyalist-Siyonist planlarla değil; emperyalist işgalin ve işbirlikçi bölge gericiliklerinin başka ülkelere müdahalelerinin son bulması ve halkların kendi geleceklerini özgürce belirlemesinin önündeki engellerin kaldırılmasıyla gelecektir. Sahte barış planlarını tarihin çöplüğüne göndermek için ülkenin ve bölgenin her milliyetten ve inançtan halk güçlerini mücadele ve dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

Basın açıklaması “ Yaşasın Filistin Halkının Özgürlük Mücadelesi, Yaşasın Ortadoğu Halklarının Emperyalizme ve Gericiliğe Karşı Bağımsızlık, Demokrasi ve Barış Mücadelesi, Kahrolsun Emperyalizm, Siyonizm ve Her Türden Gericilik!” sloganlarıyla sona erdi.

Güneyin Sesi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r