DOLAR 32,2377 0.12%
EURO 34,9996 -0.04%
ALTIN 2.514,010,17
BITCOIN 22503465,18%
Gaziantep
26°

PARÇALI BULUTLU

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

EMEP’TEN BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI!

EMEP’TEN BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI!

ABONE OL
24 Ocak 2022 18:26
EMEP’TEN BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GÜNEY’İN SESİ GAZETESİ- Emek Partisi (EMEP) Gaziantep İl Başkanlığı tarafından ülke genelinde artan elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin açıklama yapıldı.

EMEP Antep tarafından yapılan açıklamada, “Enerjide dışa bağımlılığın da faturası işçilere ve halka kesiliyor!

İran’dan Türkiye’ye gelen doğalgazın iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 10 gün süreyle kesintiye uğrayacağının açıklanmasının hemen ardından Enerji Bakanlığı ülke genelindeki tüm OSB’ler ve OSB’ler dışındaki işletmelere 3 gün süreyle elektrik verilmeyeceğini açıkladı.

Enerjideki dışa bağımlılığın ve özelleştirmelerin bir sonucu olarak elektrik ve doğalgazı fahiş fiyatlarla kullanan emekçilere bugün bu dışa bağımlığın sonucu olarak ortaya çıkan kesintilerin bedeli de ödetilmek isteniyor.

Kar yağışlarından dolayı Antep’te çalışan işçi ve emekçilerin neler yaşadığını gördük ve görmeye devam ediyoruz.   Emekçiler, 24 saate varan sürelerle aralıksız çalıştırılmış, evlerine yürüyerek dönmek zorunda bırakılmıştı. Kar yağışlarının faturası nasıl ki emekçilere kesildiyse elektrik ve doğalgaz kesintilerinin de faturası işçi ve emekçilere kesilmek isteniyor. Antep’te şimdiden aldığımız bilgiler çoğu fabrikanın ücretsiz izin ve yıllık izinlerden kesinti yapılmasını gündeme getirdiğini görüyoruz. Bazı fabrikalarda ise işçiler kesintilerden dolayı tatil günlerinde de telafi çalışması yapılacağının söylendiğini ifade ediyorlar. Telafi çalışmaları işçilerin var olan tatil günlerinin de gaspı anlamına gelecek.

Enerjideki dışa bağımlılığın sonucu olarak ortaya çıkan bu tablonun faturasının işçilere ödetilmesi kabul edilemez. Bugün bu noktaya gelmemizin nedeni iktidarın politikalarıdır. Yine bir kez daha işçilerden yaratmadıkları bir sorunun bedeline katlanmaları istenmektedir. İğneden ipliğe her şeye gelen zamlar nedeniyle yaşam koşulları gün geçtikçe ağırlaşan işçiler için yevmiye kesintileri işçinin sırtındaki kamburu büyütmek demektir.

Ne ücretsiz izin, ne telafi çalışması, ne de yıllık izin kesintisi, bu uygulamaların hiçbiri kabul edilemez. Yapılması gereken; tüm işçilere ücretli izin verilmesi, işçilerin hak kaybı yaşamasının engellenmesidir. Bu sorunu işçiler yaratmadı bedelini de işçiler ödememelidir!

Yanısıra elektrik kesintileri sonucu üretimde yaşanan aksamaların olumsuz etkileri sadece işyerlerinde çalışan işçilere değil bütün bir halka da yansıyacak. Yaşanan kesintiler nedeniyle tedarik zincirinde aksamalar yaşanacak ve bu durum da ürün maliyetlerini artıracak. Kısacası söz konusu aksamaların bedeli tüketicilere yani halka yeni zamlar olarak geri dönecek.

Enerjide dışa bağımlılığa bir son verilmeli, halka ucuz enerji sağlanmalı, oluşan kesintilerin faturası işçilere ve halka ödetilmemelidir. Faturayı ödememek için birlikte mücadele etmekten başka seçenek yoktur” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r