DOLAR 30,9804 0.22%
EURO 33,5049 0.15%
ALTIN 2.020,300,42
BITCOIN 1589419-1,22%
Gaziantep

PARÇALI AZ BULUTLU

16:20

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Engelli yakınları Fatma Şahin’i göreve çağırdı!

Engelli yakınları Fatma Şahin’i göreve çağırdı!

ABONE OL
4 Aralık 2023 12:48
Engelli yakınları Fatma Şahin’i göreve çağırdı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Acıoğlu, ruhsal engellilerin ulaşım sorununa dikkat çekerek Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e çağrıda bulundu.

Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Acıoğlu, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Dernek olarak; “şizofreni, bipolar vb.” tanı alan ruhsal engelli vatandaşların, toplu taşımada ücretsiz ulaşım haklarından yararlanırken birçok sıkıntı yaşadıklarını tespit ettik. Bu konuda derneğimize ulaşan mağdur engellilerimiz; yasanın kendilerine tanıdığı toplu taşımada ücretsiz ulaşım hakkını kullanırlarken hakaret ve aşağılamalara maruz kaldıklarını ifade ediyorlar. Görünürde fiziksel bir engellerinin olmadığı için bilinçsiz şoförler tarafından sahtekarlıkla itham edildiklerini belirten ruhsal engellilerimiz; bu nedenle en temel sağlık hizmetlerinden de yararlanamadıklarını ifade ediyorlar. Sahtekar muamelesine maruz bırakılmalarının onurlarını rencide ettiğini belirtilen engelliler, bu durumdan sağlıklarının olumsuz etkilendiğini vurguladılar. Bu nedenle Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerine, hastanelere bile gitmekte tereddüt yaşadıkları için hakları olan sağlık hizmetlerinden bile yararlanamadıklarını ifade ettiler. Bu sorun; bütün engel gruplarına toplumda nasıl davranılması gerektiğini her alanda öğreten ve toplu taşıma şoförlerine de eğitim veren devletimizin, ruhsal engellilerle ilgili bilinçlendirme yapmaması, ruhsal engellilerin yok sayılarak ayrımcılığa maruz bırakıldıklarının  açık kanıtlarından birisidir.

 

Dernek olarak; “Türkiye Cumhuriyeti’nin “ insan haklarına saygılı sosyal bir hukuk devleti olduğunu hatırlatarak” Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Sayın Fatma Şahin’i; ruhsal engelli yurttaşlarımızın mağduriyetini gidermek için göreve davet ediyoruz. Kendilerini;  Engelliler Kanunu’nda yer alan “Kamu-STK işbirliği hükmü” gereğince; toplu taşıma şoförlerinin ruhsal engelliler konusunda bilinçlendirme ile ilgili derneğimizle işbirliği yapmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle “damgalama”nın en temel insan hakları ihlali ve toplumsal ahlak meselelerinden biri olduğunu bir kez daha vurgulayarak; derneğimizin tüm toplumsal alanda damgalamanın hukuksal boyutunu çalıştığını kamuoyumuzla paylaşmak istiyoruz”.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r