• DOLAR
  8,4804
  %1,03
 • EURO
  10,2842
  %0,16
 • ALTIN
  508,89
  %0,43
 • BIST
  1.454
  %-0,45
Engelliler Coronavirüsünden nasıl etkileniyor?

Engelliler Coronavirüsünden nasıl etkileniyor?

Coronavirüs toplumun her kesiminden insanları olumsuz etkilediği gibi dezavantajlı olarak yaşamlarını sürdüren engelli vatandaşları da etkiledi.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Birleşmiş Milletler (BM), yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgınından en fazla etkilenen gruplar arasında yer alan dünyadaki 1 milyar engelli kişiye virüsle mücadelede ve tedavide eşit şartlar sunulması çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yayımladığı video mesajında, salgının, engellilerin karşılaştığı yoksulluk, şiddet, ihmalkarlık ve istismar gibi halihazırdaki sorunları ve eşitsizlikleri daha da artırdığına dikkati çekti. Guterres, dünya nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan 1 milyar engelliye virüsle mücadelede ve tedavide eşit şartlar sunulması çağrısı yaptı.

Her yıl 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel hafta olan Engelliler Haftası’nda engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur.

Güneyin Sesi olarak, tüm dünyayı etkileyen Coronavirüs salgınının engelliler üzerindeki etkisini, engellilerin kendisine sorduk. Gaziantep’te yaptığımız söyleşilerde, zaten eve mahkum olduklarını ifade eden engelli vatandaşlar, corona ile birlikte hareketlerinin tamamen kısıtlandığını ifade etti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Serdar Tolay, ise bu süreçte engelli vatandaşlara yönelik pozitif ayrımcılık göstererek, her anlamda onların yanında olduklarını belirtti.

“Kendimi işe yarar biri hissetmiyorum’’

Evden çıkmadığı için kendisini işe yarar hissetmediğini söyleyen bedensel engelli Hatice Gökçek “Zaten rahat bir şekilde dışarı çıkıp gezemiyoruz, sinema ya da spor faaliyetleri olsun birçok aktiviteye katılamıyoruz. Bu süreçte dışarı çıkamadığımız için onların hiç birini yapamadık. Yaklaşık 2 aydan bu yana evin içinde oturuyoruz. Önceden zaman zaman otobüsle yolculuk yapıyorduk o da şu anda olmuyor. Adliyede memur olarak çalışıyorum normalde, ama şu anda coronadan dolayı işe de gidemiyorum, idari izinli olarak evdeyim. En azından işe gidip vakit geçiriyor, arkadaşlarımı görüyordum. İşim olduğu için kendimi biraz daha psikolojik olarak rahat hissediyordum. Şu anda kendimi işe yarar biri olarak hissetmiyor, yük olarak görüyorum. Bundan dolayı psikolojim bozuldu biraz.  Tabi bir yandan da iyi oldu diyebilirim, bol bol kitap okuyorum bu süreçte. Aynı zamanda devam ettiğim üniversite derslerime çalışıyorum. Ben bu anlamda dezavantajı avantaja çevirebildim. Çok uzun zamandır bu şekilde engelli olduğum için artık kendime bu durumu çok sıkıntı olarak görmüyorum. Sadece beynimi her şeyimi ders çalışmaya ve kitap okumaya verdim. Onun için dışarı çıkamadığım için çok da mutsuz değilim, kendi kendime zaten çıkamıyordum ki diyorum. Bu durumda kitap okumak başka dünyalara gitmek gerekir. Gezemiyorsan kitap okumak kelimelerin kanatlarında uçmak gibidir, özgürlüktür. Sadece bedenen değil, beyin olarak özgür olursak zor zamanların üstesinden geliriz’’ şeklinde konuştu.

 

“Virüs bizden güçlü değil’’

Hüseyin Bademoğlu: “Coronavirüs aslında herkesi etkiledi de, engellileri biraz daha fazla etkiledi. Engelliler zaten genelde evde kalmaya alışkın. Ama yine de az da olsa arabamıza biniyorduk, parklara, çarşıya falan giderek geziyorduk. Şu an evde kaldığımız için engelliydik, engelli oğlu engelli olduk. Evde geçirdiğim iki aylık süreçte televizyon izledim, kitap okudum, yedik içtik kilo aldık, ramazan başladı, oruç tutup, kuran okuyorum. Keşke herkes evde kalsaydı, daha erken bu virüs bitseydi. Şu an alınan önlemler çok iyi. Vatandaşlar olarak da kurallara uyarsak yeneriz bu virüsü, çünkü virüs bizden güçlü değil’’

Özgül Akdemir: “Eskiden zaman zaman en azından dışarı çıkabiliyorduk. Şimdi coronavirüs ile birlikte bütün hareketlerimiz kısıtlandı, evde kaldık. Normal zamanlarda öğlen gibi çıkıyordum evden derneğe geliyordum, dışarıda işlerimi hallediyordum. Ama şimdi hareketlerim kısıtlandı.’’

Zekiye Özdemir : “Ben normalde de çok fazla dışarı çıkan bir insan değildim ama 1 yıldan beridir derneğimize çok rahat bir şekilde gidip gelebiliyordum. Orada biraz aktifleşmiş, sosyalleşmiştim. Fakat bu corona olunca evde kaldık. O iki aylık süreçte bol bol yemek ve pastalar yaptım, battaniye ördüm, kilim dokudum. İki tane çocuğum var onlarla zaman geçirdim. Bu zor günlerin geçeceğine inanıyorum’’

“Engellilerimize pozitif ayrımcılık gösteriyoruz’’

Engellilere yönelik pozitif ayrımcılık göstererek, onların bu süreçten en az şekilde zarar görmesi için her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Serdar Tolay: “Coronavirüs pandemisinin tüm dünyada artık etkilemediği ülke kalmadı. İlimize de buna mukabil görülen vaka sayısında ramazan ayının başından bu yana maalesef bir artış görülmekte. Tabi engelliler de bu coronavirüs ile ilgili alınan tedbirlere uymakla mükellef. Fakat bir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak engellilerin bu coronavirüs döneminde karantina ya da sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu dönemlerde, normal vatandaşlara nazaran engellilerimize pozitif ayrımcılık gösteriyoruz’’ dedi.

Engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü teknolojiyi kullandıklarına dikkat çeken Dr. Tolay, “Engelli kardeşlerimiz bize online, Alo 153 üzerinden ya da bireysel olarak başvurarak ihtiyaçlarını bildiriyorlar. Her türlü ihtiyaçları doğrultusunda görevlendirdiğimiz araç ve personellerimizle yardımcı oluyoruz. Ayrıca işitme engellilerimiz için bir hat oluşturduk. Bu kardeşlerimiz belediyeye gelmeden taleplerini bize bildirsinler diye WhatApp görüntülü hat oluşturduk, bu hat üzerinden aramasını yaparak bizim işaret dili tercümanımıza başvurusunu yapabiliyorlar. Aynı şekilde engelli vatandaşlarımızın dışarıdaki banka, hastane, postane gibi kamu kurumlarındaki işlerini çözmeye çalışıyorlar.  Bir başka çalışmamız ise, engellilerimizin evde kal kampanyası dahilinde, evde kendi kendilerine çektikleri videoları biz yolluyorlar, biz de onları klip haline getirerek yayınlıyoruz. Bu şekilde onların bir nebze olsun mutlu olmasını sağlıyoruz.  Aynı zamanda bizim Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük merkezi olan Engelsiz Yaşam Merkezi’miz var. Bu merkezde bizim yaklaşık 500 öğrencimiz bulunuyor. Online eğitimi kullanarak onların psikolojik danışmanlıklarını yapıyoruz. Eğer engellilerimizin fizik tedavi programları varsa, kendi evlerinde nasıl yapacakları konusunda onları görüntülü olarak arayıp hareketleri gösteriyoruz. Aynı zamanda farklı üniversitelerle iş birliği içerisinde buradaki hocalarımız aracılığıyla engellilerimize ve ailelerine yönelik seminerler veriyoruz. Bu uzaktan eğitimlerle toplamda 5 haftada 2 bin 899 öğrencimize 7 bin 968 online ders verdik.  Bütün bunların yanı sıra diyetisyenlerimiz engellilerin kilo ve boy takiplerine devam ediyor. Aynı zamanda aileye görevler veriyorlar. Beslenme ile ilgili diyet düzenlemesi yapıyorlar. Beden eğitimi ve fizik tedavi ile ilgili teknik elemanlarımız ev içerisinde engellilerde obeziteye yol açmaması için belirli şartlar altında hareketler belirliyorlar. Bunların yanında da her yaşlı ya da engellimize talep ettikleri sürece evlerine sıcak yemek ulaştırıyoruz. Biz onlar için buradayız, her türlü öneri ve tavsiyeye de açığız. 10-16 Engelliler için farkındalık haftası. Her vatandaşın olduğu gibi engellilerimizin de yanındayız, siz yeter ki evde kalın, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyun biz sizler için çalışıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Güneyin Sesi GAZETESİ/Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM