• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Engelliye İstismara Adli Kontrol Israrı

Engelliye İstismara Adli Kontrol Israrı

İstanbul ATK’nin raporuna rağmen istismara adli kontrol ısrarı

Güneyin Sesi Gazetesi-  Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Narlı mahallesinde yaşayan 14 yaşındaki B.U’nun akrabası Ali Dereli tarafından cinsel istismara uğradığı yönünde beyanı İstanbul ATK’nin raporuyla örtüşmesine rağmen, mahkeme adli kontrol tedbirinde ısrar etti.

Maraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Narlı Mahallesi’nde yaşayan 14 yaşındaki zihinsel ve bedensel engelli B.U’ya cinsel istismarda bulunduğu İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından tespit edilen yurtdışından gelen akrabası Ali Dereli (53) tutuklanmadı. 6 Ekim 2019 tarihinde Narlı Cemevi’nde düzenlenen cemin ardından kendisini evine götüren Dereli’nin cinsel istismarına uğradığını bir gün sonra dedesi Hasan Uşak’a anlatan B.U.’nun ifadesi üzerine, Narlı Jandarma Komutanlığı’nın Dereli’yi gözaltına aldığı öğrenildi.

ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI

B.U’nun verdiği ifade doğrultusunda gözaltına alınan Dereli, Pazarcık Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklandı. Bir hafta tutuklu kalan Dereli, avukatının tutukluluğa itiraz etmesiyle Maraş 2’inci Sulh Ceza Hâkimliği tarafından B.U hakkında Necip Fazıl Kısakürek Devlet Hastanesi’nin düzenlediği raporda geçen “Fiili livata yok” beyanını gerekçe gösterilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcısı B.U’nun tişörtünden ve iç çamaşırından alınan örnekleri Dereli’nin DNA’sı ile karşılaştırmak üzere İstanbul ATK’ye gönderdi.

ATK SPERM ÖRNEKLERİNİ TESPİT ETTİ

İstanbul ATK’nin 30 Ocak 2020 tarihli düzenlediği raporda, B.U’nun incelemeye gönderilen tişörtünde ve iç çamaşırında sperm hücrelerinin görüldüğü ve hücrelerin Dereli’den alınan DNA testiyle karşılaştırıldıklarında sperm hücrelerinin Dereli’nin DNA’sıyla uyumlu olduğu kaydedildi.

RAPORA RAĞMEN TUTUKLANMADI!

ATK raporunu gerekçe gösteren Uşak ailesinin avukatları, Dereli’nin serbest bırakılmasına itiraz etti. Savcı da 16 Mart günü itirazı kabul ederek tutuklama istemiyle Dereli’yi Maraş 2 Sulh Ceza Hâkimliği’ne tekrardan sevk etti. Hakim karşısında olayı kabul etmeyen Dereli, suçsuz olduğunu belirtirken avukatları ise B.U’nın giysilerinde tespit edilen sperm hücrelerinin Dereli’nin kaybolan bir iç çamaşırından aktarıldığını ileri sürerek raporu yalanladı. Uşak ailesinin avukatları ise, CMK’nın 100’üncü maddesini gerekçe göstererek Dereli’nin tutuklu yargılanmasını talep etti. Ancak mahkeme heyeti, adli kontrol şartlarının yeterli olacağını, bir önceki kararında o yönde olduğunu belirterek, Dereli’ye yurt dışına çıkış yasağı getirerek adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

‘OLAY TORUNUMUN PSİKOLOJİSİNİ BOZDU’

Kararla birlikte şok olan B.U’nun dedesi Hasan Uşak, mahkemenin Dereli’yi tutuklamasını beklediklerini söyledi. Torununun olayı kendisine anlattığını, Dereli’nin olayı bize anlatmaması için torununu tehdit ettiğini söyleyen Uşak, olayı duyduktan sonra torununu jandarmaya götürdüğünü anlattı. Olayın ardından torununun psikolojisinin bozulduğuna dikkat çeken Uşak, şöyle devam etti: “Bize saldırmaya kalkıyordu. Babasına saldırdı. Bizde özel bir yurda verdik. Özel bir yurtta doktor kontrolünde kalıyor. Biz bu rapora rağmen bu kararı beklemiyorduk. Avukatlar bile şaşırdı. Biz şahsın tutuklanmasını, en ağır cezanın verilmesini istiyoruz. Bu olay yarın başkasının da başına gelebilir. Beni tehdit ettiler. Kardeşi beni arayıp tehdit etti. Bunlar böyle bir şeyin olacağına inanmıyordu. Ama rapordan sonra onlarda bir şey diyemiyor.”

ATK raporunun çürütülemeyeceğini, en üst delil noktasında kabul edildiğini belirten Uşak, ATK raporunun torununun beyanlarını doğruladığını vurguladı. Karardan bir an evvel dönülmesi gerektiğini dile getiren Uşak, Dereli’nin hak ettiği cezayı bulmasını istediğini söyledi.

Güneyin Sesi Gazetesi/ Muhammed Esen

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM